Przeczytaj wersję online
  Wspólne Centrum Badawcze  

Science Flash For You - Polska

Służby do spraw nauki i wiedzy Polska i Komisji Europejskiej

European Commission Logo
Header Image

  |   Śledź nas  icon Facebook       |    icon Twitter    

Wiadomości
Science Flash for You – Polska
W załączniku znajduje się ostatnie wydanie Science Flash for You – Polska – narzędzia komunikacji instytucjonalnej Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej. Serdecznie zapraszamy do jak najszerszego rozpowszechniania go w Państwa kraju.
JRC wspiera polskie władze w walce z pożarami w Biebrzańskim Parku Narodowym

W kwietniu 2020 r. w ramach usługi programu Copernicus w zakresie zarządzania kryzysowego udzielono wsparcia polskim władzom w walce z pożarami w Biebrzańskim Parku Narodowym w województwie podlaskim. Dnia 22 kwietnia Państwowa Straż Pożarna zwróciła się o aktywację usługi szybkiego mapowania w celu przeprowadzenia mapowania pożaru, który, jak stwierdzono dwa dni wcześniej, szybko rozprzestrzeniał się w różnych kierunkach. Pożar wystąpił na trudno dostępnym obszarze bogatym w zasoby torfu, co zwiększyło ryzyko pożarów podpowierzchniowych.

Sześć godzin po akceptacji aktywacji dostarczono ocenę, w której przedstawiono pierwsze przybliżone szacunki dotyczące lokalizacji pożaru i powierzchni zniszczonego w ten sposób obszaru. Wykryto 5 214 ha powierzchni spalonej oraz oznaczono fronty pożaru i miejsca, gdzie wciąż widoczne były płomienie. Aktywację zakończono sześć dni później, gdy nie wykryto więcej frontów pożaru ani aktywnych płomieni.

Usługa w zakresie zarządzania kryzysowego jest jedną z sześciu podstawowych usług unijnego programu obserwacji i monitorowania Ziemi Copernicus. Dostarcza ona geoinformacji pozyskiwanych głównie z obrazów satelitarnych w celu wspierania podmiotów zaangażowanych w zarządzanie klęskami żywiołowymi. JRC odpowiada za usługę w zakresie zarządzania kryzysowego oraz wdrażanie jej części poprzez zamówienia publiczne na usługi z udziałem europejskiego przemysłu i środowiska akademickiego. W przypadku Polski upoważnionym użytkownikiem jest Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności.

JRC we współpracy z uczelniami w Warszawie prowadzi działania na rzecz walki z nowotworami

JRC współpracuje z Polską w zakresie ukierunkowanej terapii alfa umożliwiającej zwalczanie kilku rodzajów nowotworów.

Współpraca ta prowadzi do uzyskania wysoce wartościowych wyników naukowych w dziedzinie klinicznych zastosowań nuklidów alfa-promieniotwórczych oraz w przedklinicznych pracach badawczych nad nowymi narzędziami do wykrywania nowotworów za pomocą nuklidów alfa-promieniotwórczych. Część z tych prac została w 2016 r. nagrodzona prestiżową nagrodą Marie Curie Award Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Trwa współpraca z Zakładem Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w różnych dziedzinach, mianowicie w zakresie opracowywania i wdrażania protokołów terapii dla pacjentów cierpiących na nowotwory mózgu (glejaka wielopostaciowego lub glejaka) i raka prostaty. W przypadku pierwszej kategorii około 100 pacjentów poddano leczeniu trzema różnymi metodami, a wyniki w większości przypadków doprowadziły do przedłużenia przeżycia, podczas gdy w przypadku innych trwa ocena wyników. Metody leczenia raka prostaty opracowywane są w ramach terapii tandemowej wraz z polskim Narodowym Centrum Badań Jądrowych – POLATOM.

