Az Európai Bizottság logója

NEWSLETTER

szám146, 2015. Február 5.

Egészségügy - EU

A megbízható egészségügyi információk portálja

A hozzáférhetőbb, hatékonyabb, fokozottan alkalmazkodóképes és összességében véve jobb egészségügyi rendszerekért

szerző: Maria Iglesia Gomez, az „Egészségügyi rendszerek” egység vezetője, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság

szerző: Maria Iglesia Gomez, az „Egészségügyi rendszerek” egység vezetője, Európai Bizottság, Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság

Önnek mi a legdrágább kincse? Vannak köztünk, akiket nagy megelégedettséggel tölt el, hogy szép ház, autó vagy hajó tulajdonosainak mondhatják magukat. Ha azonban egy pillanatra őszintén magunkba nézünk, szerintem valószínűleg mindannyian egyetértünk abban, hogy a legnagyobb kincsünk az egészség – saját magunk és szeretteink egészsége.

Ezért is áldozunk olyan sokat egészségünk megőrzésére. Kormányaink komplex rendszereket hoznak létre és működtetnek, hogy a lehető legjobb egészségügyi ellátást biztosítsák számunkra. Mi, az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság munkatársai elkötelezetten dol [...]

Ebben a számban

Hírek az EU-ból » 
Uniós sajtóközlemények » 
Új kiadványok » 
Európai körkép » 
Várható események » 
  Feliratkozás
  Korábbi számok
  Javasoljon hírt vagy rendezvényt
  Küldje el az oldalt ismerősének!

A teljes cikk  »

Fókuszban még

Az egészségügyi programokhoz kapcsolódó projektek »

ICARE4EU – Innovatív ellátás a több krónikus betegségben szenvedő betegek számára Európában

ACT – Az összehangolt ápolás és a távegészségügy bevezetését előmozdító program

EUCERD – A ritka betegségek európai uniós szakértői bizottsága

EPF – Európai Betegfórum

Európai Uniós Egészségügyi Újságírói Díj – Cikkek »

Elina Heino: „Ambulanssilla Eurooppaan” (Mentőautóval Európában). A szerző a 2012-es újságírói díj döntőse Finnországból.

 
 

Hírek az EU-ból 

A rákellenes világnap (február 4.) 2015. évi mottója: „Rajtunk is múlik!”  »

A rákellenes világnap alkalmat teremt arra, hogy tudatosuljon bennünk: egyénileg, közösségileg és kormányzati szinten is sokat tehetünk azért, hogy győztesen kerüljünk ki a rák elleni küzdelemből. Ha összefogunk, bebizonyíthatjuk, hogy a megoldás rajtunk is múlik!

Rákellenes világnap: hogyan küzd az EU a rák ellen?  »

A rák a második leggyakoribb halálozási ok az Európai Unióban, és a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos halálozási arány az európai népesség elöregedése miatt a jövőben várhatóan tovább növekszik majd. Az EU aktív szerepet vállal a rákkutatásban, és a napokban tette közzé az Európai Rákellenes Kódex legfrissebb változatát.

Az EU újfent bebizonyítja elkötelezettségét a gyermekek védőoltással való immunizációja iránt  »

Neven Mimica uniós biztos az Oltóanyag- és Védőoltási Világszövetség (GAVI) 2015. január 26–27-i konferenciáján ismertette az EU védőoltásokkal kapcsolatos intézkedéseit, és bejelentette, hogy az Unió az előző négyéves időszakhoz képest a 2016 és 2020 közötti időszakban kétszer akkora összeggel, 200 millió euróval támogatja majd a védőoltási programokat.

Az antimikrobiális rezisztenciáról szóló új közös jelentésben elsőként olvashatunk emberekre, állatokra és élelmiszerekre vonatkozó adatokat is  »

A közös jelentést az Európai Gyógyszerügynökség, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ készítette a Bizottság felkérésére azzal a céllal, hogy minden korábbinál átfogóbb képet nyújtson az antimikrobiális rezisztencia veszélyeiről.

Az európai FOOD program stratégiáit sikerrel alkalmazza nyolc tagállam  »

Az Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóság által társfinanszírozott program 2009-ben indult azzal a céllal, hogy népszerűsítse az egészségtudatos munkahelyi táplálkozást, az éttermeket pedig arra ösztönözze, hogy étlapjaikon egészségesebb ételeket szerepeltessenek. A program ugyan nemrég véget ért, nyolc tagállam azonban már a gyakorlatban is alkalmazza annak stratégiáit.

50 éve lépett hatályba az EU első gyógyszerügyi jogszabálya  »

2015-ben lesz 50 éve annak, hogy hatályba lépett az első uniós jogszabály az emberi felhasználásra szánt gyógyszerekről. A Tanács 1965. január 26-án fogadta el a 65/65/EGK irányelvet, amellyel egyfelől világos szabályokat határozott meg a gyógyszerek engedélyezésére és forgalmazására vonatkozóan, másfelől lefektetett néhány olyan alapelvet is, amelyek mind a mai napig érvényben vannak.

