Logo Komisji Europejskiej

NEWSLETTER

Wydanie 146, 5 luty 2015 r.

Zdrowie - UE

Twoje wiarygodne źródło informacji o zdrowiu publicznym

Aby systemy opieki zdrowotnej były lepsze, bardziej dostępne, skuteczne i niezawodne.

Maria Iglesia Gomez, kierownik działu „Systemy opieki zdrowotnej”, Komisja Europejska, DG ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności

Maria Iglesia Gomez, kierownik działu „Systemy opieki zdrowotnej”, Komisja Europejska, DG ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności

Jaka jest najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy? Niektórzy są bardzo dumni z samochodu, domu albo nawet łodzi. Ale jeśli zastanowimy się tak uczciwie choć przez chwilę, to zgodzimy się zapewne, że to zdrowie jest największą wartością: zdrowie nasze i naszych bliskich.

Dlatego wydajemy tyle pieniędzy na ochronę zdrowia. Rządy naszych krajów zbudowały skomplikowane systemy opieki zdrowotnej, które mają nam zapewnić najlepszą możliwą opiekę. Celem Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności jest usprawnianie systemów opieki zdrowotnej.

W komunikacie z zeszłego roku Komisja zaproponował [...]

W tym wydaniu

Aktualności z UE » 
Komunikaty prasowe UE » 
Nowe publikacje » 
Wiadomości z Europy » 
Planowane wydarzenia » 
  Prenumerata
  Poprzednie wydania
  Zaproponuj wiadomości i wydarzenia
  Wyślij do znajomego

Wszystkie tematy wydania  »

Więcej w tematach dnia

Projekty w ramach programu zdrowia publicznego »

ICARE4EU - Innowacyjna opieka dla osób z licznymi chorobami przewlekłymi w Europie

ACT - Program rozwoju koordynacji opieki i wprowadzenia telemedycyny

EUCERD - Komitet Ekspertów UE ds. Rzadkich Chorób

Europejskie Forum Pacjentów

Konkurs dla dziennikarzy „Zdrowie UE” – artykuły »

Karetką przez Europę: artykuł autorstwa Eliny Heino, zwyciężczyni fińskiej edycji konkursu dla dziennikarzy

 
 

Aktualności z UE 

„Nie poza naszym zasięgiem” to temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem (4 lutego)  »

Światowy Dzień Walki z Rakiem to okazja do zwiększania świadomości, że zarówno osoby indywidualne, jak i społeczeństwo i władze rządowe mogą jeszcze wiele zrobić w tej dziedzinie. Dzięki wspólnej pracy możemy udowodnić, że poradzenie sobie z tą chorobą nie jest poza naszym zasięgiem.

Światowy Dzień Walki z Rakiem jak UE pomaga w walce z rakiem  »

Rak to druga najczęstsza przyczyna śmierci w Unii Europejskiej. Liczba zachorowań będzie rosła wraz ze starzeniem się ludności w Europie. Unia Europejska jest bardzo zaangażowana w walkę z rakiem. Ostatnio opublikowano uaktualniony Europejski Kodeks Walki z Rakiem.

UE potwierdza swoje zaangażowanie w ochronę dzieci poprzez szczepienia  »

Na konferencji GAVI Vaccine Alliance, która odbyła się w dniach 26 i 27 stycznia 2015 r., Komisarz UE Neven Mimica mówił o działaniach Unii i o tym, że w porównaniu do ostatnich czterech lat Unia podwoiła finansowe wsparcie na ten cel, przeznaczając 200 milionów euro na lata 2016 - 2020.

Niedawno opublikowany raport o oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe jako pierwszy obejmuje dane o ludziach, zwierzętach i żywności.  »

Wspólny raport Europejskiej Agencji Leków, Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, przygotowany dla Komisji, to bezprecedensowa ogólnoświatowa opinia na temat zagrożenia ze strony drobnoustrojów opornych na różne środki.

Odnoszący sukcesy europejski program FOOD wdrożony w ośmiu państwach członkowskich  »

Trwający od 2009 roku program, współfinansowany przez DG ds. Zdrowia i Konsumentów, propaguje zdrowe nawyki żywieniowe w miejscu pracy i zachęca restauracje do oferowania zdrowszych posiłków. Mimo że program właśnie się zakończył, osiem państw członkowskich wdrożyło jego założenia.

Prawodawstwo PHARMA w UE obchodzi 50 urodziny  »

W roku 2015 mija 50 lat od wprowadzenia pierwszych unijnych aktów prawnych dotyczących leków dla ludzi. Dyrektywa Rady 65/65 przyjęta 26 stycznia 1965 r. wprowadziła jasne zasady dla zezwoleń i dystrybucji produktów leczniczych, a także inne fundamentalne zasady, które obowiązują do dziś.

