breadcrumb.ecName
cs Čeština

Seznámení se sousední zemí krůček po krůčku

  • 19 August 2015

Česko-německá koordinační centra pro výměnné pobyty mladých lidí Tandem působící v Regensburgu (Německo) a Plzni (Česká republika) zorganizovala územní spolupráci podél hranic obou zemí, jejímž cílem bylo pořádání společných akcí pro obyvatele obou stran hranic, především pak dětí.

Dětem přinesl projekt zajímavou příležitost naučit se něco nového a též se poučit o podobných, totožných nebo úplně jiných faktech ze sousední země. Děti překonaly obavy z odlišnosti jazyka druhé země a tamější kultury a to pro ně bude důležité po celý zbytek jejich života. Podle mého názoru je právě toto hlavním přínosem projektu.

Sandra Scheurerová, velvyslankyně sousední země

Projekt Schritt für Schritt ins Nachbarland – Krůček po krůčku do sousední země organizoval činnosti pro děti ve věku od tří do osmi let, pro jejich rodiče, pečovatele, pracovníky jeslí a mateřských škol, učitele prvních a druhých tříd, a vedoucí dětských klubů.

Velvyslanci sousední země

Projekt byl zaměřen na všechny hraniční regiony s cílem vytvářet přeshraniční přátelství již od nejranějšího věku, což přispívá ke zvyšování tolerance a vzájemného porozumění. Jednou z hlavních součástí bylo jmenování „velvyslanců sousední země“, kteří pomáhali dětem z obou stran hranice se vzájemně seznamovat s jazykem a kulturou druhé země.

Velvyslanci realizovali programy připravované speciálně podle potřeb příjemců. Tyto programy zahrnovaly činnosti jako herní odpoledne, jazykové kurzy a prezentace či čtenářské besedy. Všechny tyto akce pomáhaly prosazovat ducha vícejazyčnosti a sousedství. Bylo poskytováno poradenství na témata jako hledání partnerů na druhé straně hranic či pořádání akcí pro příslušníky obou národů. Do programu bylo dohromady zapojeno 125 organizací, 29 velvyslanců a více než 6 000 dětí.

Přeshraniční výlety a setkání

Velvyslanci také pomáhali plánovat a provádět přeshraniční výlety a setkání. Tandem sestavil databázi kontaktů a založil online službu pomáhající zájemcům vyhledávat partnery na druhé straně hranice. Byla poskytována finanční podpora výměn a společných činností za účasti českých a německých dětí a jejich rodičů či učitelů.

Mezi další činnosti patřila výchova vzdělávacích odborníků z pohraničí, poradenství pro společné česko-německé projekty a propagace česko-německé spolupráce. Byl též zveřejňován čtvrtletní newsletter, vznikly webové stránky s příklady doporučovaných postupů, vyšly praktické příručky o přeshraničních činnostech pro děti, příručky pro učitele a vychovatele a česko-německý slovník.

Celkové investice a financování z EU

Celková investice do projektu „Krůček po krůčku do sousední země“ činila 608 000 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj EU přispěl v programovém období 2007 až 2013 prostřednictvím operačního programu „Německo (Sasko) – Česká republika“ částkou 489 800 EUR.