breadcrumb.ecName
bg Български

Връзка между гражданите от двата бряга на р. Дунав

  • 27 May 2015

Транспортните връзки между два града от двете страни на река Дунав бяха модернизирани като част от проект за увеличаване на трансграничната търговия и мобилност и съживяване на важно свързващо звено между Румъния и България.

Транспортната инфраструктура беше реконструирана, подобрена беше достъпността за хора с увреждания и бе даден ход на различни информационни инициативи, като най-атрактивната беше поставянето на електронни информационни табла. Разработена беше обща трансгранична транспортна стратегия. В резултат на това пътникопотокът се увеличи няколко пъти, а зоната около пристанището стана популярно място за разходка и отдих на местното население.

Иван Митев, ръководител на проекта, община Свищов, България

Подобреният достъп до ферибота, свързващ Свищов – град в Северна България, и Зимнич – от другата страна на реката в Румъния, бе осъществен чрез подмяна на настилката на тротоарите и улиците и реконструирането на пешеходния надлез, който свързва центъра на Свищов с пристанището.

На пристанището на Свищов бе изграден паркинг за 15 автомобила и два автобуса, а седем сензорни екрана бяха въведени в употреба за по-добра информираност на пътуващите.

Схемата, предоставяща 2,5 милиона евро, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие, успешно насърчи движението на стоки и хора между градовете посредством подобряването на достъпа, съкращаването на времето за пътуване и превръщането на пристанищната зона в по-привлекателна дестинация.

Необходимостта от действия

До началото на този проект не съществуваше обща стратегия за преодоляване на транспортните проблеми в трансграничния район. В продължение на десетилетия двете пристанища на Дунав бяха предимно индустриални зони, включвайки складове и инфраструктура, подходяща повече за тежкотоварни превози и различни товари, отколкото за пешеходци. 

Това правеше на новопристигналите в Свищов или Зимнич определено лошо първо впечатление, като достъпът до градовете беше ограничен и липсваше информация за потенциалните туристи. Потенциалът за трансгранична търговия също беше ограничен.

Присъединяването на България и Румъния към ЕС даде първия силен тласък за действия чрез премахване на препятствията пред свободното движение на хора и стоки в граничния регион и отварянето му за бизнес и туризъм. Осъзнато бе обаче, че пълният икономически потенциал на трансграничния регион Свищов – Зимнич не може да бъде разгърнат без изграждането на подходяща инфраструктура.

Разгръщане на икономическия потенциал

Изпълнението на този проект е ключова стъпка в тази посока. Възстановяването на пристанищната зона ще облекчи и ще направи по-привлекателна трансграничната мобилност, като по този начин ще се засили взаимодействието между бизнеса и публичните партньори от двете страни на реката и ще се подобрят условията за развитие на туризма.

Също така се открива възможност за дългосрочна устойчива обща транспортна политика в района на Свищов – Зимнич.

Обща инвестиция и финансиране от ЕС

Общата инвестиция по проекта „Подобряване на трансграничната мобилност в региона Свищов – Зимнич чрез развитие и реконструкция на главни участъци от транспортната инфраструктура“ възлиза на 2 531 423 EUR, от които 2 138 040 EUR съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие по Оперативна програма „Румъния-България“ за програмния период 2007–2013 г.