Mobilita a doprava

Vozidlá

Spätné zrkadlá proti mŕtvemu uhlu

Spätné zrkadlá na redukciu mŕtveho uhla poskytujú vodičom lepší prehľad o dianí okolo ich vozidla. S tradičnými zrkadlami vodiči najmä pri odbočovaní alebo zatáčaní nie vždy vidia osoby, cyklistov a autá v tesnej blízkosti.

Zabezpečenie nákladu a nadmerné bremená

Primerané zabezpečenie nákladu znižuje riziko zranení osôb, vzniku škôd na dopravných prostriedkoch či majetku a dopravných zápch kvôli strate prepravovaného tovaru.

Celodenné svietenie

Špeciálne svetlomety na celodenné svietenie sa zapínajú automaticky po naštartovaní motora. Významným spôsobom zvyšujú viditeľnosť osobných áut a iných vozidiel.

Elektronická bezpečnosť (eSafety)

Inteligentné bezpečnostné systémy vo vozidlách sa často súborne nazývajú „e-bezpečnostné“ systémy. Ide o elektronické zariadenia vo vozidlách, ktorých účelom je pomôcť vodičovi predchádzať nebezpečným situáciám, napríklad aktivovaním bŕzd v prípade, že vozidlo je príliš blízko pri objekte alebo vyslaním výstražného signálu pri opustení jazdného pruhu.

Kontrola motorového vozidla

Pri riadne udržiavanom a plne funkčnom vozidle, ktoré spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky, je pravdepodobnosť dopravnej nehody nižšia.

Placeholder

Menšia stabilita motocyklov, mopedov a skútrov a nižšia úroveň ochrany, ktorú poskytujú, z nich robí vozidlá s vyšším rizikom pre posádku ako v prípade áut či kamiónov.

Pneumatiky

Nekvalitné alebo staré pneumatiky s nízkou výškou dezénu môžu spôsobiť šmyk vozidla vo vlhkom počasí alebo pri brzdení. Nové kvalitné pneumatiky udržia vaše auto na vozovke, šetria pohonné hmoty a znižujú mieru hluku a emisií.

Kategórie vozidiel
Bezpečnostné pásy

Bezpečnostné pásy sú najjednoduchším a najlacnejším spôsobom ako zabrániť zraneniam pri zrážke. Nevyužívajú žiadnu špeciálnu technológiu a nachádzajú sa vo všetkých autách. Používanie bezpečnostných pásov je v EÚ od roku 2006 povinné vo všetkých vozidlách.