Mobilumas ir transportas

Kad keliai motociklininkams ir mopedininkams būtų saugesni

Praktiški ir smagūs

Motociklai ir mopedaiMotociklų ir mopedų gatvėse daugėja. Miestuose jie ypač naudingi bandant išvengti didėjančių eismo spūsčių, transporto priemonių statymo ir brangaus nuosavo automobilio išlaikymo problemų.

Jų naudotojai – tai ir pramogai didelės galios motociklais važinėjantys motociklininkai, ir jaunuoliai bei dirbantieji, į mokymo įstaigas ar į darbą kasdien važinėjantys mopedais. 2001–2010 m. tokių transporto priemonių Europos keliuose padaugėjo 48 %, 2010–2013 m. skaičius stabilizavosi maždaug ties 34,5 mln.

Pažeidžiami

Motociklų ir mopedų stabilumas ir matomumas kelyje yra ne toks geras kaip automobilių, jie ir ne tokie saugūs kaip automobiliai. Šių transporto priemonių dalis tarp žūtimi pasibaigusių ir rimtų eismo nelaimių, iš kurių dauguma įvyksta miestuose dėl žmogiškų klaidų, neproporcingai didelė.

Pavyzdžiui, 2013 m. ES žuvo daugiau kaip 4 700 tokių transporto priemonių vairuotojų. Motociklininkų žūtys sudaro 15 % visų žūčių keliuose, o mopedų vairuotojų – apie 3 %. Tad kartu sudėjus jų žūčių keliuose dalis yra 18 %, nors motociklai ir mopedai sudaro tik 11 % visų motorinių transporto priemonių parko.

Ką daro ES, kad užtikrintų didesnį motociklininkų ir mopedininkų saugumą?

ES imasi veiksmų, kuriais siekia didinti motociklininkų ir mopedininkų saugumą, be kita ko, tokiose srityse:

  • mokymas – mopedų vairuotojų pažymėjimai ir palaipsniui suteikiama teisė vairuoti motociklus (žr. ES direktyvą 2006/126/EB dėl vairuotojo pažymėjimų standartizavimo); 
  • technologijos – papildomos saugos įrangos, tokios kaip pažangiosios stabdžių sistemos, įdiegimas motocikluose ir mopeduose (daugiau informacijos pateikiama direktyvų ir reglamentų puslapyje); 
  • dotacijos projektams, kad būtų didinamas informuotumas apie motociklų ir mopedų saugą (pvz., RIDERSAN arba MOSAFIM); 
  • mokslinių tyrimų projektai, kuriais siekiama labiau apsaugoti pažeidžiamus kelių eismo dalyvius pasitelkus technologijas, tokias kaip pažangiosios transporto sistemos (VRUITS) arba saugesni apsauginiai barjerai (SMART RRS).