IMPORTANT LEGAL NOTICE
 

 Partnerstwo na Rzecz Zwiększenia Dostępności Rynku Pracy dla Osób Niewidomych ascii version

Poland

 
DP Managing organisation : Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego
Other national partners : Agencja Handisoft
Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Fundacja ma Rzecz Dzieci Niewidomych i Niedowidzących
Instytut Badań Marketingowych i Społecznych VRG Strategia
Polski Związek Niewidomych
EQUAL theme :Employability - (Re-)integration to the labour market 
Type of DP :Geographical - Other - Krakowsko-tarnowski, M. Krakow 
DP Legal status :Non-profit making organisation 
DP identification :PL-5 
Application phase :Approved for action 2 
Selection date :01-06-2005 
Last update :27-04-2006 
Monitoring:  

Rationale

Text available in

Najpełniejszymi danymi na temat osób z uszkodzonym narządem wzroku dysponuje Polski Związek Niewidomych, który w roku 2003 zrzeszał około 73 tys. członków zwyczajnych, z czego około 7% jest całkowicie niewidomych. Szacuje się, że około ¼ osób z dysfunkcją wzroku nie jest zarejestrowana w PZN. Tylko 5,7 tys. osób, stanowiących 8% wszystkich z tą niepełnosprawnością, jest zatrudnionych, głównie w instytucjach państwowych i samorządowych, PZN, jego okręgach i jednostkach organizacyjnych, spółdzielniach niewidomych i ogólnoinwalidzkich oraz innych zakładach pracy chronionej. Firmy prywatne dają pracę zaledwie około 700 osobom, co stanowi 12% wszystkich zatrudnionych. Na własną działalność gospodarczą zdecydowało się ok. 260 osób, czyli 5% aktywnych zawodowo. Liczba osób w wieku produkcyjnym niepracujących i zainteresowanych podjęciem pracy wynosiła ok. 6,5 tys., z czego ok. 5,5 tys. pobierało renty lub emerytury. Z danych PZN wynika, że 18,5 tys. niewidomych pozostających w domach nie jest zainteresowanych podjęciem pracy (z tego ok. 3,5 tys. w wieku do 35 lat), a 90% z nich pobiera renty lub emerytury. Statystyki podają, że 95% wszystkich osób niewidomych i słabowidzących utrzymuje się ze źródeł niezarobkowych.
Sytuacja przedstawiona powyżej uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Bezrobocie dotykające osoby niewidome ma swoje podłoże głównie w niskim poziomie wykształcenia i braku odpowiednich kwalifikacji. Wysoki odsetek osób niewidomych kształci się w specjalnych ośrodkach szkolno – wychowawczych dysponujących wykwalifikowaną kadrą i zapleczem przystosowanym do potrzeb osób z upośledzonym narządem wzroku, a tylko nieliczni (głównie słabowidzący) uczęszczają do szkół ogólnodostępnych. Jednak nauczanie w szkołach specjalnych, ze względu na swoją specyfikę i konieczność stosowania odmiennych metod dydaktycznych jest na niższym poziomie niż w tzw. systemie masowym. Dodatkowo należy także wziąć pod uwagę fakt, że nauczanie takie izoluje osoby z dysfunkcją wzroku od społeczeństwa stwarzając sztuczny podział środowiskowy. Uczniowie pozostający w placówkach szkolno – wychowawczych funkcjonują w warunkach ochronnych, które pozbawiają ich szansy nabycia zwykłych zachowań społecznych i nauki umiejętności radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Osoby, które podejmują trud kształcenia w szkolnictwie otwartym, pomimo zbyt małej liczby wykwalifikowanych nauczycieli oraz braku szybkiego dostępu do najnowszych technologii umożliwiających pokonywanie niepełnosprawności, są o wiele lepiej przygotowane do rozpoczęcia studiów. Niższy poziom wiedzy absolwentów szkół specjalnych jest także wynikiem samego charakteru szkół ponad gimnazjalnych, które ukierunkowują uczniów na konkretny zawód, głównie niewymagający lub wymagający na poziomie podstawowym znajomości technik informacyjnych i komunikacyjnych (np. technik prac biurowych, technik ogrodnik, korektor i stroiciel instrumentów muzycznych), a nie kształcą na poziomie ogólnym pozwalającym posiąść szerszą wiedzę niezbędną do podjęcia i kontynuacji studiów. W większości przypadków uczniowie tych szkół kończą edukację na poziomie średnim, a ci, którzy podejmują próbę zdobycia wyższego wykształcenia, często rezygnują po krótkim czasie. Jednym z powodów takiej sytuacji jest nieprzystosowanie systemu szkolnictwa wyższego do przyjęcia osób niewidomych w poczet studentów. Inwalidzi wzroku napotykają bariery praktycznie na każdym odcinku drogi do uzyskania tytułu magistra. Ze względu na duże koszty i potencjalnie niskie zapotrzebowanie uczelnie nie posiadają w swoim zapleczu sprzętu komputerowego nadającego się do wykorzystania przez osoby niewidome lub słabowidzące. Wśród osób z dysfunkcją wzroku wykształceniem wyższym legitymują się głównie ci, którzy ukończyli studia będąc jeszcze osobami widzącymi. W pozostałych przypadkach są to wybitne jednostki, które posiadają bardzo silną motywację i wsparcie ze strony rodziny i otoczenia.
Zatem ze względu na brak odpowiedniego wykształcenia i nieumiejętność korzystania z nowych technik informacyjnych i komunikacyjnych osoby niewidome są mniej atrakcyjne na rynku pracy, a ich szanse na znalezienie zatrudnienia znacznie niższe.
Problem pogłębiającej się marginalizacji i zagrożenie wykluczeniem społecznym wynika także z braku motywacji osób niewidomych do działania, z bierności, nierzadko poczucia skrzywdzenia i braku wsparcia ze strony najbliższego otoczenia oraz braku opieki i zrozumienia ze strony społeczeństwa ludzi sprawnych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę brak samodzielności przemieszczania się, bariery w komunikacji i transporcie, brak aktywności i mobilności w poszukiwaniu zatrudnienia oraz słaby dostęp do informacji. Istotny jest również fakt, że renta przyznawana osobom niewidomym jest porównywalna z wysokością ich potencjalnych zarobków jako pracowników fizycznych, a to dodatkowo zniechęca do wszelkiej aktywności zawodowej.
Bardzo ważnym czynnikiem determinującym brak pracy jest stereotypowe podejście pracodawców do kwestii zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Niechęć przedsiębiorców do przyjmowania niewidomych może wynikać z braku codziennej styczności z nimi, z niewiedzy jak radzą sobie w życiu i na ile ich niesprawność upośledza możliwości wykonywania określonych zadań, także zawodowych, jak też z ogólnego klimatu społecznego, negatywnych wyobrażeń, uprzedzeń, obaw i błędnych założeń. Dodatkową przyczyną jest nieznajomość możliwości dofinansowania wynagrodzenia i przystosowania miejsca pracy do potrzeb osoby z dysfunkcją wzroku, zbyt skomplikowane i czasochłonne procedury przyznawania środków na ten cel, a także wymagania i ograniczenia, jakie czekają pracodawcę po zatrudnieniu osoby niewidomej.
Pomimo istnienia formalnych działań wspierających osoby niewidome i słabowidzące, programów mających zaktywizować tę grupę społeczną, doświadczają oni dyskryminacji na rynku pracy. Barierą jest ograniczoność publicznych środków finansowych przeznaczonych na dofinansowania urządzeń technicznych, często brak indywidualnego podejścia do wnioskodawców, nierozpoznanie ich rzeczywistych potrzeb i rutyna urzędników, skomplikowane procedury, a także brak dostępu do pełnych i rzetelnych informacji.
Po przeprowadzeniu wielu spotkań i rozmów z Partnerami, wśród których są także osoby niewidome, głębszym poznaniu zagadnień związanych z dostępnością technik informacyjnych i komunikacyjnych dla niewidomych i słabowidzących postanowiono zrezygnować z opracowania narzędzi informatycznych w języku polskim koniecznych do korzystania przez osoby niewidome z komputera. Narzędzia takie funkcjonują już na rynku polskim, choć zdaniem samych beneficjentów zawierają jeszcze elementy, które można by ulepszyć. Stworzenie nowych aplikacji jest jednak bardzo kosztowne, czasochłonne i wymaga bieżącej aktualizacji. Mając na uwadze powyższe aspekty zadecydowano o rezygnacji z tego punktu wniosku o dofinansowanie Działania 1.
Zrezygnowano także z opracowania wytycznych do programu nauczania informatyki w szkołach ponadgimnazjalnych. Przedsięwzięcie takie jest bardzo złożone z uwagi na fakt funkcjonowania w Polsce kilku ośrodków szkolno – wychowawczych dla osób niewidomych kształcących słabowidzących kształcących na poziomie ponadgimnazjalnym w szkołach kształcących różnych profilach, a co za tym idzie o zróżnicowanych programach nauczania. Uzyskanie jednomyślnej opinii nauczycieli informatyki z wszystkich ośrodków kształcenia byłoby bardzo czasochłonne i wymagało szeregu spotkań, konsultacji i dyskusji zważywszy na indywidualne postrzeganie problemu przez poszczególnych dydaktyków.

