Science Flash for You – Česká republika
Přečtěte si online verzi
  Společné výzkumné středisko  

Science Flash for You – Česká republika

Česká republika a vědecké a znalostní centrum Evropské komise

European Commission Logo
Header Image

  |   Sledujte nás  icon Facebook       |    icon Twitter    

Zprávy
JRC bojuje proti koronaviru

Žáci základních škol v České republice měli v roce 2018 lepší přístup k vybavení pro virtuální vzdělávání než jejich vrstevníci v EU. 92 % českých školáků jej mohlo využívat i mimo vyučovací hodiny oproti 85 % žáků v celé Unii. Podíl studentů na středních školách s přístupem k zařízením pro virtuální vzdělávání v České republice byl nicméně mírně nižší než evropský průměr.

Toto je jeden z mnoha údajů založených na důkazech, které JRC analyzovalo v rámci svého vědeckého příspěvku k reakci Evropské komise na krizi COVID-19. JRC posuzuje a předvídá vývoj krize za účelem jejího lepšího zvládnutí a přípravy strategie pro ukončování mimořádných opatření, a to od vypracovávání pokynů a kontrolních materiálů pro testování až po lepší charakterizaci pandemie. JRC sleduje situaci z perspektivy občanů, kteří mají obavy a starosti týkající se bezpečnosti a sociálních, ekonomických a environmentálních problémů.

JRC přispělo k řešení složité sanitární situace několika iniciativami. Vědci JRC definovali 1. dubna nový kontrolní materiál, který měl pomoci zabránit selhání koronavirových testů a zvýšit tak jejich přesnost. Za jeden z největších problémů bránících laboratořím ve spolehlivém testování na koronavirus se považoval nedostatek látek pro pozitivní kontrolu. Vzorky materiálu JRC byly okamžitě rozeslány do všech členských států EU, přičemž licencované laboratoře a výzkumná střediska je obdržely zdarma.

Evropská komise představila 15. dubna pokyny pro rušení opatření proti šíření koronaviru. Příspěvek JRC spočíval zejména v podpoře členských států v oblasti metod testování na koronavirus. Jak řekla evropská komisařka Marija Gabrielová, do jejíhož portfolia JRC spadá, klíčem ke zrušení karanténních opatření je dostupnost spolehlivých údajů v průběhu času. Komise s podporou JRC vypracovala pro funkční způsobilost testů kritéria, jejichž cílem je zlepšit celkovou výkonnost těchto testů, což bude přínosem pro všechny evropské občany.

Za účelem koordinace krize COVID-19 byla v rámci nástrojů JRC pro řešení krizí, včetně Znalostního centra Evropské komise pro řízení rizika katastrof, přijata řada dalších opatření. Činnost JRC přispívá k vypracování scénářů pro ukončení opatření, k modelování dynamiky epidemie (například pokud jde o demografii nebo mobilitu), k posouzení dopadů na obchodní činnosti a trh práce v nejzasaženějších odvětvích, jakož i na bezpečnostní hlediska spojená s kritickou infrastrukturou nebo energií, ke zkoumání sociálních aspektů a nalezení možné podpory prostřednictvím evropských nástrojů, jako jsou například strukturální fondy, a rovněž k hodnocení dopadu koronavirové krize na životní prostředí.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Český paradox v podnikatelském ekosystému

Navzdory nepříliš výhodnému podnikatelskému ekosystému si v Česku dobře vedou rychle rostoucí podniky. V nedávné zprávě JRC se zdůrazňuje, že podíl rychle rostoucích podniků na zaměstnanosti, jejich počet a průměrná velikost jsou větší, než je průměr v EU. Tento typ podniků je zastoupen zejména v odvětví poštovních činností a v odvětvích s intenzivním využitím znalostí, jako je programování, informační služby, podpůrné administrativní služby a činnosti související se zaměstnáváním. Z geografického hlediska jsou relativně stejnoměrně zastoupeny ve všech českých regionech, přičemž jejich nejvyšší koncentrace je v regionech Praha, Severovýchod, Jihovýchod a Střední Morava.

Tyto pozitivní skutečnosti se nicméně neodrážejí a nenacházejí podporu v pulzujícím podnikatelském ekosystému, jehož finanční a obchodní rámec je spíše podprůměrný. Investice rizikového kapitálu jsou stále pod průměrem EU, stejně jako přístup malých a středních podniků na akciový trh. Rychle rostoucí podniky se navíc potýkají i s nižší úrovní kvality lidského kapitálu, slabšími podnikatelskými dovednostmi, nižší inovativností a méně příznivou regulací trhu a daňovým systémem.