Pozostałe działania realizowane w Warszawie obejmują współpracę z Pracownią Medycyny Nuklearnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w zakresie guzów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego oraz z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej w zakresie nowotworów mózgu (glejak wielopostaciowy). Wraz z centrum POLATOM i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej JRC zorganizowało warsztaty szkolenia praktycznego w zakresie syntezy produktów radiofarmaceutycznych zawierających nuklidy alfa-promieniotwórcze i bezpiecznego obchodzenia się z takimi produktami.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
JRC prowadzi działania na rzecz zapewnienia mniej emisyjnych i bezpieczniejszych samochodów w całej Europie

We wrześniu weszło w życie nowe unijne rozporządzenie w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych, które ma na celu zapewnienie, aby samochody na rynku europejskim były mniej emisyjne i bezpieczniejsze. W tym kontekście w siedzibie JRC w Isprze we Włoszech finalizowana jest budowa dwóch nowych laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt. Przeprowadzane w nich będą kontrole zgodności samochodów, które są już na rynku, z nowymi europejskimi ramami homologacji typu.

W przeszłości JRC prowadziło głównie badania przednormalizacyjne, co oznacza, że wyniki przeprowadzonych przez nie badań emisji z pojazdów przyczyniały się do opracowania nowych norm emisji w UE. Zgodnie z nowym rozporządzeniem zadaniem JRC jest również weryfikacja, czy pojazdy sprzedawane na rynku UE lub już znajdujące się w obiegu nadal są zgodne z przepisami dotyczącymi emisji i bezpieczeństwa. Testy pozwolą również upewnić się, że w pojazdach nie zamontowano urządzeń ograniczających skuteczność działania, które wyłączają układy kontroli emisji w prawdziwych warunkach jazdy. JRC udzieli wsparcia technicznego na rzecz działań w zakresie nadzoru rynku prowadzonych przez państwa członkowskie UE, w tym Polskę, i przeprowadzi kontrolę krajowych procedur homologacji typu.

Działania w zakresie nadzoru rynku będzie prowadzić specjalne nowe laboratorium w siedzibie JRC. Jest ono wyposażone w innowacyjną technologię i zaprojektowane w taki sposób, aby możliwe było przetestowanie dużej liczby pojazdów w stosunkowo krótkim czasie. Jedną z dwóch komórek testowych laboratorium zaprojektowano w celu odwzorowania prawdziwych warunków jazdy na drodze, w tym potencjalnych zmian temperatury i wysokości bezwzględnej.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
JRC współpracuje z BOSMAL w Bielsku-Białej w zakresie zrównoważonego transportu

JRC współpracuje z Instytutem BOSMAL, który prowadzi badania w sektorze motoryzacyjnym w swojej siedzibie w Bielsku-Białej. JRC regularnie uczestniczy w Międzynarodowym Sympozjum Emisji Spalin (International Exhaust Emissions Symposium) organizowanym przez BOSMAL oraz w porównaniu międzylaboratoryjnym dotyczącym motocykli, które jest niezbędne do uzyskania akredytacji ISO 17025. Instytut wziął udział w porównaniu międzylaboratoryjnym dotyczącym cząstek stałych o rozmiarach poniżej 23 nm zorganizowanym przez JRC w celu zmiany przepisów w zakresie liczby cząstek stałych.

Pod koniec 2019 r. Dział Zrównoważonego Transportu JRC odwiedził laboratoria BOSMAL zajmujące się emisjami z pojazdów, aby przeprowadzić badania emisji cząstek stałych z nowoczesnych pojazdów. W wyniku tej wizyty JRC i BOSMAL opublikowały dokument dotyczący oceny przenośnych systemów pomiaru liczby cząstek stałych przeznaczonych do zliczania mniejszych cząstek stałych o rozmiarach od 10 nm (zakresem obowiązujących przepisów objęte są jedynie cząstki o rozmiarach powyżej 23 nm). Przygotowywany jest również dokument z myślą o wrześniowym kongresie „SAE 2020 International Powertrains, Fuels & Lubricants (PF&L) Meeting” organizowanym w Krakowie.

Bielsko-Biała jest stolicą Podbeskidzia oraz centrum sektora motoryzacyjnego, transportu i turystyki. Miasto to jest zwane „małym Wiedniem” – ze względu na wspaniałą architekturę w stylu wiedeńskim – oraz „miastem stu przemysłów” – ze względu na mnogość i różnorodność przedsiębiorstw.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
Unijna polityka spójności w Polsce ma korzystne skutki dla innych regionów w Europie

Interwencje UE w ramach polityki spójności przyczyniły się do znacznego wzrostu PKB w poszczególnych regionach Polski. Największy wpływ odnotowano w województwach podkarpackim i warmińsko-mazurskim, gdzie na koniec okresu wdrażania PKB wzrosło o ok. 1%.

