Mobilitāte un transports

Neredzamo zonu spoguļi

Neredzamo jeb tā dēvēto aklo zonu spoguļi ļauj autovadītājiem labāk redzēt, kas atrodas automašīnai blakus. Parastajos spoguļos vadītāji ne vienmēr var saskatīt tieši līdzās esošus gājējus, riteņbraucējus un automašīnas, īpaši pagriežoties ap stūri.

Blind spot mirrorsNeredzamās jeb aklās zonas ir vietas ap automašīnu, kuras autovadītājam nav pārredzamas, skatoties pa logu vai parastajos atpakaļskata spoguļos. Neredzamās zonas ir faktors, kas izraisījis daudzus satiksmes negadījumus, kuros iesaistītas kravas automašīnas, jo to vadītājs nav varējis saskatīt motociklistus, riteņbraucējus vai gājējus, īpaši pagriezienā pa labi (vai pa kreisi valstīs, kur jābrauc kreisajā joslā, kā Īrijā, Kiprā, Lielbritānijā un Maltā).

Lai samazinātu satiksmes negadījumu skaitu, ES ir pieņēmusi tiesību aktu, kur paredzēts, ka visas kravas automašīnas jāaprīko ar neredzamās zonas spoguļiem, kas vadītājiem ļauj labāk pārskatīt apkārtni nekā parastie atpakaļskata spoguļi.

ES tiesībās noteikts, ka jaunajām kravas automašīnām neredzamās zonas spoguļi ir obligāti kopš 2007. gada, bet vecākiem transportlīdzekļiem tādi jāuzliek no 2009. gada. (Attiecīgās ES direktīvas netiek piemērotas tieši. Valstīm pašām jāpieņem tiesību akti, kuros paredzēta šo spoguļu obligāta ieviešana.)

Neredzamo zonu spoguļi jau ir palīdzējuši samazināt to negadījumu skaitu, kuros iesaistītas kravas automašīnas un motociklisti, velosipēdisti vai gājēji.

Pētījumi un ziņojumi

2012. gadā Komisija veica pētījumu par neredzamo zonu spoguļu ierīkošanu lietotās kravas automašīnās un sniedza par to ziņojumu Eiropas Parlamentam un Padomei

Pētījums par lietotu kravas automašīnu modernizēšanu, ierīkojot neredzamo zonu atpakaļskata spoguļus (2012)

Pētījums par Direktīvas 2007/38 īstenošanu: lietotu kravas automašīnu modernizēšana, ierīkojot neredzamo zonu spoguļus (2012)

Jau 2004. gadā tika veikts pētījums par šādu spoguļu ierīkošanu lietotiem transportlīdzekļiem.

Ietekmes novērtējums 2007. gada direktīvai par lietotu kravas automašīnu modernizēšanu, ierīkojot neredzamo zonu spoguļus (2004)