Pročitajte internetsku verziju
  JRC - Zajednički istraživački centar  

Science Flash For You

Hrvatska i služba Europske komisije za znanost i znanje

European Commission Logo
Header Image

  |   Pratite nas  icon Facebook       |    icon Twitter    

Novosti
JRC pomaže pri oporavku od pandemije koronavirusa

Jesu li muzeji otvoreni? Trebam li u javnosti nositi masku? Mogu li onamo otići motociklom? JRC je početkom lipnja izradio namjensku internetsku stranicu i interaktivnu kartu „Re-open EU” za turiste koji ovog ljeta žele sigurno putovati u EU-u.

Stranica sadržava informacije u stvarnom vremenu o stanju na granicama, ograničenjima putovanja, savjetima za putovanje, javnozdravstvenim i sigurnosnim mjerama te o dostupnim turističkim uslugama. Građani diljem Europe mogu jednostavno pristupiti svim informacijama koje su im potrebne za pouzdano planiranje putovanja i siguran odmor.

Europska povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Mariya Gabriel izjavila je: „Oslanjamo se na čvrste znanstvene dokaze kako bismo tijekom oporavka od pandemije mogli donijeti prave odluke. Naši znanstvenici u Zajedničkom istraživačkom centru sa svojim širokim stručnim znanjem i dalje rade punom parom i pružaju nam te dokaze. Za početak, to su stručno znanje primijenili na postupno ponovno pokretanje turizma u Europi. Granice se počinju otvarati i ljudi žele ponovno istraživati Europu, otići na odmor ili posjetiti obitelj i prijatelje. Na internetskoj stranici „Re-open EU” svi će građani lako pronaći smjernice, pravila, usluge i zdravstvene informacije koje su im potrebne za pouzdano planiranje putovanja i sigurno uživanje u njemu.”

Paralelno s tim JRC je izradio i besplatnu aplikaciju „Cultural Gems” za prikaz kulturnih i kreativnih mjesta u europskim gradovima, koja uključuje i Osijek, Pulu, Rijeku, Split i Zagreb.

Znanstvenici JRC-a u ožujku su izradili kontrolni materijal za provjeru ispravnog funkcioniranja testova na koronavirus. Nacionalni laboratoriji mogu provjeriti otkrivaju li njihovi testovi virus u uzorcima; ako ga otkriju, pravilno funkcioniraju, a ako ne, ne bi otkrili ni pravi virus. To pomaže u eliminaciji lažnih negativnih rezultata. Uzorci su donirani nacionalnim laboratorijima diljem Europe i izvan nje.

To su samo neki primjeri kako JRC pomaže Europskoj komisiji u odgovoru na krizu nastalu zbog bolesti COVID-19; konkretnije, kad je riječ o upravljanju izvanrednom situacijom, predviđanju njezina učinka i pružanju potpore planiranju djelovanja u nepredvidivim situacijama uz okrenutost ka budućnosti. Objavljene su studije i izvješća o predviđanjima kako bi se obuhvatio niz društvenih i gospodarskih izazova s kojima se Europa suočava.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
SeeAlso
Vidi također Cultural gems
JRC procjenjuje štetu nakon potresa u Zagrebu

Nakon potresa koji je 22. ožujka pogodio područje Zagreba, Ravnateljstvo civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske u ime grada Zagreba aktiviralo je modul rizika i oporavka usluge upravljanja kriznim situacijama programa Copernicus (CEMS) JRC-a kako bi se procijenila nastala šteta.

Koristeći se dvjema optičkim satelitskim slikama vrlo visoke rezolucije snimljenima prije potresa (2019.) ažuriran je referentni skup podataka za područje grada Zagreba i detaljno ocijenjena šteta na krovovima i dimnjacima nakon potresa. Nakon mjesec dana provedena je kontrola obnove na temelju druge optičke satelitske slike, snimljene 4. svibnja.