Międzynarodowe lotniska w krajach dotkniętych wirusem ebola przestrzegają procedur kontroli pasażerów wylatujących.  »

W listopadzie zeszłego roku Komisja wspólnie z WHO, przeprowadziła kontrole na lotniskach krajów dotkniętych wirusem ebola, aby potwierdzić, że przestrzega się zasad kontroli osób wylatujących oraz że sposób przeprowadzania i poziom kontroli zapewniają jej skuteczność.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że bisfenol A nie jest groźny dla zdrowia.  »

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przeprowadził ponowną, wyczerpującą ocenę toksyczności bisfenolu A (BPA) i stwierdził, że przy obecnym poziomie ekspozycji BPA nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów wszystkich grup wiekowych (w tym dzieci przed narodzeniem, niemowląt i nastolatków).

Europejska Agencja Leków rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące przejrzystości bazy danych badań klinicznych.  »

Europejska Agencja Leków przygotowuje bazę danych zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie badań klinicznych. Konsultacje społeczne, które mają pomóc opracować zasady przejrzystości, będą trwały do 18 lutego 2015 r.

Komunikaty prasowe UE 

Badania naukowe UE na pierwszej linii walki z ebolą  »

18 stycznia Komisja ogłosiła, że przeznaczy 215 milionów euro na finansowanie ośmiu projektów badawczych dotyczących wirusa eboli. W ramach badań opracowane zostaną szczepionki i szybkie testy diagnostyczne. Jeden projekt w Gwinei polega na monitorowaniu aktualnego kryzysu, co ma zapewnić lepsze przygotowanie do takich sytuacji w przyszłości.

Nowe publikacje 

Najważniejsze informacje o chromie VI w zabawkach  »

Czy zabawki zawierające chrom VI są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w napisanym przystępnym językiem streszczeniu opinii Komitetu Naukowego ds. Zagrożeń dla Zdrowia i Środowiska na temat chromu VI w zabawkach.

Najważniejsze informacje o implantach stawu biodrowego typu metal - metal  »

Endoprotezy biodra przywracają możliwość ruchu, ale czy wszystkie są bezpieczne? Tu można zapoznać się z napisaną przystępnym językiem opinią dotyczącą bezpieczeństwa protez stawów typu metal-metal ze szczególnym uwzględnieniem implantów stawu biodrowego przygotowaną przez Komitet Naukowy ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia.

Wiadomości z Europy 

Nowe rozporządzenie obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. ma pomóc we wczesnym wykrywaniu raka i ratowaniu życia.  [Polska]  »

Rozporządzenie wprowadzające tzw. „pakiet onkologiczny” ma na celu przyspieszenie diagnozowania i leczenia raka, aby dać chorym większe szanse na całkowite wyzdrowienie. Więcej informacji o pakiecie onkologicznym jest dostępnych na stronie internetowej polskiego ministerstwa zdrowia.

Podstawowa opieka zdrowotna bardziej dostępna i tańsza dzięki nowym „Domom Zdrowia”  [Włochy]  »

W regionie Lacjum niedawno utworzono zakłady opieki zdrowotnej, które odpowiadają na potrzeby pacjentów i pomagają uniknąć kosztownych wizyt w szpitalach. W Domach Zdrowia dostępne jest około 15 różnych podstawowych świadczeń zdrowotnych, w tym badanie krwi, USG lub radiografia.

Planowane wydarzenia 

Program UE w dziedzinie zdrowia: Warsztaty o chorobach przewlekłych i zdrowym starzeniu się (Haga, Holandia, 12- 13 lutego 2015 r.)  »

Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną wnioski z projektów i wspólnych działań współfinansowanych w ramach 2. programu „Zdrowie”, a osiem państw członkowskich przedstawi swoje dobre praktyki. Warsztat organizują Komisja, Agencja Wykonawcza ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności oraz holenderskie ministerstwo zdrowia.

Konferencja łotewskiej prezydencji „Zdrowy styl życia – żywienie oraz aktywność fizyczna dzieci i młodzieży w szkołach” (Ryga, Łotwa, 23–24 lutego)  »

Celem konferencji, wspieranej przez program zdrowia publicznego, jest ocena i ułatwienie wdrożenia strategicznych dokumentów dotyczących żywienia oraz aktywności fizycznej w państwach członkowskich UE, aby pomóc ograniczyć występowanie otyłości wieku dziecięcego oraz propagować zdrowy styl życia.

W następnym wydaniu

Zdrowe środowisko

Biuletyn informacyjny jest dostępny w 23 językach urzędowych UE
http://ec.europa.eu/health/newsletter

Prosimy nie odpowiadać na tę wiadomość, ponieważ została wygenerowana automatycznie.

If you wish to cancel your subscription to this newsletter click here