Mobilność i transport

Rowerzyści

Odsetek rowerzystów w łącznej liczbie śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w UE wynosi 8 proc. i stopniowo się zwiększa. UE działa w różnych dziedzinach na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów.

Podstawowe środki bezpieczeństwa

RowerzystaIstnieje kilka podstawowych zabezpieczeń – hamulce, dzwonek i światła – które są obowiązkowymi elementami wyposażenia rowerów we wszystkich krajach UE. Niektóre kraje wprowadziły dodatkowe wymogi dotyczące kasków, rowerowych fotelików dla dzieci, widoczności rowerzystów oraz minimalnego wieku uprawniającego do poruszania się rowerem po drogach.

Konstrukcja i wyposażenie pojazdów

Lepsza konstrukcja samochodów osobowych i ciężarowych może zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń przez rowerzystów. Chodzi tu głównie o odpowiednio ukształtowane przednie części samochodów i lusterka martwego pola w samochodach ciężarowych. A niektóre nowe samochody są wyposażone w systemy wykrywania rowerzystów, które w przypadku niebezpieczeństwa mogą automatycznie uruchomić hamulce w celu uniknięcia wypadku.

Infrastruktura i zarządzanie ruchem

Oddzielenie rowerów od innych pojazdów dzięki ścieżkom rowerowym pomaga zmniejszyć ryzyko kolizji. Dobre efekty dają także lokalne ograniczenia prędkości, na przykład do 30 km/h.

Projekty finansowane przez UE

  • SAFECYCLE był realizowany do 2012 r. i pomógł zidentyfikować szereg aplikacji informatycznych służących zwiększeniu bezpieczeństwa.
  • BIKEPAL przyczynił się do zwiększenia wiedzy polityków i studentów na temat kwestii bezpieczeństwa rowerzystów.