1. Sissejuhatus

Selles osas käsitletakse ainult transporditavaid radioaktiivseid kaupu.

Käesolevas osas ei käsitleta riske, mis seonduvad muude kiirituse vormidega (nt sõiduki- või pagasiskänneritega või sadamates ja lennujaamades asuvate radariseadmetega).

Hoiatus! Te ei tohi kunagi kontrollida radioaktiivseid materjale või neist proove ja näidiseid võtta, kui teil puudub selleks eriväljaõpe ja eriluba.

Te peate alati järgima oma siseriiklikke suuniseid ja menetlusi ning kutsuma alati kohale eksperdid ja spetsialistid, kui te puutute kokku radioaktiivsete materjalidega.


Käesolevates suunistes piirdutakse seega radioaktiivse materjali identifitseerimisega ja menetlustega, mida tuleb järgida, kui te arvate, et kaubad võivad olla ebaõigelt märgistatud, või kui on toimunud õnnetus või pihkumine.

Siseriiklikud menetlused on alati ülimuslikud käesolevate suuniste suhtes.

Radioaktiivse materjali vedu on Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) eeskirjadega rangelt reguleeritud.

Nõukogu määrusega (Euratom) nr 1493/93 reguleeritakse radioaktiivsete ainete liikumist ühest liikmesriigist teise.



2. Pakendamine

Radioaktiivseid materjale on lubatud pakendada neljal viisil:

Vabasaadetised
Seda liiki saadetist kasutatakse juhul, kui radioaktiivse materjali kogused on väga väikesed, ning see ei nõua välist märgistamist. Avamata saadetise käitlemine endast ohtu ei kujuta. Saadetises asuv radioaktiivne materjal peab olema märgistatud nii, et see on nähtav saadetise avamise korral, ning kõnealune materjal tuleb identifitseerida saatedokumentides. Pakend peab olema heaks kiidetud kujundusega.

Tööstuslikud saadetised
Tööstuslikke saadetisi kasutatakse madala eriaktiivsusega (LSA) materjali, näiteks madala eriaktiivsusega looduslikult radioaktiivsed maagid, või saastatud pinnaga esemete (SCO) veoks. LSA materjalid jagunevad kolme klassi (LSA I, LSA II ja LSA III) ning SCO materjalid jagunevad kahte klassi (SCO I ja SCO II). Neil materjalidel on kas väga madal eriaktiivsus või esineb materjal sellises vormis, mis ei võimalda materjali hõlpsat hajutamist. Mõnda LSA I ja SCO I materjali võib teatavatel tingimustel vedada pakendamata. Muudel juhtudel peavad saadetised olema heakskiidetud kujundusega ning märgistatud allpool esitatud viisil.

Tüüp A saadetised
Tüüp A saadetised on mõeldud suhteliselt väikeste radioaktiivse materjali koguste ohutuks vedamiseks. Need saadetised peavad taluma jõulist käitlemist, nagu seda võib tavapäraselt eeldada rahvusvahelise kaubaveo ajal, näiteks sõidukilt kukkumine või maha pillamine, vigastamine teravate esemetega, vihma kätte jäämine või ladustamine muu lasti alla. Tüüp A saadetised peavad olema varustatud kirjaga „Type A” ja need peavad olema märgistatud allpool kirjeldatud viisil.

Tüüp B saadetised
Tüüp B saadetisi kasutatakse suuremate radioaktiivse materjali koguste veoks ning need on mõeldud taluma raskeid õnnetusjuhtumeid. Saadetise kujundus peab olema katsetatud ja vastupidav tulele, taluma vette kastmist ja kukutamist kõvale pinnasele 9 meetri kõrguselt. Neid saadetisi kasutatakse tuumkütuse, tuumajäätmete, tööstuslikus radiograafias kasutatavate radioisotoopide ja muu kõrge aktiivsusega materjali veoks. Tüüp B saadetised peavad olema varustatud kirjaga „Type B” ja need peavad olema märgistatud allpool kirjeldatud viisil.



