Mobilumas ir transportas

Galinio vaizdo veidrodėliai be aklosios zonos

Galinio vaizdo veidrodėliuose be aklosios zonos vairuotojai gali geriau matyti, kas yra greta jų. Paprastuose veidrodėliuose vairuotojai ne visada mato visiškai šalia jų esančius pėsčiuosius, dviratininkus ir automobilius, ypač atlikdami posūkio manevrą.

Blind spot mirrorsAkloji zona – tai vieta šalia automobilio, kurios vairuotojas nemato žiūrėdamas per langus arba į įprastą veidrodėlį. Dėl to daug sunkvežimių patenka į eismo įvykius, nes vairuotojai, dažniausiai sukdami į dešinę (arba į kairę tose šalyse, kuriose važiuojama kaire kelio puse: Airijoje, Kipre, Maltoje ir JK), nepamato motociklininkų, dviratininkų arba pėsčiųjų.

Kad eismo nelaimių būtų mažiau, ES teisės aktais reikalaujama, kad sunkvežimiuose būtų įmontuoti galinio vaizdo veidrodėliai be aklosios zonos. Į juos žiūrinčių vairuotojų matymo laukas daug platesnis negu tų, kurių sunkvežimiuose įmontuoti įprasti veidrodėliai.

Pagal ES teisę nuo 2007 m. nauji sunkvežimiai turi būti gaminami su galinio vaizdo veidrodėliais be aklosios zonos, o iki 2009 m. tokie veidrodėliai privalėjo būti įmontuoti ir visuose senesniuose sunkvežimiuose. (Atitinkamos ES direktyvos nėra taikomos tiesiogiai. Nacionalinės vyriausybės turi priimti teisės aktus, pagal kuriuos tokie veidrodėliai būtų privalomi).

Galinio vaizdo veidrodėliai be aklosios zonos jau padėjo sumažinti eismo nelaimių, per kurias nuo sunkvežimių nukenčia motociklininkai, dviratininkai arba pėstieji.

Tyrimai ir ataskaitos

2012 m. Komisija atliko galinio vaizdo veidrodėlių be aklosios zonos sumontavimo senuose sunkvežimiuose rezultatų tyrimą ir apie juos pranešė Europos Parlamentui ir Tarybai.

Direktyvos dėl veidrodėlių modifikavimo įgyvendinimo tyrimas (2012 m.)

Direktyvos 2007/38 įgyvendinimo ataskaita (2012 m.)

Tyrimas, kuriuo siekta įvertinti galimą veidrodėlių modifikavimo poveikį, jau atliktas 2004 m.

2007 m. direktyvos dėl veidrodėlių modifikavimo poveikio vertinimas (2004 m.)