IMPORTANT LEGAL NOTICE
 

 MOŻEMY WIĘCEJ - partnerstwo na rzecz spółdzielni socjalnych ascii version

Poland

 
DP Managing organisation : FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie
Other national partners : Grupa Wydawnicza INFOR Spółka Akcyjna - Gazeta Samorządu i Administracji
Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju
Starostwo Powiatowe w Miechowie
Stowarzyszenie "TRATWA"
Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy
EQUAL theme :Entrepreneurship - Social economy 
Type of DP :Geographical - Other 
DP Legal status :Other 
DP identification :PL-36 
Application phase :Approved for action 2 
Selection date :25-05-2005 
Last update :07-06-2006 
Monitoring:  

Rationale

Text available in

Docelowa grupa Działania 2 projektu składa się z dwóch wzajemnie uzupełniających się kategorii osób:
 przedstawicieli młodzieży będącej i opuszczającej zakłady poprawcze, karne i domy dziecka oraz
 osób długotrwale bezrobotnych posiadających wykształcenie lub przygotowanie ekonomiczne, prawnicze itp. z różnych powodów nie mogących znaleźć zatrudnienia na otwartym rynku pracy
i deklarujących chęć zmiany swojej dotychczasowej sytuacji społeczno - zawodowej.
Osoby należące szczególnie do pierwszej kategorii grupy docelowej projektu najczęściej pozbawione są szans znalezienia pracy z różnorodnych powodów, wśród których najczęściej wymieniany jest stygmat karanego i wychowanka domu dziecka. Powód ten bardzo często utożsamiany jest w społeczeństwie z brakiem wykształcenia i zwiększonym zagrożeniem podleganiu przez te osoby różnorodnym patologiom społecznym. Przedsiębiorcy z wielkimi obawami lub najczęściej niechętnie podchodzą do zatrudnienia takich osób. Sądzą oni najczęściej, że osoby te mogą negatywnie wpłynąć na innych pracowników lub też antycypują podobne obawy samych pracowników, którzy być może nie chcieliby mieć za współpracowników osoby karane. Dodatkowym kontrargumentem przedsiębiorców jest domniemanie o braku motywacji, umiejętności, doświadczenia i kwalifikacji osób defaworyzowanych społecznie (tzn. obu kategorii grupy docelowej projektu). I niestety nie liczą się motywacje tych osób do zmiany swego dotychczasowego życia i położenia społeczno - zawodowego. Bardzo często osoby defaworyzowane społecznie ze względu na konflikt z prawem, pochodzenie lub długotrwałość bycia bezrobotnym pozostają bez jakichkolwiek szans na znalezienie pracy, w związku z czym – wracają do swoich, dość często patologicznych środowisk albo też sankcjonują swe dotychczasowe zachowania (np. utrata motywacji, dezaktywizacja społeczna itp.) i podlegają dalszej lub wtórnej marginalizacji społecznej. W takim przypadku trzeba już mówić o wykluczeniu społecznym osób defaworyzowanych z powodu zaistnienia różnych czynników o charakterze społecznym lub prawnym. Im dłużej ono trwa, tym trudniej jest osobom zaliczanym do takich środowisk powrócić do społeczeństwa, a zatem i na rynek pracy. Można zatem mówić o grupie osób bezpowrotnie utraconych na rynku pracy, a czasami jeszcze dalej – utraconych jako członków społeczeństwa.
W przypadku drugiej grupy docelowej najpoważniejszą barierą w znalezieniu pracy (powrocie na rynek pracy) jest długotrwałe pozostawanie bez pracy np. z powodu wychowywania dzieci, niedostosowania rodzaju wykształcenia do potrzeb rynku pracy, nieumiejętności znalezienia pracy. Najczęściej dotyczy to kobiet, które – często posiadając wykształcenie wyższe – przez kilka lat pozostawały poza oficjalnym rynkiem pracy, zajmując się prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci. Po tym okresie braku łączności (kontaktu) z rynkiem pracy, osoby te natrafiają na poważne obawy przedsiębiorców (i pracodawców szerzej) w oferowaniu pracy zgodnej z posiadanym przez te osoby wykształceniem. Problem ten dotyczy ok. 50% osób poszukujących pracy w Małopolsce. Do tej samej grupy problemów w znalezieniu pracy zaliczyć należy te, które dotyczą osób zamieszkujących obszary wiejskie, często uznawane za peryferia oficjalnych rynków pracy. Bardzo często są to osoby młode, posiadające „dobre” wykształcenie, których największym problemem jest to, że nie mieszkają w dużych miastach, aglomeracjach lub też ich problemy osobiste są wystarczającą przyczyną utrudniającą znalezienie pracy. Formalne przygotowanie tych osób do wejścia na rynek pracy jest nierzadko porównywalne z innymi osobami np. zamieszkującymi obszary o silnym rozwoju gospodarczym. Jednakże ich przygotowanie „techniczne”, jak również psychospołeczne do poszukiwania pracy jest wysoce niewystarczające i odbiegające od pewnego modelu charakterystycznego dla osób albo zamieszkujących obszary silnie rozwijające się gospodarczo, albo pochodzących z tak