dot Top


Objective

Text available in

Celem ogólnym Partnerstwa na Rzecz Rozwoju jest wzrost zatrudnienia o 5% osób niewidomych i słabowidzących (wyłączając grupę beneficjentów planujących dalszą edukację) rekrutujących się spośród 60 uczestników projektu a także dostosowanie pozostałej części grupy beneficjentów ostatecznych do podjęcia dalszego kształcenia. Cel realizowanego projektu wpisuje się w cel nadrzędny, jakim jest wyrównywanie szans na znalezienie zatrudnienia osób niewidomych i słabowidzących doświadczających nierówności ze względu na brak kwalifikacji oraz niski poziom wykształcenia i umiejętności oraz zapewnienie tej grupie udziału w rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Cele szczegółowe, to:

Cel 1
Opracowanie raportu o sytuacji osób z dysfunkcją wzroku, opartego na wynikach badań statystycznych przeprowadzonych na losowo wybranej grupie 500 osób niewidomych i słabowidzących w wieku 16-35 lat z terenu Małopolski, zawierającego informacje o możliwościach kształcenia wyższego dla osób z dysfunkcją narządu wzroku na przykładzie Akademii Górniczo Hutniczej oraz wnikliwą analizę prawnych aspektów ich sytuacji.

Przeprowadzane badania statystyczne obejmą zdefiniowaną liczebnie i wiekowo grupę osób z dysfunkcją wzroku, zamieszkujących terytorium Małopolski. Określenie konkretnego przedziału wiekowego grupy respondentów wydaje się zabiegiem celowym, gdyż odpowiada on wiekowi beneficjentów ostatecznych projektu. Decyduje również o znaczących walorach poznawczych i deskryptywnych badania w odniesieniu do grupy docelowej projektu, przyczyni się ono bowiem do precyzyjnego nakreślenia sylwetki osoby niewidomej, jasnego zdefiniowania poziomu jej edukacji i kwalifikacji zawodowych, kompleksowej charakterystyki dominujących postaw wobec edukacji, kształcenia, rynku pracy czy wykorzystania technik informacyjno – komunikacyjnych.
Otrzymany w wyniku badania usystematyzowany i wszechstronny zasób wiedzy pozwoli na wyczerpującą deskrypcję grupy osób z uszkodzonym narządem wzroku, która jest warunkiem koniecznym do podjęcia, właściwego profilowania oraz weryfikacji dalszych działań nastawionych na zmianę postaw i zachowań widocznych w tym środowisku.
Skala planowanych badań odpowiada posiadanym zasobom zaangażowanym w realizację projektu. Partner odpowiedzialny za empiryczne podłoże raportu dysponuje wieloletnim doświadczeniem w przeprowadzaniu badań społecznych i marketingowych, wykwalifikowaną kadrą analityczno – badawczą oraz odpowiednim zapleczem merytoryczno – technicznym. Partner odpowiedzialny za opracowanie i dostarczenie kompleksowych informacji na temat sytuacji osób z dysfunkcją wzroku w szkolnictwie wyższym jest z kolei wiodącym ośrodkiem naukowym o profilu technicznym, legitymującym się długoletnią tradycją i doświadczeniem w zakresie funkcjonowania osób niewidomych w środowisku akademickim.
Liczebne i wiekowe zdefiniowanie grupy osób objętych badaniami statystycznymi oraz posiadane zaplecze merytoryczno – analityczne przesądzają, iż opracowanie kompleksowego raportu o sytuacji osób niewidomych i słabowidzących jest zabiegiem w pełni możliwym do osiągnięcia, choć nowatorskim i skomplikowanym.
Wszelkie działania w zakresie realizacji celu I są szczegółowo określone pod względem czasowym. Partner odpowiedzialny za przeprowadzenie badań statystycznych opracuje ich wyniki w ciągu dwóch miesięcy ( 09. – 10. 2005.), zaś partner analizujący położenie osób z uszkodzonym narządem wzroku w szkolnictwie wyższym, wykona to zadanie w ciągu jednego roku (1. – 12. 2006 ). W tym okresie zebrane zostaną kompleksowe i wszechstronne informacje na temat obecnej sytuacji studentów z dysfunkcją wzroku kształcących się na AGH oraz wypracowane modele i procedury edukacyjno - dydaktyczne, jakie powinny obowiązywać celem ułatwienia im procesu studiowania.
Raport zawierać będzie wymierne i mierzalne dane ilościowe na temat sytuacji osób niewidomych i słabowidzących, ilustrujące dominujące tendencje, postawy i zachowania widoczne w tym środowisku. Zastosowana metodologia pozwoli ponadto ekstrapolować z dużym prawdopodobieństwem otrzymane rezultaty na całą populację osób z dysfunkcją wzroku zamieszkującą terytorium Polski. Będą one ujęte w formie przejrzystych i wyczerpujących tabel i wykresów, pozwalających na formułowanie konkretnych oraz intersubiektywnie sprawdzalnych uogólnień weryfikowalnych uogólnień i wniosków.

Cel 2
Podniesienie kwalifikacji zawodowych 80% beneficjentów w czasie 2 lat w zakresie technik informacyjnych i komunikacyjnych oraz innych zawodowych.

Działania prowadzące do podniesienia kwalifikacji zawodowych beneficjentów wyraźnie skoncentrowane są na obszarze wykorzystywania technik informacyjnych i komunikacyjnych, poprzez położenie głównego nacisku na szkolenia tyfloinformatyczne ( 200 godzin/osobę ). Systematyczna praca z komputerem dostosowana w swej specyfice do potrzeb osób niewidomych pozwoli im na opanowanie szerokiego katalogu umiejętności praktycznych związanych z korzystaniem ze sprzętu komputerowego i ich stosowanie w życiu codziennym i zawodowym. Szkolenia zawodowe nakierowane są z kolei na konkretne i ściśle zdefiniowane potrzeby i oczekiwania osób z dysfunkcją wzroku.
Precyzyjne zdefiniowanie obszaru, w którym nastąpi podniesienie kwalifikacji zawodowych beneficjentów ostatecznych projektu, ustalenie, jaki procent z nich rzeczywiście osiągnie zakładane rezultaty oraz nakreślenie odpowiedniego horyzontu czasowego, w którym to nastąpi, stanowią podstawę dla osiągalności planowanych celów.
Założenie, iż podniesienie kwalifikacji wśród beneficjentów nastąpi na poziomie 80% wydaje się w pełni realne, kiedy weźmie się pod uwagę całościowy kształt projektu, jego skalę, środki i zasoby.
Wszelkie działania w zakresie celu II są wnikliwie zaplanowane w odpowiedniej perspektywie czasowej, która obejmuje okres od 6. 2005 do 12. 2007.
Głównym narzędziem pomiaru stopnia osiągnięcia zakładanych rezultatów będzie egzamin końcowy wnikliwie i szczegółowo sprawdzający postępy poczynione przez beneficjentów w zakresie znajomości technik komunikacyjnych i informacyjnych oraz umiejętności wykorzystania programów i aplikacji komputerowych. Pozwoli on ponadto dokonać syntetycznej i jednoznacznej oceny, czy zakładane rezultaty zostały osiągnięte przez 80% beneficjentów projektu.

