Mobilność i transport

Niedoświadczeni kierowcy

Wypadki drogowe w krajach rozwiniętych są główną przyczyną śmierci osób w grupie wiekowej od 15 do 24 lat. W skład tej właśnie grupy wiekowej wchodzi większość początkujących kierowców.

Zakres problemu

Novice driversWzględna śmiertelność u kierowców w grupie wiekowej od 15 do 24 lat jest dwukrotnie wyższa niż u kierowców doświadczonych. Niedoświadczeni kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, lecz także dla innych: na każdego młodego kierowcę ginącego w wypadku, w przeliczeniu traci życie także 1,3 innego użytkownika drogi. Wypadki, w których biorą udział młodzi kierowcy, są często powodowane przez utratę kontroli nad pojazdem lub przekraczanie prędkości oraz częściej zdarzają się w okresie nocnym.

Ratowanie życia osób młodszych

Niższe normy dopuszczalnej zawartości alkoholu oraz ograniczenia co do jazdy nocnej, a także jazdy z rówieśnikami, zostaną być może wprowadzone dla początkujących kierowców, by zmniejszyć ryzyko wypadków. Techniki obejmujące układy takie jak zespół pomocy dla kierowcy, blokady alkoholowe oraz „czarne skrzynki”, mogą także pomóc w podwyższeniu bezpieczeństwa niedoświadczonych kierowców.

Projekty

Komisja Europejska dąży do zwiększenia bezpieczeństwa nowych kierowców poprzez ograniczenie czasu zajęć nauki jazdy poświęconemu kontrolowaniu pojazdu i obserwacji ruchu drogowego, koncentrując się bardziej na metodach rozpoznawania i unikania niebezpieczeństwa na drodze. Dzięki sfinansowanemu przez Unię Europejską projektowi HERMES opublikowano pakiet szkolenia dla instruktorów nauki jazdy.

W ramach projektu Close To młodzi kierowcy zapoznawani są z historiami poważnych wypadków. Badania wykazały, że w rezultacie tego, młodzi ludzie są mniej skłonni do ryzykownego i nieostrożnego prowadzenia pojazdów.