Modul rizika i oporavka sastoji se od pružanja geoprostornih informacija na zahtjev radi potpore aktivnostima upravljanja katastrofama koje se odnose na faze prevencije, pripravnosti, smanjenja rizika od katastrofe i oporavka. JRC je zadužen za mapiranje CEMS-a i odgovoran za sva tehnička pitanja i upravljanje sustavom.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
SeeAlso
Vidi također CEMS Maps
Prilagodba obalnih područja porastu razine mora radi smanjenja štete od poplava

Prema nedavno objavljenom izvješću JRC-a o prilagodbi obalnih područja porastu razine mora predviđa se da će stanovništvo obalnih područja Hrvatske, kao i drugih regija kao što su Apulija u Italiji, Jonski otoci u Grčkoj, Baskija u Španjolskoj te francuske regije Donja Normandija i Nord Pas de Calais, do kraja ovog stoljeća biti češće pogođeno obalnim poplavama, posebno ako se nastavi trend visokih emisija.

Obalne zajednice u Europi bit će izložene sve većem riziku od poplava jer bi do 2100. klimatske promjene mogle uzrokovati porast ekstremne razine mora čak i više od metra. Prema nedavno objavljenoj studiji JRC-a, prilagodbom obalnih područja gospodarski bi gubici mogli biti 95 % manji. O donesenoj strategiji ulaganja ovisi koliko se i po kojoj cijeni prilagodbom mogu umanjiti učinci poplava obalnih područja.

Prema tim scenarijima, od 2050. velik dio Sredozemlja bio bi zbog porasta razine mora svakih pet godina izložen ekstremnim događajima koji se danas događaju jednom u sto godina. EU je predan smanjenju emisija koje utječu na klimu i prilagodbi klimatskim promjenama kako bi se ublažile njihove posljedice. Europa svojim zelenim planom nastoji postići klimatsku neutralnost do 2050. i osmisliti novu, ambiciozniju strategiju za prilagodbu klimatskim promjenama.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Sveučilište u Zagrebu analizira povezanost hidroenergije na Balkanskom poluotoku

Interakcije između vodnih resursa i elektroenergetskog sustava na zapadnom Balkanu i u susjednim državama članicama EU-a predmet su nedavne studije koju je za JRC proveo Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Studija među ostalim uključuje pregled slivnog područja rijeke Save i njezinih pritoka Kupe, Une i Bosne, Drave i Dunava, sliva Neretve i Trebišnjice te Cetine, Krke i Zrmanje. Predstavljeni su podaci o hrvatskom energetskom sustavu i njegovim većim termoelektranama, hidroelektranama i vjetroelektranama.

U studiji se ispituje kombinacija nekoliko modela za simulaciju regionalnog elektroenergetskog sustava. Za proučavanje promjena u radu regionalnog elektroenergetskog sustava u različitim hidrološkim uvjetima koriste se tri scenarija: sušne, prosječne i vlažne godine. Studija uključuje gospodarske i operativne rezultate na razini jedinice, države i regije te analizu termoelektrana na područjima koja oskudijevaju vodom na temelju njihovih izračunanih pokazatelja nestašice vode.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Strategija održivog razvoja grada Zagreba kao primjer dobre prakse uključivanja dionika

Zagreb, Osijek, Rijeka, Split, Zadar, Pula i Slavonski Brod gradovi su u kojima se, zahvaljujući strukturnim i investicijskim fondovima EU-a, instrumentima politike pod nazivom integrirana teritorijalna ulaganja primjenjuju gradske i teritorijalne strategije održivog razvoja.

JRC-ov interaktivni alat za mapiranje STRAT-Board pruža pregled stanja u pogledu potpore EU-a gradskom i teritorijalnom razvoju u okviru kohezijske politike. U njemu je dosad mapirano više od 1600 strategija provedenih od 2014. do 2020. diljem Europe.

