Mobilita a doprava

Vodiči – začiatočníci

V rozvinutých krajinách sú dopravné nehody hlavnou príčinou úmrtí osôb vo veku od 15 do 24 rokov.

Väčšie riziko

Mladý vodič za volantom v aute autoškoly s inštruktoromMiera úmrtnosti osôb vo veku 15 až 24 rokov pri dopravných nehodách je dvakrát vyššia ako u skúsenejších vodičov.

Neohrozujú však len seba – na každú obeť z radov mladých vodičov pripadá v priemere 1,3 úmrtí iných osôb (pasažieri, chodci atď.).

Mladí vodiči často havarujú následkom straty kontroly nad rýchlym vozidlom a ich nehody sa stávajú zväčša v noci.

Záchrana mladých životov

Prísnejšie kontroly, osobitne zamerané na začínajúcich vodičov, by mohli byť prostriedkom na zníženie ich nehodovosti. Ďalšími opatreniami by mohli byť nižšie povolené hodnoty alkoholu v krvi a obmedzenia jázd v noci alebo bez prítomnosti skúseného vodiča.

Menej skúseným vodičom by takisto mohli pomôcť technológie, ako napríklad asistenčné systémy vodiča, detektory alkoholu so systémom zablokovania riadenia a čierne skrinky.

Projekty EÚ v oblasti bezpečnosti začínajúcich vodičov

EÚ sa snaží zvýšiť bezpečnosť začínajúcich vodičov zmenou zamerania výučby v autoškolách z kontroly vozidla a vnímania premávky na to, ako rozpoznať a predchádzať nebezpečenstvu na cestách.

Napríklad v rámci projektu HERMES financovaného zo zdrojov EÚ bol uverejnený informačný balíček o tom, ako zlepšiť odbornú prípravu inštruktorov v autoškolách so zameraním na zníženie počtu nehôd.

V rámci ďalšieho projektu Close to sú mladí ľudia v autoškole konfrontovaní s príbehmi o vážnych dopravných nehodách. Podľa výsledkov výskumu sa po takejto skúsenosti menej často oddávajú riskantným a impulzívnym jazdám.