Mobilita a doprava

Mladí začínající řidiči

V rozvojových zemích jsou hlavní příčinou úmrtí mladých lidí ve věku 15–24 let dopravní nehody.

Větší riziko

Mladý žák autoškoly za volantem autaPodíl smrtelných nehod je u řidičů ve věku 15–24 let téměř dvojnásobný než u zkušenějších řidičů.

Riziko se však netýká pouze jich. Na každého mladého řidiče zabitého při nehodě připadá v průměru další 1,3 oběti.

Nehody mladých lidí jsou často způsobeny ztrátou kontroly řízení nebo nepřiměřenou rychlostí a většinou se stávají v noci.

Ochrana mladých životů

Aby se snížilo riziko nehod začínajících řidičů, mohly by se na ně vztahovat přísnější kontroly než na jejich zkušenější kolegy: nižší limity hladiny alkoholu v krvi a omezení týkající se jízdy v noci nebo bez zkušeného řidiče.

Pomáhat by jim mohly i nové technologie, jako jsou systémy asistence pro řidiče, tzv. zařízení alcohol interlock a černé skříňky.

Projekty EU zaměřené na bezpečnost mladých začínajících řidičů

Evropská unie se snaží zvýšit bezpečnost mladých začínajících řidičů tím, že chce přesunout hlavní zaměření řidičských kurzů ze řízení vozidla a sledování dopravy na to, jak rozpoznat a vyhnout se nebezpečí na silnici.

Například v rámci projektu HERMES, financovaného z EU, byl vydán instruktážní soubor určený ke zlepšení přípravy učitelů autoškol.

V rámci projektu Close to se zase žáci autoškol učí na příkladech vážných dopravních nehod. Podle výzkumu se tím u mladých lidí snižuje riziko bezohledného řízení.