Mobilność i transport

Bezpieczniejsze drogi dla motocyklistów i motorowerzystów

Praktyczne i modne...

MotocykleMotocykle i motorowery są coraz bardziej popularne. Szczególnie w miastach jest to dobre rozwiązanie z uwagi na wzrost natężenia ruchu, problemy z parkowaniem i wysokie koszty związane z posiadaniem prywatnego samochodu.Użytkownicy jednośladów to zarówno motocykliści rekreacyjnie korzystający z dużych maszyn, jak i młodzi ludzie oraz pracownicy dojeżdżający do pracy na motorowerze. W latach 2001–2010 liczba tych pojazdów na europejskich drogach wzrosła o 48 proc. W latach 2010–2013 było ich około 34,5 mln.

... ale również niebezpieczne

Motocykle i motorowery są mniej stabilne i mniej widoczne niż samochody. Ich użytkowników nie chroni też karoseria. Odsetek poważnych i śmiertelnych wypadków z ich udziałem jest nieproporcjonalnie duży – do większości z nich dochodzi w miastach, a ich powodem jest najczęściej błąd człowieka.W 2013 r. w UE zginęło ponad 4700 motocyklistów i motorowerzystów. Wypadki śmiertelne z udziałem motocykli stanowią 15 proc. wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, a z udziałem motorowerów – około 3 proc. Razem stanowią one 18 proc. śmiertelnych wypadków drogowych, mimo że motocykle i motorowery to zaledwie 11 proc. wszystkich pojazdów silnikowych.

Bezpieczniejsze drogi dla motocyklistów i motorowerzystów – działania UE

Działania UE mające na celu poprawę bezpieczeństwa motocyklistów i motorowerzystów obejmują:

  • szkolenie – prawo jazdy na motorower i stopniowy dostęp do prawa jazdy na motocykle – dyrektywa UE 2006/126/WE wprowadzająca ujednolicone prawo jazdy 
  • nowe technologie – wyposażenie motocykli i skuterów w dodatkowe zabezpieczenia, np. zaawansowane systemy hamowania (więcej informacji na stronie zawierającej dyrektywy i rozporządzenia
  • granty na projekty informacyjne dotyczące bezpieczeństwa motocyklistów i motorowerzystów, np. RIDERSAN i MOSAFIM 
  • projekty badawcze – ochrona użytkowników dróg dzięki technologiom inteligentnych systemów transportu (VRUITS) lub bezpieczniejszych barierek (SMART RRS – inteligentne systemy bezpieczeństwa ruchu drogowego).