Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Organizacje UE

Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB)

Wprowadzenie

EEB utworzyło swoją siedzibę w Brukseli w 1974 roku; pełniła ona rolę punktu kontaktowego dla członków organizacji, z którego mogli monitorować rodzącą się wówczas unijną politykę ochrony środowiska i reagować na propozycje w tym zakresie. EEB jest największą w Europie koalicją oddolnych pozarządowych organizacji ekologicznych. Przemawia bowiem w imieniu około 15 milionów obywateli Europy, opowiadając się za sprawiedliwością środowiskową, zrównoważonym rozwojem i demokracją uczestniczącą. Koncentruje się też na wpływie polityki unijnej, jej wdrażania oraz ocenie przyjętych kierunków.

Struktura, główni interesariusze i partnerzy

Członkami EEB jest ponad 140 organizacji członkowskich pochodzących z 31 krajów (z większości z 27 państw członkowskich UE, potencjalnych państw członkowskich i kilku krajów ościennych): organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska i przyrody. Są to zarówno organizacje lokalne, jak i krajowe, europejskie i międzynarodowe. Kluczowym elementem tego procesu jest popularyzowanie idei „zielonego przywództwa” w UE.

Priorytety i działania

EEB jest dla społeczeństwa, swoich członków i instytucji europejskich źródłem pierwszorzędnych informacji dostarczanych w postaci artykułów, raportów i opracowań. Oferuje też opinie ekspertów, analizy i zalecenia dotyczące najnowszych zagadnień środowiskowych.

EEB ma własne grupy robocze, w których uczestniczą jego członkowie, przygotowuje też opracowania, w których zajmuje stanowisko na temat spraw, które są lub zdaniem EEB powinno być przedmiotem prac w UE i reprezentuje swoich członków w rozmowach z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą. Ściśle koordynuje także związane z UE działania członków na szczeblu krajowym, jak również uważnie śledzi proces rozszerzania UE oraz szereg kwestii paneuropejskich, w tym sposób realizacji Konwencji z Aarhus (UNECE „Konwencja o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowania decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska").

Biuro ma też status doradcy przy Radzie Europy i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Od początku 2011 roku, EEB koordynuje kampanię Coolproducts mającą na celu intensyfikację oszczędności energii w produktach energetycznych.

Więcej informacji