Cel 3
Zwiększenie liczby pracodawców z terenu Małopolski pozytywnie postrzegających osoby z uszkodzonym narządem wzroku.

Działania skoncentrowane będą głównie na zwiększeniu świadomości pracodawców o możliwościach, kwalifikacjach i predyspozycjach zawodowych osób z dysfunkcją wzroku, przełamywaniu obecnych stereotypów i barier w tym zakresie oraz rzetelnym informowaniu o dofinansowaniach, jakie przysługują na refundację wynagrodzeń i adaptację miejsc pracy dla potrzeb osób niewidomych. Realizacja tych zamierzeń przyczyni się do wyraźnej poprawy nastawienia pracodawców (szczególnie z określonych branż), wykreowania wizerunku osoby niewidomej jako wykwalifikowanego i kompetentnego pracownika oraz zainicjowania szerszego dialogu społecznego odnośnie tych zagadnień.
Kompleksowy i zróżnicowany charakter podejmowanych działań w zakresie celu III, aktywne promowanie pracodawców i firm zatrudniających osoby z uszkodzonym narządem wzroku oraz prezentacja kwalifikacji i umiejętności wyniesionych przez nich z projektu pozwoli na zwiększenie liczby pracodawców pozytywnie postrzegających osoby niewidome.
Założenie, iż w wyniku realizacji projektu zwiększy się liczba firm pozytywnie nastawionych do osób z dysfunkcją wzroku oparte jest na wnikliwej i wieloaspektowej ocenie skali, charakteru i innowacyjności projektu. Jego integralnym elementem jest bowiem wykorzystanie posiadanych zasobów do aktywnego i wielokierunkowego kreowania nowej sytuacji na rynku pracy oraz pobudzania, promowania i utrwalania tendencji do zatrudniania osób niewidomych na stanowiskach odpowiadających ich wiedzy i kompetencjom.
Wszelkie przedsięwzięcia w ramach celu III będą przebiegały w dwuletniej perspektywie czasowej, od 1. 2006 do 12. 2007.
Zasadniczym narzędziem pomiaru będzie kwestionariusz ankiety składający się z zestawu zestandaryzowanych pytań ułożonych w ustrukturyzowany sposób, która przeprowadzona będzie wśród pracodawców, firm, instytucji. Pozwoli ona wykazać, jakie zmiany zaszły w ich świadomości w stosunku do kwestii zatrudniania osób niewidomych. Najbardziej efektywną miarą stopnia realizacji zakładanych celów będzie rzecz jasna rzeczywista liczba beneficjentów ostatecznych zatrudnionych w wyniku wzięcia udziału w projekcie.

Cel 4
Analiza mechanizmów aktywizacji osób niewidomych, systemów prawnych, metod i modeli ich zatrudniania funkcjonujących w społeczeństwach lepiej rozwiniętych dzięki współpracy w ramach Partnerstw Ponadnarodowych oraz dzielenie się z nimi doświadczeniami i wynikami.

Wszelkie wysiłki i inicjatywy podejmowane w ramach Partnerstw Ponadnarodowych nakierowane są na osiągnięcie precyzyjnie zdefiniowanych rezultatów. Mają one przede wszystkim służyć zestawieniu i głębokiej analizie komparatystycznej krajowych legislacji, modeli instytucjonalnych i rozwiązań infrastrukturalnych, dzięki czemu zostaną skutecznie zidentyfikowane i wypracowane efektywne metody i procedury zatrudniania osób z uszkodzonym narządem wzroku. Aktywność Partnerstw zostanie poddana wnikliwej i wielopłaszczyznowej ocenie, a efekty wspólnych inicjatyw będą dynamicznie upowszechniane i w miarę możliwości włączane do głównego nurtu polityki i praktyki. Integralnym elementem Partnerstw jest ponadto wpływanie na politykę krajową i europejską z korzyścią dla osób niewidomych oraz umożliwienie im wykorzystania i poszerzania zdobytych umiejętności w szeroko rozumianym środowisku biznesowym.
Działania prowadzone w ramach Partnerstw Ponadnarodowych podlegają koordynacji i bieżącemu monitoringowi, co zapewnić ma efektywną realizację i skuteczne osiągnięcie zakładanych celów. Służyć mają temu systematyczny i odpowiednio zorganizowany obieg informacji i doświadczeń, wymiany ekspertów, wizyty i konferencje międzynarodowe, w wyniku których nastąpi głęboka analiza doświadczeń poszczególnych Partnerstw, prezentacja i ujednolicenie programów treningowo – szkoleniowych, zebranie kompleksowych danych statystycznych oraz uzgodnienie projektu i zawartości internetowych serwisów informacyjnych adresowanych do osób z dysfunkcją wzroku, poszukujących możliwości pracy lub edukacji. Wielopłaszczyznowa i zakrojona na szeroką skalę współpraca ponadnarodowa zapewni niewątpliwie osiągnięcie zakładanych rezultatów na satysfakcjonującym poziomie.
Opracowanie przejrzystych i wszechstronnych raportów przedstawiających wnikliwie komparatystykę programów szkoleniowych zaangażowanych Partnerstw, ilustrujących wyczerpujące dane statystyczne o sytuacji osób niewidomych w krajach partnerskich oraz podsumowujących dobre praktyki w zakresie „strategii empowerment” wydaje się zamierzeniem w pelni możliwym do realizacji, jeżeli weźmie się pod uwagę zasoby zaangażowane w ten obszar projektu, sposób ich wykorzystania oraz bieżący monitoring poszczególnych przedsięwzięć.
Perspektywa czasowa zaplanowana na realizację działań w ramach celu IV obejmuje okres od 1. 2005 do 12. 2007, wymagają one bowiem szczególnie kompleksowego, gruntownego i czasochłonnego podejścia, z uwagi na swój procesualny charakter.
Skala i charakter prowadzonych przedsięwzięć oraz metodologia systematycznej i głębokiej ich oceny pozwalają na osiągnięcie konkretnych i wymiernych rezultatów w zakresie celu IV. Będą nimi poszczególne raporty ilustrujące w sposób pełny i wieloaspektowy problematykę związaną z funkcjonowaniem osób niewidomych i słabowidzących w społeczeństwach lepiej rozwiniętych oraz rekomendujące konkretne zmiany legislacyjne, modele i procedury instytucjonalne oraz rozwiązania infrastrukturalne możliwe do zastosowania w Polsce.

dot Top


Innovation


Nature of the experimental activities to be implemented Rating
Guidance, counselling ***
Training ****
Work placement *
Employment aids (+ for self-employment) ***
Integrated measures (pathway to integration) *
Conception for training programs, certification ****
Work organisation, improvement of access to work places ***
Awareness raising, information, publicity ****
Studies and analysis of discrimination features ****

Type of innovation Rating
Process-oriented ****
Goal-oriented ****
Context oriented ****

Text available in

Zawiązanie Partnerstwa - nawiązanie współpracy pomiędzy firmami i instytucjami, które dotychczas nie współpracowały przy rozwiązywaniu problemu dyskryminacji i nierówności na rynku pracy.
Istnieje wiele organizacji i instytucji, których celem lub jednym z rodzajów działania jest wielopłaszczyznowa pomoc skierowana do osób niewidomych i słabowidzących. Jednak współpraca pomiędzy poszczególnymi instytucjami (np. PZN, MOPS, PCPR, PRFON, urzędy pracy) jest słabo rozwinięta. Brak komplementarności w działaniach na rzecz aktywizacji zawodowej osób z uszkodzonym narządem wzroku.
Współdziałanie partnerów uzupełniających się kompetencjami i doświadczeniami zagwarantuje bardziej skuteczne i dotychczas nie stosowane rozwiązywanie problemów dyskryminacji osób niewidomych i słabowidzących na rynku pracy.