Tento zjevný protiklad mezi pozitivními výsledky českých rychle rostoucích podniků a nevyhovujícími finančními a rámcovými podmínkami lze částečně vysvětlit vyšším růstem HDP ve srovnání s EU a skutečností, že Česko je silně integrováno v globálním hodnotovém řetězci. Ve zprávě observatoře pro výzkum a inovace týkající se Česka za rok 2019 se uvádí, že přibližně 50 až 60 procent všech českých podniků je integrováno v globálním hodnotovém řetězci, avšak často fungují jako subdodavatelé, a mají proto omezenou poptávku po inovacích.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Praha je jedním z kulturně nejživějších velkoměst v Evropské unii

Jediným českým městem, které bylo nově zařazeno do posledního vydání Monitoru kulturních a kreativních měst vydaného nedávno JRC, v němž se hodnotí, jak si z hlediska propagace kultury a kreativity vede 190 měst ve 30 evropských zemích, je Olomouc. Praha je na osmém místě mezi 20 evropskými městy s více než milionem obyvatel. Následuje Brno, které se ve skupině měst s 250 000 až 500 000 obyvateli umístilo na 27. místě. Dalšími českými městy, která se ve vydání monitoru z roku 2019 objevují, jsou Karlovy Vary, Ostrava a Plzeň.

Praha zaujímá druhé místo, pokud jde o kulturní dynamiku, jakož i druhé místo v oblasti kulturních prostor a zařízení. Kromě toho, že je dějištěm stovek kulturních událostí a mnoha festivalů, buduje Praha v bývalých průmyslových areálech nové multifunkční kulturní prostory, jako je Forum Karlín a Centrum současného umění DOX.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Atlas migrace JRC obsahuje zajímavé údaje týkající se České republiky

Téměř 90 % rozhodnutí první instance týkajících se žádostí o azyl, která byla v České republice v roce 2018 přijata, bylo zamítnuto. Tento procentní podíl je z celé Evropské unie nejvyšší a podle údajů předložených v nedávno vydaném Atlasu migrace JRC od roku 2015 nepřetržitě narůstá.

V kapitole atlasu věnované sociálnímu začleňování je Česká republika jednou z jediných dvou zemí EU, kde je podíl dětí s jiným než českým občanstvím ohrožených chudobou (4,6 %) nižší ve srovnání s úrovní dětí českých (11,2 %).

Tyto a další údaje týkající se České republiky a dalších 169 zemí po celém světě, včetně všech členských států EU, uvádí Atlas migrace z roku 2019 vydaný Znalostním centrem JRC pro otázky migrace a demografie. Údaje o demografii, nelegální imigraci, sociálním začleňování, vzdělávání a trhu práce umožňují tvůrcům politik, vědcům, akademické obci i občanům, aby byli dobře informováni o aktuálním stavu věcí a o trendech, které budou mít v budoucnu na migraci vliv.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
JRC a Česko spolupracují na přenosném systému pro měření emisí vozidel

JRC od roku 2016 spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci a Českou zemědělskou univerzitou na vývoji přenosného systému pro měření emisí vozidel. Tato společná práce se zaměřuje na zkoumání nových technologií, které umožňují měřit regulované a neregulované znečišťující látky z různých kategorií vozidel v reálných provozních podmínkách. Výzkumné skupiny za tímto účelem sdílí své odborné znalosti o vývoji nařízení, nástrojů a postupů měření v oblasti emisí z dopravy.

Tato spolupráce zatím vyústila v přenosný minisystém pro měření emisí používaný pro zjišťování emisí z motocyklů. Vědci JRC tento systém vzhledem k jeho odolnosti a uživatelské přívětivosti používají jako screeningový nástroj pro činnosti dozoru nad trhem. Spolupráce navíc napomohla vytvořit základy pro měření řady neznečišťujících látek v reálných provozních podmínkách. V současné době se vyhodnocuje zařazení těchto znečišťujících látek do dalšího emisního standardu EU.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Mírná zima v České republice vedla k opětovnému růstu brzy na jaře

Podle věstníku MARS JRC vydaného v březnu byla zima v České republice teplejší než obvykle, přičemž teplotní anomálie byly mezi 2 °C a 4 °C nad průměrem a maximální teploty v prosinci a lednu často překročily 15 °C.

Ke zničení ozimých plodin mrazem prakticky nedošlo. Větší teplo než obvykle napomáhá opětovnému růstu brzy na jaře, v důsledku čehož by mohly být ozimé plodiny – a obzvláště ovocné stromy – vystaveny jarním mrazům, které by je poškodily. Mírné povětrnostní podmínky během zimy mohou přispět k napadení škůdci a vypuknutí nákaz.

JRC začalo se sledováním zemědělství pomocí dálkového průzkumu Země (MARS) v roce 1988 a společnou zemědělskou politiku EU podporuje poskytováním široké škály služeb. Činnosti v rámci MARS zahrnují různé tematické oblasti, jako například sledování zemědělství, odhad výnosu zemědělských plodin, potravinové zabezpečení v celosvětovém měřítku, biologickou rozmanitost v zemědělství, rozvoj venkovských oblastí, změnu klimatu a pozorování Země.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Science Flash for You je institucionální komunikační nástroj Společného výzkumného střediska (JRC), což je vědecké a znalostní centrum Evropské komise. Pokud vám byl zpravodaj přeposlán a vy byste jej chtěli dostávat přímo, můžete se k jeho odběru přihlásit zde . | Odhlásit odběr tohoto zpravodaje je možné ve vašem profilu nebo nás o to můžete požádat e-mailem, který zašlete na adresu JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu. Chcete-li dostávat od JRC více informací, klikněte zde.