zwanych „dobrych domów” lub posiadających tzw. „dobre przygotowanie”. Niestety skala problemu jest praktycznie rzecz biorąc nieuchwytna. Albowiem najczęściej osoby te pozostają poza oficjalnym i statystykami Systemu Urzędów Pracy. Powodem tego jest fakt, iż bardzo trudno znaleźć jest – przy obowiązujących przepisach – pracę dla tych osób, jak również brakuje innych metod ich aktywizacji i insercji zawodowej. Bardzo często też osoby te nie wierzą w skuteczność oficjalnych instytucji i nie zgłaszają się do nich w poszukiwaniu pracy. Owa niewiara bierze się też stąd, że osoby te bardzo często mają obniżoną samoocenę i niski poziom wiary we własne umiejętności, kwalifikacje i zdolność do przekonania pracodawcy do ich zatrudnienia. Osoby te stają się uchwytne dopiero w ośrodkach pomocy społecznej lub organizacjach społecznych zajmujących się patologiami społecznymi (np. bezdomnością).
Z przeprowadzonych przez PRR analiz grupy docelowej wynika, że ponad 67% osób opuszczających zakłady karne i poprawcze nie ma szans na znalezienie pracy. W związku z tym zamierzają żyć dzięki dorywczym zajęciom (ok.20%), pomocy rodziny (ok. 15%), pomocy opieki społecznej (niecałe 9%). Około 41% badanej grupy osób opuszczając zakłady poprawcze i karne nie posiada żadnych środków pieniężnych. Opuszczający zakłady karne oczekują pomocy prawie wyłącznie ze strony instytucji, które właśnie opuścili (dotyczy to aż 82% badanych osób). W dalszej kolejności oczekują oni pomocy od administracji - rządowej i samorządowej (dotyczy to tylko niecałych 9% badanych!). Jak widać osoby te charakteryzują się roszczeniową postawą oraz brakiem zaufania do innych, nawet powołanych do udzielania im pomocy, instytucjom.
Jeszcze gorzej wygląda sytuacja osób zaliczanych do grupy docelowej projektu związana ze znalezieniem pracy. Wprawdzie oficjalne statystyki pokazują, że ok. 2/3 badanych przedsiębiorców jest zainteresowanych zatrudnieniem skazanego; jednakże pamiętać należy, że są to tylko deklaracje – w rzeczywistości niewielki odsetek osób opuszczających zakłady karne i poprawcze znajduje pracę. Taką informację – bez podania wartości względnych z powodu braku badań w tym zakresie – przekazywali Dyrektorzy zakładów karnych i poprawczych odwiedzani przez przedstawicieli PRR w trakcie realizacji Działania 1. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn niechęci zatrudnienia osób skazanych podawano: obawę przed popełnieniem przestępstwa (23% badanych przedsiębiorców), zły wpływ na innych pracowników (ok.11%) i niskie kwalifikacje zawodowe (również ok. 11% badanych).
Z badań przeprowadzonych w Polsce w latach 2002 – 2004 na grupie młodocianych opuszczających zakłady karne wynika, że najważniejszym dla nich celem po opuszczeniu zakładu karnego jest podjęcie pracy (aż ok. 83% wskazań). Kolejnymi celami są: zamieszkanie z rodzicami i kontynuacja nauki (po 23% wskazań). Badani najczęściej oczekują pomocy w znalezieniu pracy (94%). Kolejnymi oczekiwaniami są: pomoc materialna (87% badanych) i wsparcie psychiczne (85%). Mimo tak sprecyzowanych oczekiwań badani w najmniejszym stopniu oczekują pomocy ze strony organizacji pozarządowych (ok. 2% badanych wskazało na to źródło pomocy) oraz instytucji pomocy społecznej (tylko niecałe 4% wskazań!). W największym stopniu badani oczekują na pomoc rodziny (78% wskazań). Wskazuje to na wysoki brak zaufania do instytucji publicznych, odpowiadających za włączanie osób byłych skazanych do społeczeństwa. Wniosek ten potwierdzają rozmowy, jakie przeprowadzili członkowie PRR z dyrekcjami zakładów poprawczych, karnych i ośrodków dla bezdomnych na terenie kraju.
Wśród problemów, na jakie zwracają uwagę badani, najpoważniejszymi czynnikami utrudniającymi adaptację społeczną są: wysokie bezrobocie w miejscu zamieszkania (ponad 53% wskazań) i brak wyuczonego zawodu (prawie 49% wskazań). Być może ta sytuacja jest powodem tzw. wtórnego wykluczenia, postrzeganego również jako recydywa (powtórne wkroczenie na drogę konfliktu z prawem - ponad ¼ badanych ponownie wkracza na drogę przestępstwa). Niestety nie można przy tym powiedzieć, że pozostała grupa znajduje swoje miejsce w społeczeństwie, ponieważ część z tych pozostałych ¾ badanych trafia do wszelakiego rodzaju schronisk dla bezdomnych oraz pozostaje bezdomnymi, którzy nigdzie nie są rejestrowani. Trudno jest na podstawie oficjalnych statystyk uchwycić, jakiej populacji osób opuszczających zakłady karne i poprawcze dotyczy problem bezradności społecznej, przejawiający się marginalizacją w postaci bezdomności. Skala problemu braku adaptacji społecznej osób zaliczonych do grupy docelowej projektu jest zatem niezwykle poważna (szczególnie w przypadku jej pierwszej kategorii).

