Mobilność i transport

Piesi

Chodzenie pieszo jest najbardziej naturalnym sposobem przemieszczania się z jednego punktu do drugiego, praktycznym zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. Osoby piesze narażone są jednak na wypadki, ponieważ nie są w żaden sposób chronione.

Przepisy ruchu drogowego dla pieszych

pedestriansOsoby piesze mogą iść po drodze jedynie wówczas, gdy nie ma na niej chodnika ani poboczy. Jeśli konieczne jest poruszanie się po drodze, to piesi powinni w miarę możności trzymać się jak najbliżej jej krawędzi, iść gęsiego i twarzą do pojazdów jadących z naprzeciwka.

Wypadki śmiertelne osób pieszych

Około 21% wszystkich wypadków śmiertelnych w ruchu drogowym na obszarze UE stanowią osoby piesze. Osoby w wieku 65 lub więcej lat stanowią największą część grupy osób pieszych ginących na drodze.

Zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych

Liczba wypadków z udziałem osób pieszych może być zmniejszona poprzez wprowadzanie terenowych ograniczeń prędkości i wytyczanie ścieżek. Osoby piesze są bardziej widoczne przy prawidłowym oświetleniu ulic oraz podczas noszenia odblaskowych znaczników na odzieży. Odpowiednio zaprojektowane przednie zderzaki mogą także zminimalizować konsekwencje najechania na osobę pieszą.

System Watch-over obejmuje mechanizmy łączności krótkiego zasięgu i czujników wizyjnych w samochodach, które umożliwiają wykrywanie bliskiej obecności osoby pieszej, dając kierowcy szansę szybkiego ominięcia lub hamowania.

Projekty takie jak APROSYS umożliwiły przeprowadzenie badań w jaki sposób można zmienić kształt przedniej części pojazdu, by zmniejszyć krzywdę wyrządzaną osobom pieszym. Komisja Europejska zapewniła finansowanie szeregu takich projektów.