U poglavlju o upravljanju JRC-ova Priručnika o strategijama održivog urbanog razvoja Zagreb se navodi kao primjer dobre prakse jer je uspostavio zanimljiv mehanizam za uključivanje dionika. Naime, Zagreb je omogućio djelotvornu suradnju brojnih dionika uspostavom Partnerskog vijeća, koje se sastoji od svih administrativnih razina kao i drugih javnih tijela, sveučilišta, obrazovnih ustanova i istraživačkih centara, ekonomskih i socijalnih partnera, poduzeća i civilnog društva. Njegove su zadaće priprema, razvoj i praćenje provedbe strategije.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Nezadovoljavajući rezultati Hrvatske u razvoju brzorastućih poduzeća

Prema nedavno objavljenom izvješću JRC-a, većina čimbenika razvoja brzorastućih poduzeća u Hrvatskoj je ispod prosjeka EU-a. Broj brzorastućih poduzeća tek je nešto manji od prosjeka EU-a, ali je broj zaposlenih u njima i dalje neusporedivo manji od onoga u drugim državama članica.

Većina dostupnih financijskih instrumenata u Hrvatskoj su mjere kojima se podupiru povoljni zajmovi i jamstva iz europskih strukturnih i investicijskih fondova. U cilju uspostave tržišta poduzetničkog kapitala u zemlji su 2018. i 2019. pokrenute dvije glavne inicijative uz potporu Europskog investicijskog fonda: Hrvatski fond rizičnog kapitala i Hrvatski program za rast ulaganja.

Razvoj brzorastućih poduzeća u Hrvatskoj otežan je zbog niske uspješnosti inovacijskog ekosustava, a njihov veći broj ograničen slabim rezultatima u ocjeni najinovativnijih europskih regija. Međutim, glavna je prepreka većem broju brzorastućih poduzeća nedostatak financiranja rizičnim kapitalom i pristupa kvalificiranoj radnoj snazi. Sektorska raspodjela ulaganja rizičnog kapitala diversificirana je, no ističu se određeni sektori, primjerice zračni prijevoz i službe za zapošljavanje.

Uvjeti za brzorastuća poduzeća mogli bi se poboljšati podupiranjem razvoja tržišta rizičnog kapitala i ulaganjem u ljudski kapital. Nedovoljna raspoloživost osoblja s odgovarajućim vještinama smatra se preprekom za ulaganja brzorastućih poduzeća. Taj je pokazatelj u Hrvatskoj znatno ispod prosjeka EU-a.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Grafikon
Niži urod zimskih usjeva u Hrvatskoj zbog suše

Nedostatak padalina od početka godine uzrokovao je sušne uvjete u mnogim poljoprivrednim područjima Hrvatske, a najizrazitije u njezinim istočnim regijama. Stoga se predviđa manji urod zimskih usjeva od prvotnih procjena. Prema najnovijem izdanju biltena MARS JRC-a, nedostatak vlage u tlu otežava i rast ljetnih usjeva.

JRC od 1988. prati stanje u poljoprivredi s pomoću daljinskog istraživanja (MARS), kojim se pruža niz usluga za potporu Zajedničkoj poljoprivrednoj politici EU-a. Aktivnosti MARS-a uključuju praćenje stanja u poljoprivredi, prognoze uroda usjeva, globalnu sigurnost opskrbe hranom, poljoprivrednu bioraznolikost, ruralni razvoj, klimatske promjene i promatranje Zemlje.

Permalink
Stalna poveznica Glavni URL
Science Flash for You je institucijski informativni bilten Zajedničkog istraživačkog centra (JRC), službe Europske komisije za znanost i znanje.

Ako vam je ovaj bilten proslijeđen, a htjeli biste ga primati izravno, pretplatite se ovdje. | Pretplatu možete otkazati na svojem profilu ili slanjem poruke na sljedeću e-adresu: JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu.

Ako želite primati više novosti od JRC-a, kliknite ovdje.
Europska komisija obvezuje se štititi osobne podatke. Svi osobni podaci obrađuju se u skladu s Uredbom (EU) 2018/1725. Pročitajte Izjavu o zaštiti osobnih podataka