dot Top


Objective

Text available in

Cel 1.Wypracowanie założeń modelu spółdzielni socjalnej dla grupy osób wykluczonych społecznie
Uzasadnienie: praca Partnerstwa dotyczyć będzie założeń modelu i ich rewizji tak, aby pełnił on funkcję know how dla wszystkich, którzy pragną uruchomić spółdzielnię socjalną dla osób wykluczonych społecznie. Miernikiem osiągnięcia celu będzie opisany i gotowy do wdrożenia (sprawdzony) model spółdzielni socjalnej. Cel osiągalny, gdyż PRR jest zdolne do stworzenia takiego modelu na podstawie doświadczeń i kwalifikacji członków PRR. O realności celu świadczyć mogą przykłady powstających spółdzielni o charakterze socjalnym w Polsce oraz projekt ustawy o spółdzielniach socjalnych opracowany przez Rząd RP i będący przedmiotem prac Komisji Parlamentu.Osiągnięcie celu planowane jest na 31.03 2008r.
Cel 2.Przygotowanie edukacyjne beneficjentów ostatecznych do uruchomienia i prowadzenia spółdzielni socjalnej
Uzasadnienie. Jednym z założeń modelu jest odpowiednie przygotowanie edukacyjne beneficjentów. PRR jest zdolne do realizacji tego celu. Miernikami osiągnięcia będą m.in. liczba modułów szkoleniowych, liczba uczestników, liczba godzin zajęć. Warunkiem założenia i trwałego funkcjonowania spółdzielni jest odpowiednie i praktyczne edukacyjne przygotowanie beneficjentów. Koncepcja szkoleń została tak opracowana, że dostosowana jest metodycznie do zdolności percepcyjnych beneficjentów i zdobycia przez nich podstawowej wiedzy do prowadzenia spółdzielni. Planowany termin osiągnięcia celu: 31.12.2006.
Cel 3. Praktyczne sprawdzenie modelu spółdzielni socjalnej dla grupy osób wykluczonych społecznie
Uzasadnienie: PRR w trakcie Działania 2 pomoże beneficjentom stworzyć spółdzielnię socjalną. Miernikiem osiągnięcia celu będzie działająca spółdzielnia i liczba członków założycieli. Cel jest osiągalny, gdyż system przygotowania edukacyjnego ma temu pomóc. Analizy potrzeb beneficjentów wskazują na możliwości stworzenia spółdzielni i przydatność tej formy w procesie ich usamodzielniania. Osiągnięcie celu planowane jest na 31.12.2007r
Cel 4.Wypracowanie systemu wsparcia instytucjonalno – prawno – ekonomicznego spółdzielni socjalnych w Polsce.
Uzasadnienie: PRR w trakcie prac nad projektem wypracuje przy udziale ekspertów rekomendacje dla polityki państwa. Miernikiem osiągnięcia celu będzie liczba zgłoszonych rekomendacji. Służyć temu będą organizowane przez PRR fora, skupiające ekspertów z dziedziny polityki społecznej, ekonomii, edukacji itp. Efekty konferencji kończącej Dz.1 wskazują na realną potrzebę przygotowania rekomendacji. Planowany termin osiągnięcia celu: 31.03.2008r.

dot Top


Innovation


Nature of the experimental activities to be implemented Rating
Guidance, counselling **
Training **
Training on work place **
Employment aids (+ for self-employment) ****
Employment creation and support ****
Training of teachers, trainers and staff *
Improvement of employment services, Recruitment structures ***
Conception for training programs, certification *
Work organisation, improvement of access to work places ***
Awareness raising, information, publicity ***
Studies and analysis of discrimination features *

Type of innovation Rating
Process-oriented ****
Goal-oriented ****

Text available in

Skierowana na cel
Rewitalizacja pojęcia „spółdzielczość”.
Upowszechnienie idei spółdzielczości socjalnej w Polsce.
Stworzenie modelu spółdzielni socjalnej jako instrumentu zapobiegającemu wykluczeniu społecznemu najbardziej zagrożonych grup społecznych.
Skierowana na proces
Stworzenie instrumentu przeciwdziałaniu bezrobociu wśród osób marginalizowanych i wykluczonych.
Ułatwienie wejścia lub powrotu na otwarty rynek pracy osobom defaworyzowanym.
Stworzenie szansy na oderwanie się od dotychczasowego stylu życia.
Stworzenie szans na zmianę postaw i motywacji uczestników projektu (w dalszej perspektywie osób defaworyzowanych i wykluczonych społecznie).
Skierowana na kontekst (w tym również regionalny i lokalny)
Zmiana świadomości społecznej – szczególnie pracodawców i instytucji publicznych zajmujących się rynkiem pracy i pomocą społeczną.
Stworzenie modelu zapobiegania wtórnemu wykluczeniu oraz marginalizacji społecznej.
Szerzenie idei spółdzielczości socjalnej jako instrumentu rozwoju lokalnego.


dot Top


Budget Action 2

500 000 – 1 000 000 €

dot Top


Beneficiaries


Assistance to persons 
Unemployed  50.0%  50.0% 
Employed  0.0%  0.0% 
Others (without status, social beneficiaries...)  0.0%  0.0% 
  100.0% 
 
Migrants, ethnic minorities, …  0.0%  0.0% 
Asylum seekers  0.0%  0.0% 
Population not migrant and not asylum seeker  50.0%  50.0% 
  100.0%
 
Physical Impairment  0.0%  0.0% 
Mental Impairment  0.0%  0.0% 
Mental Illness  0.0%  0.0% 
Population not suffering from a disability  50.0%  50.0% 
  100.0% 
 