Analiza grupy osób niewidomych i słabowidzących w wieku 16-35 lat z terenu Polski.
Brak statystycznych opracowań dotyczących osób niewidomych i słabowidzących. Jedynymi dostępnymi danymi są informacje zawarte w sprawozdaniach Polskiego Związku Niewidomych. Są to jednak dane dotyczące członków PZN (a szacuje się, że ok. ¼ osób z uszkodzonym narządem wzroku nie jest zarejestrowana w związku). Z rocznych sprawozdań PZN można uzyskać tylko informacje na temat m.in.: kształcenia, zatrudnienia, poradnictwa, szkolenia itp. osób z dysfunkcją wzroku. Dotychczas nie przeprowadzano badań pozwalających określić sylwetkę niewidomego, jego postawy wobec edukacji i rynku pracy, znajomość technik informacyjnych i komunikacyjnych.
Opis i zdefiniowanie grupy osób niewidomych i słabowidzących, w wieku 16-35 lat, jej postaw, umiejętności i oczekiwań. Postrzeganie pracodawców przez grupę dyskryminowaną. Dokonana diagnoza pozwoli bardzo precyzyjnie określić sytuację bazową i umożliwi podjęcie konkretnych, opartych na uzyskanej wiedzy, działań ukierunkowanych na realną, uzasadnioną ekonomicznie walkę z dyskryminacją na rynku pracy i wykluczeniem społecznym.

Analiza możliwości zdobycia przez osoby niewidome wyższego wykształcenia.
Brak opracowanych standardów, jakie powinny spełniać wyższe uczelnie, aby na równych zasadach z osobami widzącymi mogły studiować osoby niewidome i słabowidzące. W procesie kształcenia napotykają one na szereg barier, które uniemożliwiają im zdobycie tytułu magistra m.in.: brak dostępu do materiałów dydaktycznych i podręczników, procedury niedostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.
Wynikiem przeprowadzonych analiz będzie całościowy, precyzyjny obraz przedstawiający rzeczywisty stan obecny dostosowania procesu dydaktycznego i około dydaktycznego do potrzeb osób niewidomych (na podstawie Akademii Górniczo-Hutniczej) oraz opis modelowego funkcjonowania uczelni i potencjalne koszty dostosowania sytuacji do stanu pożądanego, wyrównującego szanse edukacyjne.

Szkolenia z zakresu motywacji i aktywizacji zawodowej dla beneficjentów ostatecznych.
W obecnej chwili osoby z uszkodzonym narządem wzroku mogą brać udział w warsztatach terapeutycznych, które mają za zadanie pomóc im w rozwiązaniu problemów. Cykliczne szkolenia zwiększające poziom motywacji i chęci do działania, powodujące wzrost wiary we własne siły i możliwości nie są organizowane dla osób niewidomych i słabowidzących. Szkolenia z aktywizacji zawodowej oferowane przez urzędy pracy nie odpowiadają wymogom kształcenia osób z uszkodzonym narządem wzroku.
Przewidywanym rezultatem warsztatów psychologicznych będzie zwiększenie poczucia własnej wartości i godności osób z grupy dotkniętej niepełnosprawnością oraz wzrost wiary we własne siły i możliwości. Bardzo ważne będzie też uzmysłowienie jak pozytywny i długofalowy wpływ na jakość (nie tylko materialną) życia mają właściwe decyzje, przemyślane i zaplanowane działania, które podejmą na jak najwcześniejszym etapie swojego życia. Pożądanym rezultatem jest również wypracowanie silnej motywacji do dalszego kształcenia i dokształcania ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie technologii komunikacyjnych i informacyjnych jako klucza do sukcesu oraz zmotywowanie do aktywności zawodowej: aktywnego poszukiwania pracy, chęci do podjęcia pracy, dającej zadowolenie, satysfakcję i będącej elementem rehabilitacji społecznej (szeroki aspekt posiadania pracy jako ważnego elementu poczucia wartości, przydatności społecznej).
Wypracowanie metod i modelu organizacyjnego wykorzystującego aspekt psychologiczny do pobudzania aktywności osób niepełnosprawnych.

Wykorzystanie technik informacyjnych i komunikacyjnych w kształceniu i podnoszeniu kwalifikacji osób niewidomych i słabowidzących – szkolenia tyfloinformatyczne i technik komputerowych.
Z szacunkowych danych wynika, że tylko ok. 1/10 liczby osób z dysfunkcją wzroku posiada w domu komputery wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie i usprzętowienie. Dodatkowo nie wszyscy dysponujący komputerami potrafią je obsługiwać w zakresie potrzeb domowych i edukacyjnych, a tylko niewielki odsetek potrafi wykorzystać techniki informacyjne i komunikacyjne do celów zawodowych. Sytuacja taka jest wynikiem braku dostępu do szkoleń tyfloinformatycznych lub niskiej skuteczności szkoleń organizowanych przez np. PFRON w ramach programu „Komputer dla Homera”, spowodowanej wadliwym i nieefektywnym trybem zajęć (6 dni po 8 godzin), brakiem dobrze przygotowanych materiałów, brakiem kwalifikacji uczestników do grup zaawansowania. Jak zatem widać, większość osób z uszkodzonym narządem wzroku z różnych powodów nie korzysta z nowoczesnych technik dostępnych na rynku. Jedną z przyczyn jest z pewnością nieświadomość i niewiedza o istnieniu sprzętu i aplikacji przystosowanych do potrzeb osób niewidomych oraz o bardzo szerokich możliwościach, jakie stwarza znajomość obsługi komputera.
Podstawowym rezultatem szkoleń tyfloinformatycznych będzie wzrost wiedzy na temat wykorzystania technik informacyjnych i komunikacyjnych w życiu codziennym i zawodowym oraz zwiększenie kwalifikacji osób z dysfunkcją wzroku w zakresie obsługi komputera i urządzeń wykorzystujących aplikacje dla niewidomych.
Bardzo ważne będzie również zmotywowanie uczestników szkoleń nieposiadających w domu komputera do jego zakupu np. skorzystanie z programu PFRON „Komputer dla Homera”.

Szkolenia zawodowe
Szkolenia zawodowe organizowane przez urzędy pracy nie uwzględniają specyfiki edukacji osób z uszkodzonym narządem wzroku. Limitowana liczba miejsc na dane szkolenie zamyka drogę edukacji określonej grupie osób.
Brak szkoleń specjalistycznych uwzględniających możliwość korzystania z technik informacyjnych i komunikacyjnych osobom z dysfunkcją wzroku.
Oczekiwanym rezultatem jest wypracowanie modelu, narzędzi i metodologii szkoleń zawodowych, a także praktyczne przygotowanie beneficjentów do zawodu zgodnego z ich predyspozycjami i kwalifikacjami. Rezultatem pożądanym będzie nabycie umiejętności wykorzystania dostępnych urządzeń i aplikacji umożliwiających wykonywanie określonego zawodu.