Az ebolajárvány által sújtott országok nemzetközi repülőterei is követik a kilépéskori szűrésre vonatkozó eljárásokat  »

A Bizottság WHO-val karöltve tavaly novemberben ellenőrző látogatást tett a járvány sújtotta országokba, hogy meggyőződjön arról, hogy az érintett országok repterei valóban követik-e a kilépéskori szűrésre vonatkozó hatályos iránymutatásokat. A két szervezet szakértői emellett az intézkedések hatékonyságát és végrehajtását is vizsgálták.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság szerint a biszfenol-A vegyület nem veszélyezteti a fogyasztók egészségét  »

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság újfent elvégezte a biszfenol-A vegyületnek való kitettségről és a vegyület toxicitásáról szóló átfogó értékelést, amelynek eredménye szerint a biszfenol-A egyetlen fogyasztói korcsoportra (így a magzatokra, a csecsemőkre és a serdülőkre) sem jelent veszélyt.

Az európai egészségügyi hatóság nyilvános konzultációt indít a klinikai vizsgálati adatbázis átláthatóságára vonatkozó szabályokról  »

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a klinikai vizsgálatokról szóló új rendeletnek megfelelően adatbázist hoz létre. A nyilvános konzultáció, amelynek eredményeit az EMA figyelembe veszi az átláthatósági szabályok kidolgozásakor, 2015. február 18-ig tart.

Uniós sajtóközlemények 

Az EU fokozza kutatási erőfeszítéseit az ebola elleni küzdelem sikeréért  »

A Bizottság január 18-án bejelentette, hogy összesen 215 millió euróval támogatja nyolc, ebolával kapcsolatos kutatási projekt finanszírozását. Az említett projektek keretében a kutatók oltóanyagokat és gyorsdiagnosztikai teszteket fejlesztenek ki, míg az egyik projekt Guineában követi nyomon a válsághelyzet alakulását, hogy az így kapott adatok segítségével a jövőben a lehető leghatékonyabban lehessen felkészülni a hasonló járványokra.

Új kiadványok 

Tájékoztató a króm(VI)-tartalmú gyermekjátékokról  »

Mennyire biztonságosak a króm(VI) felhasználásával készített játékok gyermekeink számára? Erre a kérdésre ad választ az olvasmányos összefoglaló, amely az Európai Bizottság egészségügyi és környezeti kockázatokkal foglalkozó tudományos bizottságának króm(VI)-tartalmú gyermekjátékokról szóló, nemrégiben közzétett véleményéről készült.

Tájékoztató a fém-a-fémen csípőprotézisekről  »

A csípőprotéziseknek köszönhetően sokan élvezhetik ismét a mozgás örömét és szabadságát, de vajon tényleg veszélytelen-e mindegyik implantátum? A válasz kiderül abból az olvasmányos összefoglalóból, amely az Európai Bizottság új és újonnan azonosított egészségügyi kockázatokkal foglalkozó tudományos bizottságának a fém-a-fémen ízületi protézisek, különösen a csípőprotézisek biztonságosságáról szóló véleményét összegzi.

Európai körkép 

2015. január 1-jén új szabályozás lépett életbe Lengyelországban a rák korai felismerése és a betegek életének megmentése érdekében  [Lengyelország]  »

Az ún. onkológiai jogszabálycsomag célja, hogy felgyorsítsa a rák diagnosztizálását és kezelését, és így elősegítse, hogy a rákbetegek minden esélyt megkapjanak a teljes felépülésre. Az onkológiai jogszabálycsomagról részletes tájékoztatás olvasható a lengyel egészségügyi minisztérium honlapján.

Új „egészségházak”: Olaszországban hozzáférhetőbbé és megfizethetőbbé vált az egészségügyi alapellátás  [Olaszország]  »

Lazio tartományban a lakossági igények kielégítése érdekében nemrégiben megnyitották kapuikat az egészségháznak nevezett új egészségügyi létesítmények, melyeknek köszönhetően a lakosoknak nem kell költséges kórházi ellátást igénybe venniük. Az intézmények mintegy 15-féle alapvető egészségügyi szolgáltatást biztosítanak, így egyebek mellett vér-, ultrahang- és röntgenvizsgálatot is.

Várható események 

Műhelytalálkozó a krónikus betegségekről és az egészséges időskorról az unió egészségügyi programjának keretében (Hága [Hollandia], 2015. február 12–13.)  »

A műhelytalálkozó résztvevői áttekintik a második egészségügyi program keretében társfinanszírozásban részesített projektek és együttes fellépések eredményeit, majd nyolc tagállam ismerteti leginkább bevált módszereit. A műhelytalálkozót az Európai Bizottság, a Fogyasztó-, Egészség-, Élelmiszerügyi és Mezőgazdasági Végrehajtó Ügynökség (Chafea) és a holland egészségügyi minisztérium közösen szervezi.

Az Unió lett elnökségének konferenciája: „Egészséges életmód: gyermekek és fiatalok iskolai táplálkozása és testmozgása” (Riga [Lettország], február 23–24.)  »

A közegészségügyi program támogatásával megrendezendő konferencia célja a táplálkozásról és a testmozgásról szóló stratégiai dokumentumokban foglaltak uniós tagállamokban történő megvalósításának értékelése és előmozdítása a gyermekkori elhízás visszaszorítása és az egészséges életmód népszerűsítése érdekében.

A következő szám tartalmából

Egészséges környezet

A hírlevél az EU 23 hivatalos nyelvén olvasható
http://ec.europa.eu/health/newsletter

Kérjük, ne válaszoljon erre az üzenetre. Az üzenetet olyan e-mail címről küldték, ahol nem figyelik a beérkező leveleket.

Ha a továbbiakban nem kívánja megkapni a hírlevelet,  kattintson ide