Substance abusers 0.0%  0.0% 
Homeless  0.0%  0.0% 
(Ex-)prisoners  25.0%  25.0% 
Other discriminated (religion, sexual orientation)  25.0%  25.0% 
Without such specific discriminations  0.0%  0.0% 
  100.0% 
 
< 25 year  25.0%  25.0% 
25 - 50 year  25.0%  25.0% 
> 50 year  0.0%  0.0% 
   100.0% 

Assistance to structures and systems and accompanying measures Rating
Gender discrimination *
Support to entrepreneurship ****
Age ***
Low qualification ***
Unemployment ****

dot Top


Empowerment

 

 With beneficiaries

Participation
Promoting individual empowerment
Developing collective responsibility and capacity for action
Participation in the project design
Participation in running and evaluating activities
Changing attitudes and behavior of key actors

Text available in

Promocja indywidualnego zaangażowania
Włączanie beneficjentów w procesy tworzenia modelu spółdzielni socjalnej oraz prace PRR – w postaci tworzonych zespołów zadaniowych i Forum oraz w postaci konsultacji indywidualnych i grupowych prowadzonych w trackie opracowywania modelu spółdzielni; cykl analiz psychologicznych osób biorących udział w projekcie (pod kątem ich rzeczywistych chęci zmiany dotychczasowego charakteru życia) – kwalifikacja do projektu prowadzona będzie z użyciem różnego rodzaju testów i rozmów kwalifikacyjnych, zostaną one skonstruowane w taki sposób, aby pozwalały prowadzić aktywny proces kwalifikacji, polegający nie tylko na sprawdzeniu motywacji i predyspozycji kandydatów na beneficjentów projektu, ale aby dały szanse na poznanie ich oczekiwań i wyobrażeń związanych z tworzoną spółdzielnią, jako formą włączenia beneficjentów do społeczeństwa i wejścia ich na rynek pracy; cykl treningów motywacyjnych – w trakcie etapu edukacyjnego prowadzone będą dla beneficjentów działania wzbudzające, kształtujące i podtrzymujące ich motywację do zmiany ich obecnej sytuacji społeczno – zawodowej oraz podjęcia działań związanych z utworzeniem spółdzielni, a następnie z pracą w niej i prowadzeniem jej. Uczestnicy projektu stworzą pod opieką Administratora Forum Beneficjentów. Będą to cykliczne spotkania uczestników projektu. Spotkania te służyć będą weryfikacji wszelkich działań merytorycznych opracowywanych przez PRR przed ich wdrożeniem oraz proponowaniu sugestii dotyczących modyfikacji proponowanych działań. Jednocześnie Forum Beneficjentów wybierze swego delegata, który będzie uczestniczył w posiedzeniach Rady Partnerstwa, Forum Ekspertów oraz kilku delegatów, którzy będą pełnoprawnymi uczestnikami Spotkań PRR.
Pobudzenie wspólnej odpowiedzialności i zdolności do działania
Na etapie przygotowywania projektu do realizacji i kwalifikacji uczestników, potencjalni beneficjenci projektu będą proszeni o określenie ich potrzeb w zakresie wejścia na rynek pracy i możliwości zmian ich obecnej sytuacji społecznej i zawodowej. Jednocześnie uczestnicy będą wspólnie z PRR brać udział w projektowaniu szczegółowych działań projektu oraz opiniować programy szkoleń i tworzyć założenia spółdzielni. Treningi motywacyjne będą też tak skonstruowane, aby budować motywację nie tylko pojedynczych osób, ale również motywację do pracy zespołowej, do ponoszenia współodpowiedzialności za efekty działań związanych z tworzeniem i prowadzeniem spółdzielni. Uczestnicy sprawdzać będą swoją zdolność do ponoszenia współodpowiedzialności w trakcie różnorodnych zajęć prowadzonych w trakcie realizacji projektu, a jeszcze przed rozpoczęciem działalności spółdzielni. Będą to w szczególności gry symulacyjne, trening budowania zespołu spółdzielni (team building), czy też zajęcia praktykujące w warunkach laboratoryjnych działanie spółdzielni (czyli firma symulacyjna). Ostateczny kształt wszystkich tych działań edukacyjnych będzie konsultowany z beneficjentami.
Udział w tworzeniu i modyfikacji planu pracy
Ustalanie szczegółowych działań w ramach poszczególnych etapów Działania 2 projektu prowadzone będzie z udziałem jego beneficjentów. W szczególności będzie to udział w badaniach potrzeb beneficjentów, udział w spotkaniach PRR, udział w monitoringu i ewaluacji Dz.2 oraz w trakcie Dz.3, udział w pracach PRR: spotkaniach strategicznych, roboczych i forach. Uwagi beneficjentów dotyczące przebiegu realizacji projektu oraz ich sugestie modyfikacji będą każdorazowo brane pod uwagę i w miarę możliwości formalno – techniczno – merytorycznych wdrażane.
Udział w realizacji i ocenie działań
Każdorazowo beneficjenci po zakończeniu działań w ramach etapów projektu dokonywać będą ewaluacji oraz wskazywać będą konieczne modyfikacje tych działań i propozycje odnośnie działań planowanych w przyszłości. W szczególności ocenie beneficjentów podlegać będą: Treningi motywacyjne, treningi team building, szkolenia z zakresu ekonomii, szkolenie „Firma symulacyjna”, tworzenie biznes planu. Ta sama zasada dotyczyć będzie prowadzonej spółdzielni, kiedy to jej twórcy i uczestnicy projektu oceniać będą jakość realizowanego modelu. Beneficjenci projektu będą reprezentowani w zespole ewaluacyjnym. Dla zachowania wysokiej spójności powstającego i testowanego w ramach Działania 2 modelu z oczekiwaniami i możliwościami beneficjentów ostatecznych w zakresie proponowanej w projekcie formy insercji społeczno – zawodowej, zapewniony będzie ich udział w pracach PRR: spotkaniach strategicznych, roboczych i forach, a ich sugestie będą brane pod uwagę w projektowaniu kolejnych działań.
Zmiana postaw i zachowania beneficjentów pozostających w sferze oddziaływania Partnerstwa
Podstawowa zasadą stosowaną przez PRR w stosunku do realizowanego projektu jest partnerstwo. W szczególności rozumiemy to jako partnerstwo z beneficjentami projektu, które realizowane będzie poprzez ich współudział na każdym etapie realizacji projektu w tworzeniu szczegółowych ich założeń. Realizacja zasady partnerstwa realizowana będzie w oparciu o wzajemne zaufanie, jednakże pierwotne jest tu zaufanie członków PRR w stosunku do beneficjentów, aby możliwe było uzyskanie wzajemności beneficjentów w stosunku do przedstawicieli PRR. Jest to istotny warunek osiągnięcia założonych rezultatów projektu. Zmianę zachowań uczestników projektu należy jednakże wzmacniać poprzez zestaw określonych, odpowiednio dobranych działań. Dlatego też PRR realizować będzie tę zmianę zachowań poprzez cykl szkoleń przed uruchomieniem spółdzielni, budowanie spółdzielni na podstawie zidentyfikowanych predyspozycji, umiejętności i potrzeb beneficjentów, szkolenia wspierające prowadzenie spółdzielni, stopniowe usamodzielnianie spółdzielni, prowadzenie szerokiego programu socjalizacyjnego dla beneficjentów.
Udział w upowszechnianiu rezultatów
Uczestnicy projektu będą brać czynny udział w upowszechnianiu rezultatów projektu poprzez udział w konferencjach (w tym również prasowych), prowadzenie swojej części strony internetowej „Możemy Więcej”. PRR pisać będzie samodzielnie lub też zachęcać będzie dziennikarzy do pisania artykułów prasowych i wywiadów z udziałem uczestników projektu. PRR organizować będzie wraz z beneficjentami różne akcje medialne, konferencje, reportaże z realizacji projektu itp. Beneficjenci projektu brać będą również udział w przygotowaniu kampanii upowszechniających i promocyjnych.