Zdiagnozowanie edukacyjnych i zawodowych predyspozycji beneficjentów i pośrednictwo pracy.
Poradnictwo edukacyjno-zawodowe w publicznych placówkach oświatowych działa na podstawie przepisów dotyczących udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jednak utworzenie stanowiska doradcy zawodowego nie jest obligatoryjne, a jedynie możliwe na mocy rozporządzenia ministra edukacji. Urzędy Miast z uwagi na brak środków finansowych wzbraniają się przed utworzeniem etatu doradcy zawodowego w szkołach. W placówkach, w których istnieje poradnictwo edukacyjne i zawodowe prowadzone są zajęcia grupowe warsztatowe i indywidualne porady dla uczniów. Często z braku miejsca przeważają działania indywidualne w postaci: diagnozy zawodowej, porad dotyczących kontynuowania edukacji i wyboru zawodu, a także warsztatów z tematyki poszukiwania pracy. Działania te są podejmowane w niewystarczającym wymiarze czasowym i najczęściej przy braku dostępu do technik informacyjnych i komunikacyjnych. Doradcy zawodowi, jeśli już są zatrudnieni nie dysponują narzędziami dostosowanymi do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.
Doradztwo zawodowe funkcjonujące obecnie nie uwzględnia w żaden sposób specyfiki zatrudnienia osób niewidomych. Skuteczność uzyskania fachowej porady zależy w znacznej mierze od stopnia znajomości zagadnienia przez doradcę zawodowego, jego wiedzy na temat możliwości zawodowych osób z dysfunkcją wzroku oraz motywacji do udzielenia rzetelnej pomocy osobie o szczególnych potrzebach. Z uwagi na ogólnie niski poziom świadomości społecznej osoby niewidome nie uzyskują wystarczającej pomocy.
Znaczna część ogłoszeń pracodawców jest umieszczana na tablicach ogłoszeń, co wyklucza możliwość zapoznania się z nimi osobie niewidomej. Tylko urzędy pracy w dużych miastach dysponują sprzętem komputerowym wykorzystywanym do poradnictwa zawodowego (program „Doradca 2000”). W małych ośrodkach, a z takich wywodzi się znaczna grupa beneficjentów, instytucje udzielające pomocy nie wykorzystują na potrzeby poradnictwa sprzętu komputerowego, a jedynym narzędziem jest profesjonalizm doradcy zawodowego.
Wypracowanie modelu jak najwcześniejszego wyboru ścieżki edukacyjnej: kierunku kształcenia i rodzaju szkoły z ukierunkowaniem na przyszły zawód, ze szczególnym naciskiem na prace umysłowe wykorzystujące techniki informacyjne i komunikacyjne.
Wypracowanie modelu i różnych środków podejścia do najtrudniejszych klientów, wraz z dostosowaniem (technicznym – wyposażenie w odpowiedni sprzęt, merytorycznym – wzrost wiedzy doradców zawodowych) usług zarówno do potrzeb tych grup, jak i do potrzeb rynku pracy. Oczekiwanym efektem działań jest nauczenie i przyzwyczajenie beneficjentów do korzystania z poradnictwa zawodowego.
Pożądanym rezultatem byłoby wprowadzenie do szkół, kształcących osoby z dysfunkcją wzroku, obowiązkowych warsztatów z poradnictwa zawodowego.
Bardzo ważnym elementem wpływającym na jakość pośrednictwa pracy jest dostępność ofert zatrudnienia. Oczekiwanym rezultatem działań jest ułatwienie dostępu do informacji o możliwości zatrudnienia przy wykorzystaniu technologii ICT.

Uruchomienie centrum wsparcia technicznego
Na rynku brak jest instytucji i firm, które służą szybką pomocą osobom z uszkodzonym narządem wzroku w sytuacjach awaryjnych, podczas pracy z komputerem.
Pożądanym rezultatem udzielenia natychmiastowej pomocy technicznej jest zmniejszenie liczby zgłaszanych problemów - raz udzielona informacja pozwoli użytkownikowi na samodzielne rozwiązanie tego samego problemu w przyszłości, a co za tym idzie wzrost efektywności pracy oraz umiejętności obsługi komputera. Spodziewanym wynikiem działania centrum wsparcia jest także niedopuszczenie do zniechęcenia w toku pracy i przerwania wykonywania określonego zadania z powodu nie radzenia sobie z określonym problemem.

Promowanie pracodawców i firm już zatrudniających osoby z dysfunkcją wzroku.
Obecnie zauważyć można brak inicjatyw mających na celu wyróżnienie pracodawców zatrudniających osoby niewidome.
Rezultatem działań w tym zakresie będzie wzrost zainteresowania potencjalnych pracodawców problemami osób niewidomych i słabowidzących na rynku pracy oraz zwiększenie zatrudnienia wśród tej grupy beneficjentów.

dot Top


Budget Action 2

1 000 000 – 1 500 000 €

dot Top


Beneficiaries


Assistance to persons 
Unemployed  0.0%  0.0% 
Employed  0.0%  0.0% 
Others (without status, social beneficiaries...)  50.0%  50.0% 
  100.0% 
 
Migrants, ethnic minorities, …  0.0%  0.0% 
Asylum seekers  0.0%  0.0% 
Population not migrant and not asylum seeker  50.0%  50.0% 
  100.0%
 
Physical Impairment  50.0%  50.0% 
Mental Impairment  0.0%  0.0% 
Mental Illness  0.0%  0.0% 
Population not suffering from a disability  0.0%  0.0% 
  100.0% 
 
Substance abusers 0.0%  0.0% 
Homeless  0.0%  0.0% 
(Ex-)prisoners  0.0%  0.0% 
Other discriminated (religion, sexual orientation)  50.0%  50.0% 
Without such specific discriminations  0.0%  0.0% 
  100.0% 
 
< 25 year  25.0%  25.0% 
25 - 50 year  25.0%  25.0% 
> 50 year  0.0%  0.0% 
   100.0% 

Assistance to structures and systems and accompanying measures Rating
Discrimination and inequality in employment ****
Disabilities ****
Low qualification ***
Unemployment ****

dot Top


Empowerment

 

 With beneficiaries

Participation
Promoting individual empowerment
Developing collective responsibility and capacity for action
Participation in the project design
Participation in running and evaluating activities
Changing attitudes and behavior of key actors

Text available in

Promocja indywidualnego zaangażowania
Szkolenia tyfloinformatyczne, warsztaty psychologiczne, szkolenia z aktywizacji zawodowej, a także kursy zawodowe będą zmuszały każdego beneficjenta do podejmowania decyzji, wykazania się własnymi pomysłami i rozwiązaniami oraz wniesienia swojego wkładu w budowanie wydajności. Skuteczne zdiagnozowanie predyspozycji beneficjentów i pośrednictwo w znalezieniu zatrudnienia będzie możliwe jedynie przy aktywnym, zdeterminowanym współudziale każdego beneficjenta.

Pobudzenie wspólnej odpowiedzialności i zdolności do działania
Warsztaty motywacyjne mają za zadanie zwiększyć odpowiedzialność każdego beneficjenta za całą grupę, będącą próbką znacznej części środowiska osób niewidomych i słabowidzących oraz promować proces mobilizacji wspólnych zasobów. W celu realizacji wspólnych celów uczestnicy projektu będą mieli wyznaczone działania wymuszające grupową współpracę np. przy organizacji spotkania (balu), na który zostaną zaproszeni m.in. potencjalni pracodawcy. Do zadań beneficjentów będzie należeć także stworzenie strony internetowej i zamieszczenie na niej informacji, wniosków, opisu korzyści, jakie wynieśli z uczestnictwa w projekcie. Podczas trwania projektu uczestnicy bardziej aktywni będą zachęcani do pomocy słabszym osobom, co powinno przynieść obopólne korzyści.

Udział w tworzeniu i modyfikacji planu pracy
Program (zakres materiału) szkoleń tyfloinformatycznych oraz ilość godzin zajęć zostały ustalone na podstawie doświadczeń pana Andrzeja Wocha – właściciela Agencji Handisoft, który jest niewidomym specjalistą prowadzącym tego typu szkolenia, pana Jacka Zadrożnego, niewidomego przedstawiciela PZN oraz sugestii i propozycji samych beneficjentów wyrażonych podczas rozmów z nauczycielami informatyki i pracownikami Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Słabowidzących. Harmonogram zajęć zostanie dopasowany do rozkładu zajęć szkolnych uczniów oraz pozostałych osób biorących udział w projekcie, tak, aby każdy mógł skorzystać ze szkoleń i konsultacji. Każdy uczestnik będzie mógł tworzyć i modyfikować plan pracy w zależności od indywidualnego zapotrzebowania (korekta zakresu materiału, horyzontu czasowego, trudności zagadnień). Szkolenia zawodowe zostaną dopasowane ściśle do oczekiwań poszczególnych grup beneficjentów, tak, aby każdy uczestnik rozwinął swoją wiedzę i umiejętności zgodnie z własną ścieżką rozwoju zawodowego.