JRC dokonało analizy interakcji międzyregionalnych, które wystąpiły w wyniku wdrożenia unijnej polityki spójności w Polsce. Celem jest ustalenie, czy wynikające z prowadzonej polityki korzyści dla jednego państwa otrzymującego fundusze w ramach polityki spójności mają wpływ na resztę UE. Z analizy wynika, że polityka ta ma wpływ długoterminowy, który utrzymuje się przez lata po zakończeniu realizacji programów. Odzwierciedla to fakt, że w ramach polityki spójności wsparciem obejmuje się inwestycje w kluczowe siły napędowe wzrostu i trwale usprawnia strukturę polskiej gospodarki. Ponadto wyniki sugerują, że interwencje w Polsce przynoszą korzyści również innym regionom UE, ponieważ powodują pozytywne efekty zewnętrzne.

Prace JRC opierają się na RHOMOLO – modelu przestrzennym Komisji Europejskiej skoncentrowanym na regionach UE, opracowanym przez JRC w Sewilli. Model ten jest szczególnie dobrze przystosowany do analizowania strategii politycznych związanych z inwestycjami w kapitał ludzki, infrastrukturę transportową i innowacje. Jest on szeroko wykorzystywany do oceny interwencji finansowanych ze środków europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.

Strategia rozwoju aglomeracji wałbrzyskiej jako dobry przykład wielopoziomowego sprawowania rządów w Europie

Strategię zintegrowanych inwestycji terytorialnych aglomeracji wałbrzyskiej wskazano jako dobry przykład wielopoziomowego sprawowania rządów w Podręczniku strategii zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich JRC. Podręcznik ten zawiera wskazówki metodyczne dla miast w zakresie opracowywania i wdrażania strategii miejskich w ramach europejskiej polityki spójności. W ramach systemu wielopoziomowego sprawowania rządów jednym z wyzwań dla decydentów może być sposób budowania zdolności administracyjnych i korzystania z doświadczeń dostępnych na różnych poziomach zarządzania.

Przypadek Wałbrzycha jest ciekawy, ponieważ jego strategię wykorzystano do utworzenia ram współpracy na poziomie regionalnym, powiatowym i gminnym, budowania odpowiedzialności za wdrażanie polityki spójności z szerszym gronem partnerów oraz zwiększania zdolności administracyjnych.

Dzięki europejskim funduszom strukturalnym i inwestycyjnym Polska wdrożyła kilka miejskich i terytorialnych strategii zrównoważonego rozwoju za pośrednictwem dwóch instrumentów polityki – zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT) i rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Interaktywne narzędzie mapowania JRC STRAT-Board zapewnia informacje na temat aktualnej sytuacji w zakresie wspierania przez UE rozwoju obszarów miejskich i rozwoju terytorialnego w ramach polityki spójności. W ramach tego narzędzia prowadzone jest mapowanie 68 strategii w Polsce, z czego 24 dotyczą głównych funkcjonalnych obszarów miejskich w kraju. Wkrótce JRC przeprowadzi nowe badanie skierowane do polskich instytucji zarządzających, aby zebrać nowe informacje na temat strategii i zaktualizować narzędzie.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
Science Flash for You to narzędzie komunikacji instytucjonalnej Wspólnego Centrum Badawczego (JRC), które jest służbą Komisji Europejskiej do spraw nauki i wiedzy. Jeżeli przekazano Państwu niniejszy biuletyn i są Państwo zainteresowani otrzymywaniem go bezpośrednio, istnieje możliwość dokonania subskrypcji tutaj. | Z subskrypcji można zrezygnować w sekcji Mój profil lub kontaktując się z nami pod adresem JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu. Jeżeli chcą Państwo otrzymywać więcej wiadomości od JRC, proszę kliknąć tutaj.