 

 Between national partners

Text available in

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji
- zarządzanie projektem oraz merytoryczny i organizacyjny nadzór nad jego realizacją
- przygotowanie metodologiczno-organizacyjne projektu
- badania potrzeb beneficjentów ostatecznych projektu oraz ich skłonności (motywacji) do założenia spółdzielni
- zorganizowanie i przeprowadzenie TOT dla trenerów
- przygotowanie grupy beneficjentów
- przygotowanie kampanii upowszechniającej
- przygotowanie logistyczne i organizacyjne szkoleń dla beneficjentów oraz przeprowadzenie szkoleń z opracowania biznes planu
- założenie spółdzielni
- przeprowadzenie kampanii promocyjnej działającej spółdzielni,
- pomoc w rekrutacji pracowników spółdzielni
- przeprowadzenie ewaluacji założeń i efektów projektu, zgodnie z przyjętymi zasadami
- organizacja paneli dyskusyjnych dotyczących efektów projektu
- wydanie materiałów projektowych i poradników
- zorganizowanie konferencji kończącej projekt
- organizacja spotkań partnerskich
- prowadzenie działań związanych z realizacją zawartych umów ponadnarodowych
United Nations Development Programme
- stworzenie modelu partnerstwa międzysektorowego na rzecz wypracowania rozwiązań problemu wykluczenia z rynku pracy osób opuszczających domy dziecka, domy poprawcze i zakłady karne
- promocja partnerstwa i projektu oraz działań podejmowanych w jego ramach i wyników prac projektu
- działania maintreamingowe – promocja rozwiązań wypracowanych w ramach projektu
- współpraca przy realizacji innych działań w projekcie w zakresie ustalonym z Administratorem
Starostwo Powiatowe w Miechowie
- Przygotowanie szkoleń specjalistycznych dla członków spółdzielni (np. z zakresu BHP, HACCP, Technik Sprzedaży, obsługi klienta)
- Przeprowadzenie ewaluacji cyklu szkoleń dla beneficjentów
- Podejmowanie działań promocyjnych i upowszechniających w zakresie określonym przez Administratora
- Udział w działaniach monitorujących przebieg realizacji projektu
- Udział w procesie ewaluacji powstałego modelu spółdzielni
- Współpraca przy realizacji innych działań Partnerstwa w zakresie określonym przez Administratora
- działania maintreamingowe – promocja rozwiązań wypracowanych w ramach projektu
Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy
- przeprowadzenie analiz prawnych dotyczących założenia i prowadzenia spółdzielni przez wskazane grupy beneficjentów
- weryfikacja procesu uruchamiania spółdzielni socjalnej przez beneficjentów ostatecznych (weryfikacja poprawności dokumentacji prawnej i administracyjnej oraz procedur związanych z powołaniem i funkcjonowaniem spółdzielni)
- wsparcie prawne, organizacyjne i merytoryczne spółdzielni
- udział w działaniach monitorujących przebieg realizacji projektu
- udział w ewaluacji powstałego modelu spółdzielni
- współpraca przy realizacji innych działań Partnerstwa w zakresie określonym przez Administratora
- działania maintreamingowe – promocja rozwiązań wypracowanych w ramach projektu
Gazeta Samorządu i Administracji
- Współpraca przy opracowaniu zasad promocji i upowszechniania projektu i osiągniętych rezultatów
- Współpraca w opracowaniu kampanii promocyjnej modelowej spółdzielni socjalnej utworzonej w ramach projektu
- koordynowanie opracowania poradnika dla tworzących spółdzielnię
- Podejmowanie działań promocyjnych i upowszechniających w zakresie określonym przez Administratora (m.in. publikacja notatek prasowych oraz relacji z działań podejmowanych w ramach projektu, publikacja artykułów związanych z problematyką ekonomii społecznej, pomoc w dystrybucji materiałów i publikacji powstałych w ramach projektu)
- Udział w działaniach monitorujących i ewaluacyjnych z realizacji projektu oraz przygotowania materiałów pisanych z ewaluacji założeń wstępnych modelu spółdzielni socjalnej
- Uczestnictwo w spotkaniach Partnerów
- Współpraca przy realizacji innych działań Partnerstwa w zakresie określonym przez Administratora
- działania maintreamingowe – promocja rozwiązań wypracowanych w ramach projektu
Stowarzyszenie TRATWA
- Opracowanie i prowadzenie programu socjalizacyjnego (program kulturotwórczy, wzmacniający więzi zespołu spółdzielni, rozwijający wiedzę i umiejętności, pozwalający na dalszą edukację)
- Podejmowanie działań promocyjnych i upowszechniających
- Udział w działaniach monitorujących przebieg realizacji projektu
- Udział w ewaluacji powstałego modelu spółdzielni
- Współpraca przy realizacji innych działań Partnerstwa w zakresie określonym przez Administratora
- działania maintreamingowe – promocja rozwiązań wypracowanych w ramach projektu