Udział w realizacji i ocenie działań
Udział osób z dysfunkcją wzroku w realizacji wszystkich zamierzonych działań jest sprawą kluczową i konieczną do sprawdzenia skuteczności szkoleń umożliwiających uczestnictwo w społeczeństwie informacyjnym, testowanie nowych metod doskonalenia kwalifikacji z zastosowaniem nowoczesnych technik komunikacyjnych i informacyjnych. Do zadań samych uczestników należeć będzie ocena skuteczności metod, modeli, sposobów rozwiązywania określonych problemów i celowości podejmowanych działań. Beneficjenci będą mieli możliwość wyrażenia spostrzeżeń, uwag, propozycji oraz ocenią realizację projektu i uzyskane efektów. Firmy i instytucje realizujące projekt pełnią jedynie funkcję organizacyjną, umożliwiają uczestnikom korzystanie z wiedzy i doświadczenia zaangażowanych Partnerów przy jednoczesnym podporządkowaniu wszystkich działań warunkom narzuconym przez samych beneficjentów.

Zmiana postaw i zachowania beneficjentów pozostających w sferze oddziaływania Partnerstwa
Wszystkie działania podejmowane podczas realizacji projektu będą zmierzały do zmiany zachowania beneficjentów w obszarze życia osobistego i zawodowego. Partnerstwo będzie oddziaływało na uczestników projektu w celu poprawy ich postaw wobec rynku pracy, edukacji i technik komunikacyjnych i informacyjnych.

Udział w upowszechnianiu rezultatów
Bardzo ważnym ogniwem w upowszechnianiu rezultatów będą sami beneficjenci. Ich zadaniem będzie informowanie innych osób z dysfunkcją wzroku o efektach działań realizowanych w ramach projektu. Bardzo ważną rolę upowszechniającą odegrają oni także podczas planowanych konferencji z udziałem potencjalnych pracodawców oraz przedstawicieli instytucji i organizacji, z usług których mogą korzystać osoby niewidome. Do zadań uczestników projektu należeć będzie także opisanie efektów działań na stronie internetowej przez nich utworzonej oraz napisanie artykułów do prasy wydawanej przez PZN.

 

 Between national partners

N.C.

dot Top


Transnationality

 

 Percentage of the budget for transnational activities

  • 7.0%

 Transnational Co-operation Partnerships

Transnational Co-operation Agreement DPs involved
4284 Vision=E³ CZ 25
PL 10
SK 91
UKgb 132
4498 VIPs into jobs DK 24

dot Top


Background

 

 Involvment in previous EU programmes

  • Nobody involved in A&E

dot Top


National Partners


Partner To be contacted for
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego Co-ordination of experimental activities
Design of the project
DP managing organisation
Evaluation
Monitoring, data collection
Transnational partnership
Agencja Handisoft
Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Fundacja ma Rzecz Dzieci Niewidomych i Niedowidzących
Instytut Badań Marketingowych i Społecznych VRG Strategia
Polski Związek Niewidomych

dot Top


Agreement Summary

Text available in

Główne funkcje Partnerstwa na Rzecz Zwiększenia Dostępności Rynku Pracy dla Osób Niewidomych w działaniu Partnerstwa Ponadnarodowego „Vision=E^3” to:
–Odpowiedzialność za stworzenie wspólnego produktu, którym jest ponadnarodowy raport dotyczący programów treningowych dla osób z dysfunkcją wzroku. Raport ten będzie dotyczył szkoleń zawodowych i dotyczących samozatrudnienia, szkoleń z technik ICT oraz z „umiejętności miękkich”.
–Odpowiedzialność za organizację trzydniowego spotkania ponadnarodowego, które będzie miało miejsce w Krakowie w marcu 2006 r. i będzie dotyczyło prezentacji i porównania programów treningowych dla osób niewidomych i sposobów ich realizacji.
–Aktywna rola i prezentacja osiągnięć Partnerstwa oraz innych instytucji krajowych w działaniach Partnerstwa Ponadnarodowego:
a) porównanie i wpływ na legislacje dotyczące osób niewidomych i słabowidzących
b) tworzenie ponadnarodowego raportu o najlepszych praktykach w zakresie zatrudniania osób z dysfunkcją wzroku
c) stworzenie i utrzymanie strony internetowej Partnerstwa Ponadnarodowego
d) tworzenie ponadnarodowego raportu zawierającego rekomendacje dotyczące rozwoju ujednoliconych internetowych systemów informacyjnych.
e) tworzeniem ponadnarodowego raportu z danymi statystycznymi o ludziach z dysfunkcją wzroku
–Odpowiedzialność Członka Komitetu Sterującego zajmującego się oceną i monitorowaniem działalności Partnerstwa Ponadnarodowego.
–Aktywny udział i współorganizacja międzynarodowej konferencji upowszechniającej wyniki działania Partnerstwa Ponadnarodowego „Vision=E^3”, która będzie miała miejsce w Birmingham w Wielkiej Brytanii w listopadzie 2007 roku. Uczestnikami konferencji będą między innymi twórcy polityki, politycy, pracodawcy, pracownicy organizacji działających na rzecz osób niewidomych i słabowidzących oraz biznesmeni - zarówno ze środowiska osób z dysfunkcją wzroku, jak i widzące.

Główne funkcje Partnerstwa na Rzecz Zwiększenia Dostępności Rynku Pracy dla Osób Niewidomych w działaniu Partnerstwa Ponadnarodowego „VIPs into jobs” to:
–Współodpowiedzialność za stworzenie wspólnego produktu Partnerstwa Ponadnarodowego „VIPs into jobs”, którym jest raport dotyczący “strategii empowerment”. Raport ten będzie zawierał krótki opis metod i metodologii używanych w każdym zaangażowanym kraju, doświadczenia zdobyte podczas trwania projektów, porównanie różnych podejść oraz wspólne konkluzje.
–Odpowiedzialność za organizację spotkania ponadnarodowego, które odbędzie się w Krakowie w lecie 2007 roku i będzie dotyczyło porównania obecnie stosowanych podejść do “strategii empowerment” i identyfikację metodologii, które będą mogły być zaadaptowane w innych krajach.
–Odpowiedzialność za organizację wizyt eksperckich dla Partnerów Ponadnarodowych w Polsce.
–Odpowiedzialność Członka Komitetu Sterującego zajmującego się oceną i monitorowaniem działalności Partnerstwa Ponadnarodowego.

Główne cele współpracy ponadnarodowej „Vision=e^3”:
- Zidentyfikować skuteczne metody i modele zatrudniania osób z dysfunkcją wzroku.
- Zwiększyć możliwości znalezienia zatrudnienia poprzez rozwój umiejętności ICT, kompetencji językowych, umiejętności interpersonalnych i inne programy treningowe.
- Porównać krajowe legislacje, systemy i infrastrukturę.
- Wpływać na politykę krajową i europejską z korzyścią dla osób z dysfunkcją wzroku.
- Ocenić i upowszechnić wspólne działania i możliwości włączenia do głównego nurtu polityki i praktyki.

Główne wspólne produkty tworzone w ramach Partnerstwa Ponadnarodowego „Vision=e^3” w celu uzupełnienia działania każdego z Partnerów:
- Raport o najlepszych praktykach w zakresie zatrudniania osób z dysfunkcją wzroku.
- Raport porównujący programy szkoleniowe zaangażowanych Partnerstw oraz prezentujący rekomendacje na przyszłość.
- Stworzenie i utrzymanie strony internetowej Partnerstwa z łączami do stron Partnerstw Krajowych i portali.
- Raport zawierający rekomendacje dotyczące rozwoju ujednoliconych internetowych systemów informacyjnych.
- Raport z danymi statystycznymi o osobach z dysfunkcją wzroku w krajach partnerskich.
Dokumenty te będą używane jako materiały promocyjne skierowane do twórców polityki i polityków na poziomach krajowych i europejskim.