3. Märgistamine

Tüüp A ja tüüp B saadetised klassifitseeritakse kolme kategooriasse ja märgistatakse vastavalt. Kategooria sõltub peamiselt doosikiirusest saadetise välispinnal:
Märgised peavad kajastama ka veoindeksit (TI), mis on väljendatud arvuna vahemikus 1–10. Veoindeks näitab doosikiirust 1 m kaugusel saadetise välispinnast.

Doosikiirus 1 m kaugusel µSv/hr = veoindeks x 10

Märgisele tuleb kanda ka radionukliidi nimetus või keemiline sümbol ja aktiivsus. LSA ja SCO materjalid tuleb sellistena ka märgistada.

Märgis/KategooriaMaksimaalne doosikiirus
saadetise välispinnal
(µSv/hr)
Maksimaalne doosikiirus 1 m
kaugusel saadetise välispinnast
(µSv/hr)
Veoindeks (TI)
Valge-I< 5-0
Kollane-II< 500< 100 - 1
Kollane-III< 2000< 1001 - 10




4. Millist teavet peavad sisaldama saatedokumendid?

Saatedokumendid peavad sisaldama järgmist teavet:


5. Mida teha siis, kui radioaktiivset saadetist saadetakse posti teel?

Teatavaid vabasaadetisi võib saata postiga, kui on täidetud järgmised tingimused:


6. Mida teha kahtluse korral, et saadetis sisaldab radioaktiivseid materjale?

Enamik radioaktiivseid saadetisi on nõuetekohaselt märgistatud ja dokumenteeritud. Mõni võib siiski olla märgistatud kas nõuetele mittevastavalt või üldse märgistamata. Kontrollige saatedokumente ja märgistust, et teha kindlaks, kas need sisaldavad sõnu „radioactive” (radioaktiivne), „radiation” (kiirgus) „category yellow-II” (kategooria kollane – II) ja „activity” (aktiivsus) ning otsige pakendilt kiiritusohtu tähistavat kolmeharulist sümbolit. Te peaksite tegema järgmist:


7. Kes võib radioaktiivseid saadetisi kontrollida?

Võimaluse korral peaksite te loobuma radioaktiivse saadetise sisemuse kontrollimisest. Kui kontrollimine on siiski vajalik, viige saadetis selleks ettenähtud alale ja:


8. Kus tuleks radioaktiivset saadetist hoiustada?

Kõik kontrolli alla võetud radioaktiivsed materjalid tuleb hoiustada selleks ettenähtud radioaktiivsete materjalide hoidlas. See ala peab olema lukustatav ja märgistatud asjakohaste hoiatavate siltidega. Sageli võib olla otstarbekas kasutada võimaluse korral osa veoettevõtja radioaktiivsete materjalide hoidlast. Sellisel juhul tuleb hoidla sees näha ette eraldi ala, et säilitada tõendite ahel.

Ohutuse tagamiseks peab ühes hoidlas säilitatavate saadetiste veoindeksite (vt eespool esitatud tabelit) summa olema alla 50.



9. Kuidas toimida kahjustada saanud radioaktiivsete saadetiste puhul?

Kui te kahtlustate, et radioaktiivset materjali sisaldav saadetis on saanud kahjustada selliselt, et selle radioaktiivne sisu on välja pääsenud, siis:

Täiendava teabe saamiseks peaksite te tutvuma õigusnormidega ja oma siseriikliku ametiasutuse suunistega.



Käesolevas osas esitatud suuniste ülesanne on meelde tuletada riske, millega mõnikord kokku puututakse kontrollimise ning proovide ja näidiste võtmise käigus, ning ohutusvahendeid, mida te peaksite kasutama, ja ettevaatusabinõusid, mida te peaksite tarvitusele võtma.


Läbivaadatud versioonid
Versioon Kuupäev Muudatus
1.0 12.10.2012 Esimene versioon
1.1 15.07.2020 Update - link to Council Regulation (EURATOM) 1493/93