dot Top


Transnationality

 

 Percentage of the budget for transnational activities

  • 10.0%

 Transnational Co-operation Partnerships

Transnational Co-operation Agreement DPs involved
3917 EQUALITY ES ES20040332
IT IT-G2-MAR-008
4448 Innovative sectors and social economy ES ES20040225
GR 232262
IT IT-G2-LOM-012
PL 49
4690 A new social enterprise in Europe ES ES20040299
IT IT-G2-UMB-014

dot Top


Background

 

 Involvment in previous EU programmes

  • Nobody involved in A&E

dot Top


National Partners


Partner To be contacted for
FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie Co-ordination of experimental activities
Design of the project
DP managing organisation
Evaluation
Monitoring, data collection
Transnational partnership
Grupa Wydawnicza INFOR Spółka Akcyjna - Gazeta Samorządu i Administracji
Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju
Starostwo Powiatowe w Miechowie
Stowarzyszenie "TRATWA"
Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy

dot Top


Agreement Summary

Text available in

Zapewnienie udziału partnerów ponadnarodowych oraz realizacja celów umów ponadnarodowych wymaga stosowania prostych, ale skutecznych i efektywnych narzędzi służących zwalczaniu dyskryminacji społecznej.Partnerstwa ponadnarodowe zostały dobrane w taki sposób,aby w różnym zakresie powiązać realizowane przez nie działaniaz celami, jakie stawia sobie PRR "MOŻEMY WIĘCEJ".W ramach partnerstwa New Sectors and social economy(Włochy,Grecja,Hiszpania,Polska),które ma na celu wspieranie nowopowstających przedsiębiorstw socjalnych,badanie dostępnych dla nich instrumentów finansowych oraz działania zwiększające możliwość dostosowania się przedsiębiorstw socjalnych do wymogów rynkowych,równolegle w każdym kraju prowadzone będą badania dot.sytuacji i tendencji na rynku pracy,z naciskiem na dobre praktyki wspierania przedsiębiorstw socjalnych.Przyjęto zintegrowaną strategię działania, angażującą wszystkich partnerów i obejmującą przygotowanie modelu zarządzania projektem,tworzenie klimatu sprzyjającego rozwojowi ekonomi społecznej,działania wspierające nowe formy przedsiębiorstw socjalnych i wykorzystanie nowych narzędzi finansowych.Zidentyfikowane zostaną europejskie modele tych przedsiębiorstw oraz dobre praktyki.Planowane jest też podnoszenie kwalifikacji kluczowych pracowników przedsiębiorstw socjalnych poprzez systemy szkoleń oraz rozpowszechnianie wypracowanych narzędzi i metodologii.Głównym narzędziem współpracy będą spotkania ponadnarodowe mające charakter posiedzeń Komitetu Sterującego,wizyt studyjnych,warsztatów dla beneficjentów i operatorów w projekcie.Ponadto komunikacja odbywać się będzie za pomocą internetu.
Partnerstwo EQUALITA (Włochy, Hiszpania, Polska) stawia sobie za cel promowanie polityki jakości w przedsiębiorczości socjalnej.Działania będą ukierunkowane na określenie najlepszych praktyk w spółdzielniach,w zakresie podnoszenia konkurencyjności poprzez jakość.Prace skupiać się będą na opracowaniu systemu jakości i systemu odpowiedzialności socjalnej w spółdzielniach. W ramach partnerstwa opracowane zostaną wytyczne i sugestie dla przyszłego rozwoju systemu jakościowego w spółdzielniach,wspólna metodologia i narzędzia służące angażowaniu lokalnych aktorów społecznych oraz promowaniu polityk wzmacniających system spółdzielczy.
Działania trzeciego partnestwa "New social enterprise in Europe" (Włochy, Hiszpania, Polska)oparte będą o serię spotkań partnerskich.Stworzony zostanie podręcznik najlepszych praktyk porównujący modele spółdzielni socjalnych w krajach partnerskich,analizę różnych rodzajów pomocy dla przedsiębiorstw socjalnych oraz systemów prawnych.Podjęta zostanie próba wypracowania europejskiego modelu przedsiębiorstwa socjalnego.Partnerstwo wypracuje zestaw narzędzi marketingowych,służących wzmocnieniu przedsiębiorstw socjalnych(np.oznaczenia socjalnego) i promowaniu ich wizerunku na rynku.Dokładne zadania partnerstwa polskiego w każdym z Partnerstw Ponadnarodowych zostaną w określone na poczatku współpracy ponadnarodowej.


