Mobilitāte un transports

Jaunie autovadītāji

Attīstītajās valstīs ceļu satiksmes negadījumi ir galvenais mirstības cēlonis jauniem cilvēkiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem.

Lielāks risks

Instruktors māca jaunietim vadīt auto Letālu autoavāriju 15-24 gadus vecu autovadītāju vidū ir divreiz vairāk nekā pieredzējušu vadītāju vidū.

Turklāt briesmām ir pakļauti ne tikai paši jaunie autovadītāji, — viņi ir bīstami arī citiem satiksmes dalībniekiem, un uz vienu autonegadījumā dzīvību zaudējušu jaunieti bojā aiziet vēl vidēji 1,3 citi cilvēki.

Negadījumus, kuros iesaistīti jauni autovadītāji, bieži izraisa tas, ka tiek zaudēta kontrole pār transportlīdzekli vai tiek pārsniegts atļautais braukšanas ātrums, un visbiežāk tas notiek naktī.

Jauniešu dzīvības glābšana

Lai samazinātu negadījumu risku jaunajiem autovadītājiem var tikt piemērotas stingrākas pārbaudes salīdzinājumā ar pieredzējušu autovadītāju pārbaudēm: zemāka pieļaujamā alkohola koncentrācija asinīs un aizliegumi vadīt automobili naktī vai bez pieredzējuša vadītāja.

Turklāt viņiem ir pieejams atbalsts, ko piedāvā tehnoloģijas, tādas kā vadītāja atbalsta sistēmas, “alkohola aizdedzes atslēgas” (alcohol interlocks) un melnās kastes.

ES projekti jauno autovadītāju drošības jomā

ES mēģina uzlabot jauno autovadītāju drošību, pārorientējot braukšanas nodarbības tā, lai galvenā uzmanība tiktu pievērsta nevis tam, kā saglabāt transportlīdzekļa vadāmību un kā sekot satiksmei, bet gan tam, kā pamanīt briesmas uz ceļa un izvairīties no tām.

Piemēram, ES finansēts projektā HERMES projekta dalībnieki nāca klajā ar ieteikumiem, kā uzlabot braukšanas instruktoru sagatavošanu ar mērķi samazināt satiskmes negadījumu skaitu.

Projektā Close to jaunus cilvēkus, kas apgūst braukšanas prasmes, iepazīstina ar smagiem ceļu satiksmes negadījumiem. Pētījums liecina, ka tas viņus attur no riskantas un pārgalvīgas braukšanas.