Wersja online | ISSN 2600-0342
   

Kącik edukacyjny – aktualności

European Commission Logo
comm_banner-newsletter-v2_62380

Learning Corner: Website

W centrum uwagi: wybory coraz bliżej

Co Europa robi dla mnie?

Czy ciekawi Cię, jakie konkretne zmiany na lepsze w Twoim życiu, otoczeniu lub kraju zawdzięczasz Unii Europejskiej? Interaktywne materiały pt. „Co Europa robi dla mnie” pokazują w kompleksowy sposób, jak Unia Europejska finansuje lub realizuje różne projekty, które prowadzą do autentycznych zmian na lepsze w Twoim życiu i wśród osób w Twoim otoczeniu. Zachęcamy do sięgnięcia po materiały. Twoi uczniowie dowiedzą się z nich, co Unia Europejska dla nich zrobiła. Podziel się tymi materiałami z innymi nauczycielami!

 
Więcej
 

Co nowego?

Jak walczyć z dezinformacją w szkole?

W ostatnich latach widzieliśmy, jak informacje, które wprowadzają w błąd lub są nieprawdziwe, mogą szybko rozprzestrzeniać się w internecie za pośrednictwem mediów społecznościowych czy platform komunikacyjnych. Nowo zaktualizowane materiały na temat zwalczania dezinformacji pozwalają nauczycielom szkół średnich przekazać swoim podopiecznym podstawowe umiejętności korzystania z internetu. Znajdziemy w nich opis technik dezinformacji, analizę trzech przykładów i ćwiczenia w grupie. Materiały mają skłonić młodych ludzi do krytycznego myślenia. Co więcej, poruszono w nich szereg aktualnych tematów, takich jak demokracja, zmiana klimatu czy zdrowie publiczne, aby zachęcić uczniów do rozmów o tym, jak rozróżniać prawdziwe informacje od fałszywych.

 
Więcej
 

Gry

W oczekiwaniu na lato zaproponuj grę planszową na temat ochrony środowiska

Lato zbliża się dużymi krokami, a dni stają się coraz dłuższe. Coraz częściej myślimy o tym, by spędzać czas na dworze i napawać się przyrodą. Gra planszowa na temat klimatu to zabawny i łatwy sposób, aby pomóc uczniom w wieku od 9 do 12 lat przyswoić fakty na temat ochrony środowiska. Młodzi gracze dowiedzą się ciekawych rzeczy, np. o izolacji czy energii wiatrowej. Gra ma skłonić ich do refleksji i znalezienia odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Grę planszową można pobrać z naszej strony i wydrukować. Możesz użyć jej na lekcji już dziś.

 
Więcej
 

Dla nauczycieli

Poszerz swoją wiedzę na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Pakiet materiałów „Demokracja UE w akcji” ma pomóc nauczycielom prezentować zagadnienia związane z Unią Europejską w taki sposób, aby zainteresować nimi uczniów od 16. roku życia. Pakiet zawiera cztery moduły dotyczące sposobu funkcjonowania UE, jej struktur demokratycznych oraz europejskiej inicjatywy obywatelskiej, która daje szansę wpływania na politykę Unii. Uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w interaktywnych zajęciach, które pozwolą im rozwinąć zdolność krytycznego myślenia, argumentowania i komunikacji.

 
Więcej
 

Materiały audiowizualne

6 – 9 czerwca: Zagłosuj, inaczej inni zagłosują za Ciebie.

Dla wielu młodych ludzi zaskoczeniem może być fakt, że jeszcze stosunkowo niedawno liczni mieszkańcy Europy nie mogli otwarcie wyrażać swojego zdania. O prawie do głosowania mogli tylko pomarzyć. Europejczykom, którzy doświadczyli II wojny światowej lub żyli w ucisku dyktatur w XX w., często groziło niebezpieczeństwo tylko dlatego, że byli inni, mieli własne poglądy lub pragnęli zmian w życiu. W nowym nagraniu wideo z Parlamentu Europejskiego rozmawiamy z niektórymi z takich osób. Przed zbliżającymi się wyborami europejskimi zwracają się one do swoich wnucząt i wszystkich Europejczyków ze szczególnym przekazem: demokracja była zawsze krucha. Jeśli chcemy ją ochronić, głosujmy. W czerwcu ponad 400 milionów ludzi we wszystkich krajach Unii będzie mogło oddać głos na kandydatki i kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

 
Więcej
 

Kącik edukacyjny
- Materiały dydaktyczne - Gry - Kalendarium Unii Europejskiej
- Kontakt z innymi nauczycielami - Praca i nauka - Aktualności i konkursy

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat dystrybucji bądź też treści lub innych aspektów redakcyjnych produktów, o których mowa w tym biuletynie, prosimy o kontakt z działem „Serwis redakcyjny i ukierunkowane działania informacyjne” w Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Komisji Europejskiej:

E-mail: comm-learningcornernews@ec.europa.eu

Jeśli ten biuletyn informacyjny został Państwu przesłany i chcieliby Państwo otrzymywać go bezpośrednio, zachęcamy do subskrypcji.

Aby zrezygnować z subskrypcji, należy kliknąć na ten link lub napisać do nas na adres: comm-learningcornernews@ec.europa.eu

Komisja Europejska chroni dane osobowe użytkowników. Wszelkie dane osobowe są przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) 2018/1725. Oświadczenie o ochronie prywatności dotyczące tego biuletynu.

Przetwarzanie danych osobowych przez Dyrekcję Generalną ds. Komunikacji przebiega zgodnie z procedurami.

ISSN: 2600-0342