Last update: 07-06-2006 dot Top


FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie

(FRDL MISTiA)
Ul. Szlak 73 a
31-153 Kraków
www.mistia.org.pl

Tel:+ 48 12 633 82 85
Fax:+48 12 633 82 85
Email:mistia@mistia.org.pl

 
Responsibility in the DP: Co-ordination of experimental activities
Design of the project
DP managing organisation
Evaluation
Monitoring, data collection
Transnational partnership
Type of organisation:Education / training organisation
Legal status:Non-profit private organisation (including NGO...)
Size:Staff 50-250
NUTS code:M. Krakow
Date of joining / leaving:16-11-2004 /

Text available in

FSLD MISTiA (The Foundation in Support of Local Democracy, the Małopolski Institute of Local Government and Administration in Cracow) is an NGO in accordance with its mission, the organisation supports individuals, organisations and groups in building and promoting civil society and state.
We implement the objective by creating the opportunities for improving management methods in the public administration, NGOs as well as in the SME and supporting those willing to start their own businesses. The activities of MISTiA are not only oriented towards transferring know-how and improvement of skills, but also towards exchange of experience, promotion of success, comparison of management effectiveness and increase of efficiency.
MISTiA is one of 16 regional centers of the Foundation in Poland.
Among many projects implemented by the Foundation, the program Partnerstwo dla III Sektora should be mentioned, with the key objective of developing co-operation between the local government and NGOs as well as increase of NGOs’ activity in raising the UE funds.
Another project of the Foundation, “Transparent Poland” is to promote and market the efforts made by local communities in support of improvement of the public life standards in the local government and stimulation of civil activity.
The action is addressed to local governments. In co-operation with NGOs and other civic groups, they wish to implement transparency, combat corruption, improve civic participation, professionalism, responsibility (accountability) and foreseenability.
MISTiA is involved in a vast array of educational activities addressed to different beneficiaries, including youth or individuals working with youth. The additional assets of the Partnership include 2 centers outside Cracow, situated in the city of Tarnów and Sopot, which may contribute to the efficient communication among the project partners and enhance project feasibility.
Our organisation has been certified with the quality certificate ISO 90001:2000. MISTiA has very extensive experience in the implementation of high-budget, long-term international projects (of several years’ duration) within the framework of the following programs: Leonardo da Vinci, Phare, Tacis and other EU programs.



Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Kwiatkowski Jacek +48 12 633 82 85 jacek.kwiatkowski@mistia.org.pl koordynator projektu
Okraszewska Aldona aldona@mistia.org.pl koordynator zadania upowszechnianie
Zwolinska Joanna joannaz@mistia.org.pl koordynator wspolpracy ponadnarodowej

Last update: 07-06-2006 dot Top


Grupa Wydawnicza INFOR Spółka Akcyjna - Gazeta Samorządu i Administracji

(GSIA)
UL Okopowa 58/72
01-042 Warszawa
www.infor.pl

Tel:48 22 5304223
Fax:48 22 530 40 12
Email:gs@infor.pl

 
Responsibility in the DP:
Type of organisation:Enterprise
Legal status:Private
Size:Staff 50-250
NUTS code:M. Warszawa
Date of joining / leaving:30-06-2005 /

Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Kiersnowski Antonii wiceprezes zarzadu
Palys Elzbieta elzbieta.palys@infor.pl redaktor
Piatek Wieslaw czlonek zarzadu
Swiatek-Drus Agnieszka 022 530 42 23 gs@infor.pl Redaktor naczelna; koordynator zadan partnera

Last update: 07-06-2006 dot Top


Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju

(UNDP)
Al. Niepodległości 186
00-608 Warszawa
www.undp.org.pl

Tel:48 22 576 81 66
Fax:48 22 825 49 58
Email:kamil.wyszkowski@undp.org

 
Responsibility in the DP:
Type of organisation:Other
Legal status:Non-profit private organisation (including NGO...)
Size:Staff 10-50
NUTS code:M. Warszawa
Date of joining / leaving:30-06-2005 /

