Mobilność i transport

e-bezpieczeństwo

Inteligentne systemy bezpieczeństwa w pojazdach, znane są często pod nazwą systemów „e-bezpieczeństwo”. W pojazdach występują urządzenia elektroniczne, umożliwiające uniknięcie przez kierowcę niebezpieczeństwa, na przykład przez uruchomienie hamulców, jeśli pojazd znajduje się zbyt blisko obiektu, lub przez włączenie sygnałów ostrzegawczych, jeśli samochód ciężarowy zjeżdża ze swojego pasa ruchu.

Różne rodzaje systemów bezpieczeństwa

Pojazdy wyposażane są w wiele różnych typów elektronicznych systemów bezpieczeństwa, oprócz tego nieprzerwanie powstają nowe rozwiązania. Obejmują one szeroki zakres urządzeń, od pomagających uniknąć kolizji oraz wspomagaących pracę hamulców do ostrzegających o zjeżdżaniu z pasa ruchu. O ile te systemy wpływaja aktywnie na zachowania kierowcy, to inne, takie jak rejestratory zdarzeń i danych z przejazdu oraz środki zabezpieczające przed wyłamaniem zamka samochodu, stanowią bardziej pasywne formy ochrony.

Korzyści

Inteligentne systemy dostosowania prędkości, sygnalizacja niezapiętych pasów bezpieczeństwa, elektroniczna kontrola stabilizacji tory jazdy, blokady alkoholowe dla osób popełniających notorycznie wykroczenia oraz kierowców flot pojazdów, jak również rejestratory zdarzeń i danych z przejazdu, w sposób istotny poprawiają bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Projekty

W ramach projektu ADVISORS oceniono bezpieczeństwo, oddziaływanie na środowisko oraz skuteczność zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS). Zaproponowano także sposoby rozpowszechnienia stosowania systemów ADAS.

Celem projektu eSafetyAware jest zachęcenie do wprowadzenia na rynek nowych technologii zapewniających bezpieczeństwo pojazdów poprzez kampanie informacyjne i inne wydarzenia.