Wartość dodana Partnerstwa Ponadnarodowego „Vision=e^3” do Partnerstwa Krajowego to przede wszystkim:
- Rozwój rozwiązań wspólnych problemów stojących przed osobami z dysfunkcją wzroku poszukującymi pracy.
- Adaptacja skutecznych metodologii i narzędzi wypracowanych przez Partnerów.
- Wymiana danych jakościowych i ilościowych dotyczących grupy docelowej.
- Lepsze zrozumienie polityki i infrastruktury dotyczących ludzi z dysfunkcją wzroku.
- Wymiana ekspertów poprzez wizyty wzbogacające wiedzę i doświadczenie Partnerstw krajowych.
- Zwiększone możliwości upowszechniania rezultatów szerokiemu audytorium.
- Ulepszenie zrozumienia potrzeb osób z dysfunkcją wzroku na poziomie europejskiej polityki zatrudnienia i socjalnej.

Główne cele współpracy ponadnarodowej „VIPs into jobs”:
- Pomóc osobom z dysfunkcją wzroku rozwinąć ich umiejętności interpersonalne, które są konieczne do zdobycia i utrzymania zatrudnienia.
- Stworzyć i stale ulepszać proces uczenia, składający się z treningów grupowych, pracy indywidualnej oraz doradztwa zawodowego i w zakresie umiejętności interpersonalnych.
- Wspierać osoby z dysfunkcją wzroku w ich nauce podstawowych umiejętności społecznych od osób widzących oraz osób z dysfunkcją wzroku
- Umożliwić osobom z dysfunkcją wzroku używanie, sprawdzanie i wzbogacanie nabytych umiejętności w środowisku biznesowym
- Przedstawić skuteczne metody i modele „strategii empowerment” odkryte przez Partnerów, uczyć się od siebie nawzajem i adaptować nowe strategie.

Głównym wspólnym produktem tworzonym w ramach Partnerstwa Ponadnarodowego „VIPs into jobs” w celu uzupełnienia działania każdego z Partnerów będzie raport przedstawiający podsumowanie dobrych praktyk w zakresie “strategii empowerment”. Raport ten będzie zawierał krótki opis metodologii używanych w każdym zaangażowanym kraju, doświadczenia zdobyte podczas trwania projektów, porównanie różnych podejść oraz wspólne konkluzje Partnerstwa Ponadnarodowego “VIPs into jobs”. Raport będzie używany do upowszechniania rezultatów działania Partnerstwa.

Wartość dodana Partnerstwa Ponadnarodowego “VIPs into jobs” do Partnerstwa Krajowego to przede wszystkim:
–Tworzenie nowych rozwiązać wspólnych problemów ludzi z dysfunkcją wzroku w obszarze zatrudnienia i edukacji
–Dzielenie się, porównanie i adaptowanie skutecznych narzędzi i metodologii wypracowanych przez Partnerów
–Przekazywanie praktycznych metod, doświadczeń i modeli treningowych
–Wymiana ekspercka wzbogacająca Partnerstwa Krajowe
–Stworzenie lepszego zrozumienia potrzeb osób z dysfunkcją wzroku w obszarze umiejętności socjalnych i interpersonalnych.

Last update: 27-04-2006 dot Top


Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

(FIRR)
Oddział Michałowice
Michałowice I 244
32-091 Michałowice

Tel:(+48 12) 388-87-62
Fax:(+48 12) 388-87-62
Email:FIRR@interia.pl

 
Responsibility in the DP: Co-ordination of experimental activities
Design of the project
DP managing organisation
Evaluation
Monitoring, data collection
Transnational partnership
Type of organisation:Other
Legal status:Non-profit private organisation (including NGO...)
Size:Staff < 10
NUTS code:Krakowsko-tarnowski
Date of joining / leaving:16-11-2004 /

Text available in

Foundation Institute of Regional Development (FIRR) is a non-profit non-government organization involved with fields related to research, innovation transfer, entrepreneurship, and support people most discriminated in the society. Its mission is development of entrepreneurship as well as support enterprises with innovation technologies. For the last few years we have been cooperating with organizations who take care of the disabled, especially the blind.

It cooperates with Polish and international partners. Our personnel has been involved in national and European programmes and projects (FP5, FP6, EUREKA, Leonardo da Vinci). It cooperates with the Ministry of Science and Information Technology of Poland, Polish Agency for Entrepreneurship Development and local government in the Malopolska Voivodship. FIRR's personnel have long-term experience in project management and thanks to their past experience they are practitioners in wide-range projects.








Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Rozmus Bożena (+48 663) 883 331 bozena.rozmus@interia.pl Project Manager
Waszkielewicz E. Anna (+48 607) 20-20-24 aniawasz@agh.edu.pl Transnational Coordinator
Waszkielewicz Aleksander (+48 508) 21-33-22 aleksander.aaszkielewicz@interia.pl CEO

Last update: 27-04-2006 dot Top


Agencja Handisoft

(Handisoft)
os. Teatralne 19
31-946 Kraków

Tel:(+48 12) 264-30-53
Fax:(+48 12) 264-30-53
Email:uiwoch@kinga.cyf-kr.edu.pl

 
Responsibility in the DP:
Type of organisation:Education / training organisation
Legal status:Private
Size:Staff < 10
NUTS code:M. Krakow
Date of joining / leaving:16-11-2004 /

Text available in

Agencja Handisoft jest prywatną, specjalistyczną firmą szkoleniową realizującą szkolenia dla osób niewidomych i niedowidzących w skali ogólnopolskiej.
Agencja Handisoft jest zarządzana przez osobę niewidomą - pana Andrzeja Wocha, matematyka. Pan Woch jest także jednym z głównych trenerów prowadzących szkolenia z zakresu IT dla niewidomych.



Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Woch Andrzej (+48 12) 264-30-53 uiwoch@kinga.cyf-kr.edu.pl Osoba kontaktowa

Last update: 27-04-2006 dot Top


Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie

(AGH)
Al. A. Mickiewicza 30
30-059 Kraków
www.agh.edu.pl

Tel:(+48 12) 633-96-24
Fax:(+48 12) 423-35-70
Email:jkowal@agh.edu.pl

 
Responsibility in the DP:
Type of organisation:University / Research organisation
Legal status:Public organisation
Size:>250
NUTS code:M. Krakow
Date of joining / leaving:16-11-2004 /

Text available in

The University of Science and Technology of Cracow (AGH) is one of the best universities in Poland. It was established in 1925. It contains sixteen departments, with 18 thousand students. The number of disabled students at the university is 116, which is twice as much as the medium in Polish universities.

In many rankings faculties of advanced technologies are estimated very high, they are often estimated as the best in Poland. One of the most effectively functioning departments is Management Department.

AGH sees the necessity for working out mechanisms in order to provide access to education to the blind, especiallz on the level of university education. It is the institution which will plaz a crucial role in meinstreaming of the project.



Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Kowal Janusz (+48 12) 633-96-24 jkowal@agh.edu.pl Osoba kontaktowa

Last update: 27-04-2006 dot Top


Fundacja ma Rzecz Dzieci Niewidomych i Niedowidzących

(Tyniecka)
ul. Tyniecka 7
30-319 Kraków
www.blind.krakow.pl

Tel:(+48 12) 266-66-80
Fax:(+48 12) 266-86-22
Email:sosw@blind.krakow.pl

 
Responsibility in the DP:
Type of organisation:Organisation providing support and guidance for disadvantaged groups
Legal status:Non-profit private organisation (including NGO...)
Size:Staff < 10
NUTS code:M. Krakow
Date of joining / leaving:16-11-2004 /

Text available in

Fundacja na Rzecz Dzieci Niewidomych i Niedowidzących jest organizacją pozarządową działającą przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących.
Krakowska szkoła dla niewidomych istnieje od 1948 roku. Ośrodek jest największą tego typu placówką w Polsce, kształci 674 dzieci i młodzieży i stanowi zarazem bazę kształcenia dzieci niewidomych z województw Polski południowej. Ponadto, dla całej Polski jest ośrodkiem kształcenia w tak unikalnych zawodach jak stroiciel i korektor pianin i fortepianów, a także operator dźwięku.
W skład ośrodka wchodzą następujące szkoły:
- zespół wczesnej interwencji psychologiczno-pedagogicznej,
- sześcioletnia szkoła podstawowa,
- trzyletnie gimnazjum,
- szkoły ponadgimnazjalne, w skład których wchodzą:
-- technikum o profilu stroiciel i korektor instrumentów muzycznych,
-- technikum o profilu asystent operatora dźwięku,
-- technikum o profilu administracyjno-biurowym,
-- technikum o profilu ogrodniczym,
-- zasadnicza szkoła zawodowa o profilu ogrodniczym,
-- klasa przygotowania do zawodu
- policealne studium zawodowe, w skład którego wchodzą:
-- dwuletnie zaoczne studium stroicieli i operatorów dźwięku,
-- dwuletnie stacjonarne studium o profilu administracyjno-biurowym,
-- dwuletnie stacjonarne studium o profilu ogrodniczym.
- samorządowa szkoła muzyczna I-go stopnia.



Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Kozłowski Mieczysław (+48 12) 266-66-80 sosw@blind.krakow.pl Osoba kontaktowa

Last update: 27-04-2006 dot Top


Instytut Badań Marketingowych i Społecznych VRG Strategia

(VRG)
ul. Miodowa 41
31-052 Kraków
www.vrgstrategia.pl

Tel:(+48 12) 429-29-63
Fax:(+48 12) 422-08-68
Email:VRG@vrgstratgia.pl

 
Responsibility in the DP:
Type of organisation:University / Research organisation
Legal status:Private
Size:Staff < 10
NUTS code:M. Krakow
Date of joining / leaving:16-11-2004 /

Text available in

Instytut Badań Marketingowych i Społecznych VRG Strategia jest prywatną, niezależną, specjalistyczną firmą badawczą realizującą zarówno standardowe, jak i nietypowe projekty badawcze w dziedzinie marketingu gospodarczego i społecznego. Prowadzi badania zarówno w skali regionalnej, jak i ogólnopolskiej.
Instytut VRG Strategia jest zarządzany przez osobę niewidomą - pana Lucjana Klyszcza, socjologa i filozofa, członka European Society for Opinion and Marketing Research (ESOMAR) oraz Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (PTS).



Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Klyszcz Lucjan (+48 12) 429-29-63 klyszcz@ceti.pl Osoba kontaktowa

Last update: 27-04-2006 dot Top


Polski Związek Niewidomych

(PZN)
ul. Konwiktorska 9
00-216 Warszawa
www.pzn.org.pl

Tel:(+48 22) 831-22-71
Fax:(+48 22) 635-76-52
Email:pzn@pzn.org.pl

 
Responsibility in the DP:
Type of organisation:Organisation providing support and guidance for disadvantaged groups
Legal status:Non-profit private organisation (including NGO...)
Size:>250
NUTS code:M. Warszawa
Date of joining / leaving:16-11-2004 /

Text available in

Polski Związek Niewidomych jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w Rzeczpospolitej Polskiej. Związek zrzesza osoby niewidome i słabo widzące w celu ich społecznej integracji, rehabilitacji, ochrony interesów zawodowych, ekonomicznych i społecznych oraz przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Swoje cele Związek realizuje w szczególności przez:
1) rejestrację i przyjmowanie niewidomych w poczet członków,
2) prowadzenie oraz współdziałanie w prowadzeniu rehabilitacji podstawowej, leczniczej, społecznej i zawodowej niewidomych m.in. przez prowadzenie własnych ośrodków leczniczo- i szkoleniowo-rehabilitacyjnych, organizowanie różnych form rehabilitacji, działania na rzecz zaopatrzenia niewidomych w sprzęt rehabilitacyjny oraz współpracę z innymi wyspecjalizowanymi instytucjami w kraju i za granicą,
3) organizowanie oraz współdziałanie w organizowaniu różnych form działalności kulturalnej i artystycznej niewidomych, a także sportu, turystyki i rekreacji,
4) wydawanie i kolportaż podręczników szkolnych, produkcję i sprowadzanie pomocy naukowych, wydawanie czasopism, organizację specjalistycznych bibliotek, wydawanie książek i innych wydawnictw pismem punktowym, powiększonym drukiem, na kasetach dźwiękowych, a także z zastosowaniem innych nośników informacji,
5) prowadzenie domów pomocy społecznej, domów dziennego pobytu, placówek opiekuńczo-rehabilitacyjnych, warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej, poradni i innych tego typu placówek oraz współdziałanie z organizacjami i jednostkami organizacyjnymi właściwymi w rozwiązywaniu problemów socjalno-bytowych,
6) działanie na rzecz zatrudniania niewidomych, pomoc w organizowaniu się zawodowych środowisk niewidomych, organizowanie różnych form kształcenia i szkolenia zawodowego,
7) prowadzenie szkolenia i dokształcania nauczycieli, instruktorów rehabilitacji, innych osób pracujących z niewidomymi i na rzecz niewidomych, a także rodziców i opiekunów osób niewidomych,
8) inicjowanie i opiniowanie regulacji prawnych dotyczących niewidomych,
9) inicjowanie, organizowanie i prowadzenie badań stosowanych i prac rozwojowych z zakresu rehabilitacji, warunków życia i potrzeb niewidomych,
10) prowadzenie działalności propagandowej na rzecz niewidomych z wykorzystaniem środków masowego przekazu i własnych publikacji oraz popularyzowanie zagadnień z zakresu profilaktyki i ochrony narządu wzroku.



Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Zadrożny Jacek (+48 22) 831-22-71 w. 290 pzn@pzn.org.pl Osoba kontaktowa

Last update: 27-04-2006 dot Top



 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
Warning! This section is not meant to be read directly, but rather be navigated through from the main page above.
 
 
 
 

Partnership for Improving Access of the Blind to the Labour Market

National Partners

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego

Text available in

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR) jest organizacją pozarządową typu non-profit działającą w dziedzinach nauki, transferu innowacji, przedsiębiorczości oraz wspierania osób najbardziej dyskryminowanych w społeczenstwie. Misją Fundacji jest rozwój przedsiębiorczości, innowacyjność a także wspieranie przedsiębiorstw w zdobywaniu innowacyjnych technologii. Od kilku lat Fundacja współpracuje z organizacjami niepełnosprawnych, w szczególności niewidomych.
Fundacja współpracuje z partnerami krajowymi i zagranicznymi, a jej kadra brała udział w krajowych i europejskich programach i projektach takich jak FP5, FP6, EUREKA czy też Leonardo da Vinci. Współpracujemy z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz władzami lokalnymi Województwa Małopolskiego. Nasi współpracownicy mają wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami i dzięki ich umiejętnościom Fundacja uczestniczy w projektach o szerokim zasięgu.







dot Top


National Partners

Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie

Text available in

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Działa ona od 1925 r. W jej skład wchodzi szesnaście wydziałów. Na studiach dziennych studiuje 18 tys. osób, z czego 116 to niepelnosprawni, to jest dwukrotnie więcej niż wynosi średnia dla polskich uczelni.
W wielu rankingach kierunki uczelni z obszaru wysokich technologii są oceniane bardzo wysoko, często jako najlepsze w Polsce.
Wśród wydziałów warto wymienić Wydział Zarządzania, który jest jednym z najbardziej prężnie działających wydziałów na uczelni.
dwukrotnością. AGH widzi ogromną potrzebę wypracowania mechanizmów ułatwiających niewidomym dostep do edukacji, szczególnie na poziomie szkolnictwa wyższego. Jest instytucją, która odegra olbrzymią role w mainstreamingu projektu.

dot Top



Logo EQUAL

Home page
DP Search
TCA Search
Help
Set Language Order
Statistics