Statistics Explained

Pre začiatočníkov: Štatistické pojmy - Klasifikácie

Logo wide.png

Táto stránka je súčasťou bloku Štatistika pre začiatočníkov, v rámci Statistics Explained na stránke Eurostatu, kde sú štatistické ukazovatele a pojmy vysvetlené jednoduchým spôsobom, aby sa svet štatistiky stal zrozumiteľnejším pre žiakov i študentov, ako aj pre všetkých, ktorí majú záujem o štatistiku.

Výsledok rozčlenenia informácií do kategórií podľa určitých bežných charakteristík sa nazýva klasifikácia. Každá kategória by mala byť dobre popísaná, úplná a vzájomne sa vylučujúca. Klasifikácia zvyčajne obsahuje kódy (čísla alebo písmená) a môže byť usporiadaná do hierarchickej alebo horizontálnej štruktúry.

Klasifikácia NACE (skratka vo francúzštine La nomenclature statistique des activités économiques) je príkladom klasifikácie, ktorú používajú tvorcovia európskej štatistiky na klasifikáciu ekonomických činností. Takýmto spôsobom si môžeme byť napríklad istí, že ekonomická činnosť „výroba“ je chápaná rovnakým spôsobom vo všetkých členských štátoch EÚ a vo všetkých oblastiach štatistiky. Príklady najbežnejších klasifikácií:

NACE (Statistical classification of economic activities) : klasifikácia odvetví

ISCO (International Standard Classification of Occupations):klasifikácia profesií

COFOG (Classification of the Functions of Government): klasifikácia činností verejnej správy

COICOP (Classification of Individual Consumption According to Purpose): klasifikácia výdavkov domácností

NUTS (Nomenclature of territorial units for statistics): klasifikácia regiónov

Combined nomenclature: klasifikácia obchodu s tovarom

Prečo potrebujeme klasifikácie?

Klasifikácie pomáhajú triediť prvky týkajúce sa určitej témy štruktúrovaným a hierarchickým spôsobom, aby sa zabezpečilo, že údaje zozbierané o danej téme sú porovnateľné a zahŕňajú to isté.

Dobrým príkladom je povolanie „učiteľ“, ktoré by malo byť zaradené v sektore „Vzdelávanie“ a nie podľa oblasti vyučovacieho predmetu. Ak nie je zatriedený harmonizovaným spôsobom prostredníctvom klasifikácie, môže byť namiesto toho započítaný do sektora „Vedecké činnosti“.