Text available in




Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Darska Anna Staly przedstawiciel UNDP w Polsce
Wyszkowski Kamil 48 22 57568156 kamil.wyszkowski@undp.org koordynator ze strony partnera

Last update: 07-06-2006 dot Top


Starostwo Powiatowe w Miechowie


ul.Racławicka 12
32-200 Miechów
www.miechow.pl

Tel:+48 41 38 21100
Fax:+48 41 38 211 18
Email:powiat@miechow.pl

 
Responsibility in the DP:
Type of organisation:Public authority (national, regional, local)
Legal status:Public organisation
Size:Staff 10-50
NUTS code:Krakowsko-tarnowski
Date of joining / leaving:16-11-2004 /

Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Mardaus Czeslaw +48 41 38211 00 osoba kontaktowa
Pietrzyk Stanislaw (+48 41)3821100 Wicestarosta

Last update: 07-06-2006 dot Top


Stowarzyszenie "TRATWA"

(Nowy partner 1)
Parkowa 1
10-233 Olsztyn
www.tratwa.pl

Tel:48 89 526 96 70
Fax:48 89 526 96 70
Email:tratwa@tratwa.pl

 
Responsibility in the DP:
Type of organisation:Organisation providing support and guidance for disadvantaged groups
Legal status:Non-profit private organisation (including NGO...)
Size:Staff < 10
NUTS code:Olsztynski
Date of joining / leaving:30-06-2005 /

Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Jedynak Roman tratwa@tratwa.pl Wiceprezes; koordynator zadan partnera
Michalski Ryszard Prezes

Last update: 07-06-2006 dot Top


Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy

(ZSLP)
ul. Żurawia 47
00-680 Warszawa
www.zslp.org.pl

Tel:48 12 6557101
Fax:48 12 6557101
Email:sfpk@poczta.onet.pl

 
Responsibility in the DP:
Type of organisation:Other
Legal status:Non-profit private organisation (including NGO...)
Size:Staff < 10
NUTS code:M. Warszawa
Date of joining / leaving:30-06-2005 /

Text available in




Contact person(s)

Name First name Phone E-mail Responsibility
Bulka Anna 48 12 6557101 anna@spoldzielnie.org.pl czlonek zespolu partnera
Janusz Paszkowski Prezes ZSLP

Last update: 07-06-2006 dot Top



 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
Warning! This section is not meant to be read directly, but rather be navigated through from the main page above.
 
 
 
 

We Can Do More - Partnership in Support of Social Co-operatives

National Partners

FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie

Text available in

FRDL MISTiA (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Malopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie) jest organizacja pozarzadowa z ponad trzynastoletnim doswiadczeniem. Misja organizacji jest wspomaganie osob, organizacji i srodowisk w budowaniu i promowaniu spoleczenstwa i panstwa obywatelskiego.
Cel ten realizujemy glownie poprzez stwarzanie mozliwości doskonalenia metod zarzadzania w administracji publicznej, organizacjach pozarzadowych, a takze malych przedsiebiorstwach oraz pomagajac osobom chcacym rozpocząc dzialalnosc gospodarcza. Dzialalnosc MISTiA ma słuzyć nie tylko przekazywaniu wiedzy i doskonaleniu umiejetnosci, ale takze wymianie doswiadczen, promowaniu sukcesow, porownywaniu efektywności zarzadzania i podnoszeniu ich skutecznosci.
MISTiA jest jednym z 16 osrodkow regionalnych Fundacji dzialającej na terenie calej Polski.
Fundacja posrod wielu realizowanych projektow prowadzi dwuletni program Partnerstwo dla III Sektora, ktorego głownym celem jest rozwoj wspolpracy pomiedzy samorzadem a organizacjami pozarzadowymi oraz zwiekszenie aktywnosci organizacji pozarzadowych w ubieganiu się o srodki unijne.
”Przejrzysta Polska”, kolejny projekt Fundacji, ma za zadanie promowac i nagłasnianiac wysilki lokalnych spoleczności na rzecz poprawy standardow jakosci zycia publicznego w samorzadach oraz do pobudzania aktywnosci obywatelskiej.
Adresatem akcji sa samorządy lokalne, ktore przy wspolpracy z organizacjami pozarzadowymi i innymi grupami obywatelskimi chca udoskonalac praktyke stosowania w swoich samorzadach zasad przejrzystosci, braku tolerancji dla korupcji, partycypacji spolecznej, przewidywalnosci, fachowości i odpowiedzialności (rozliczalności).
MISTiA prowadzi szeroka działalnosc edukacyjna dla roznych beneficjentow, w tym dla młodziezy lub dla osob pracujacych z młodziezą. Dodatkowym atutem dla Partnerstwa jest posiadanie 2 osrodkow zamiejscowych w Tarnowie i Sopocie, co moze byc istotnym walorem w sprawnej komunikacji pomiędzy partnerami i realizacji projektu.
Organizacja posiada certyfikat jakości ISO 90001: 2000. MISTiA posiada bogate doswiadczenie w realizacji wysokobudzetowych, kilkuletnich projektow miedzynarodowych w ramach programow: Leonardo da Vinci, Phare, Tacis i innych programow Unii Europejskiej.



dot Top



Logo EQUAL

Home page
DP Search
TCA Search
Help
Set Language Order
Statistics