Zmniejsz tekst Zwiększ tekst

Organizacje UE

Zgromadzenie Regionów Europy (AER)

Wprowadzenie

Zgromadzenie Regionów Europy utworzono w 1985 roku w celu wzmocnienia głosu i pozycji regionów Europy. Od tego czasu organizacja ta osiągnęła spory sukces doprowadzając do wdrożenia reform regionalnych w wielu europejskich krajach oraz podniesienia znaczenia regionów w procesie decyzyjnym w Europie.

AER jest politycznym głosem regionów i kluczowym partnerem dla europejskich i międzynarodowych instytucji w zakresie głównych kwestii podlegających kompetencjom regionalnym. AER promuje zróżnicowanie regionów, zasadę subsydiarności, a także regionalne struktury demokratyczne.

Struktury, kluczowi interesariusze i partnerzy

Zgromadzenie Regionów Europy jest największą niezależną siecią regionów w szeroko rozumianej Europie i zrzesza łącznie 270 regionów z 34 krajów oraz 16 organizacji międzyregionalnych.

Działalnością AER kierują następujące organy: Walne Zgromadzenie, w skład którego wchodzą przedstawiciele władz regionów członkowskich AER, Sekretariat oraz Prezydium.

Priorytetu i działania

Do kluczowych priorytetów AER na lata 2007-2012 zaliczyć należy:

  • Promowanie modernizacji i internalizacji zarządzania na poziomie regionalnym;
  • Promowanie innowacyjności, wzrostu i zatrudnienia w regionach Europy;
  • Przeciwdziałanie wyzwaniom związanym ze zmianami demograficznymi, zdrowiem, migracją i wykluczeniem społecznym;
  • Zapewnienie zrównoważonego rozwoju i walka z degradacją środowiska;
  • Wspieranie demokracji poprzez popieranie zróżnicowania w zakresie kultury, mediów i edukacji;
  • Tworzenie bezpiecznego otoczenia dla obywateli.

Do kluczowych obszarów działalności AER zaliczają się: polityka spójności, rozwój gospodarczy, innowacyjność i badania, rynek pracy, społeczeństwo oparte na wiedzy, rozwój obszarów wiejskich, rolnictwo, lotniska regionalne, energia ze źródeł odnawialnych i efektywne wykorzystanie energii, środowisko, produkcja regionalna oraz turystyka. Wspieranie polityki zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w UE stanowi więc sedno działań AER. W związku z tym, Grupa Robocza AER ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich zajmuje się tematyką WPR po 2013 roku.

Więcej informacji