Mobilumas ir transportas

Pradedantieji vairuotojai

Išsivysčiusiose šalyse eismo įvykiai – pagrindinė 15–24 metų jaunuolių mirties priežastis.

Didesnė rizika

Su instruktoriumi besimokantis vairuoti jaunuolis15–24 metų vairuotojai žūsta dukart dažniau nei labiau patyrę vairuotojai.

Pavojus kyla ne tik jiems – avarijoje žūvant jaunam vairuotojui taip pat žūsta ir kiti žmonės (statistinis vidurkis – 1,3 vienam jaunam vairuotojui).

Jauni vairuotojai dažnai patenka į avarijas nesuvaldę automobilio arba viršiję leistiną greitį. Šios nelaimės dažniau įvyksta naktį.

Jaunuolių gyvybės išsaugojimas

Siekiant sumažinti eismo nelaimių riziką, nauji vairuotojai gali būti kontroliuojami griežčiau nei patyrę: gali būti labiau ribojamas leidžiamas alkoholio kiekis kraujyje, ribojamas vairavimas naktį ar be patyrusio vairuotojo.

Jie gali naudotis pagalbinėmis technologijomis, pavyzdžiui, pagalbinėmis vairavimo sistemomis, alkoholio jutikliais su užvedimo blokatoriais ir juodosiomis dėžėmis.

Pradedančiųjų vairuotojų saugumui užtikrinti skirti ES projektai

ES siekia didinti pradedančiųjų vairuotojų saugą užtikrindama, kad per vairavimo pamokas daugiausia dėmesio būtų skiriama ne transporto priemonės kontrolei ir eismo suvokimui, o kaip atpažinti pavojus kelyje ir jų išvengti.

Pavyzdžiui, įgyvendinant ES finansuojamą projektą HERMES, paskelbtas dokumentų rinkinys, kurio paskirtis – geriau rengti vairavimo instruktorius ir taip mažinti eismo nelaimių skaičių.

Vykdant projektą „Close to“ besimokantys vairuoti jaunuoliai supažindinami su skaudžiomis eismo nelaimėmis. Moksliniai tyrimai rodo, kad po to jaunuoliai būna mažiau linkę rizikuoti ir vairuoti beatodairiškai.