Liikuvus ja transport

Liiklus mootorratturitele ja mopeedijuhtidele ohutumaks

Praktiline ja põnev…

MootorrattadMootorrataste ja mopeedide arv on suurenemas. Eriti linnades pakuvad nad lahendust üha tihenevale liiklusele, parkimisprobleemidele ning sõiduauto omamisega seotud suurtele kuludele.

Liiklejate hulgas on nii võimsal mootorrattal vaba aega veetvaid rattureid kui ka mopeede oma igapäevaseks transpordiks kasutavaid noori ja töötajaid. Ajavahemikus 2001–2010 suurenes selliste liiklusvahendite arv Euroopa teedel 48%, jäädes ajavahemikus 2010–2013 pidama ligikaudu 34,5 miljoni juures.

... kuid mitte ohutu

Võrreldes sõiduautodega on mootorrattad ja mopeedid vähem stabiilsed, vähem nähtavad ning pakuvad juhile vähem kaitset. Surmaga lõppevate ja tõsiste õnnetuste arv on nende puhul ebaproportsionaalselt suur. Enamik õnnetusi leiab aset linnades ning on põhjustatud inimlikust veast.

Näiteks hukkus 2013. aastal ELis üle 4700 ratturi. Mootorratturid moodustavad 15% kõigist liikluses hukkunuist ning mopeedijuhid ligikaudu 3%. Kokku moodustavad nad kõigist liiklussurmadest umbes 18%, kuigi mootorrattaid ja mopeede on mootorsõidukite hulgas vaid 11%.

Mootorratturite ja mopeedijuhtide ohutuse parandamine – mida EL teeb?

ELi meetmed mootorrataste ja mopeedide ohutuse parandamiseks hõlmavad järgmist:

  • koolitus – mopeedijuhiluba ja järkjärguline juurdepääs mootorratastele – ELi direktiiv 2006/126/EÜ juhilubade kohta
  • tehnoloogia – mootorrataste ja mopeedide varustamine täiendavate ohutuselementidega, nagu kaasaegsed pidurisüsteemid (vt üksikasju direktiivide ja määruste leheküljelt); 
  • toetus projektidele – et suurendada teadlikkust mootorrataste ja mopeedide ohutuse parandamise kohta, nt projektid RIDERSAN ja MOSAFIM
  • teadusprojektid – et suurendada vähem kaitstud liiklejate ohutust tehnoloogia abil, mis on seotud intelligentsete transpordisüsteemide (VRUITS) või ohutumate kaitsepiiretega (SMART RRS).