Mobilność i transport

Prawo jazdy

Jedno prawo jazdy dla całej UE

UE wprowadziła jednolity wzór prawa jazdy oraz dalsze minimalne wymogi dotyczące uzyskiwania prawa jazdy. Dzięki temu Europa będzie mogła lepiej chronić swoje drogi przed niebezpiecznymi kierowcami – niezależnie od tego, gdzie zdają egzamin na prawo jazdy.

Nowe przepisy nie mają wpływu na Twoje uprawnienia do kierowania pojazdami – nadal możesz prowadzić pojazdy, na które wydano Ci prawo jazdy.

Niektóre standardowe wymogi UE

Od 19 stycznia 2013 r. wszystkie prawa jazdy wydane przez kraje UE wyglądają jednakowo Jest to plastikowa karta o rozmiarze i kształcie karty kredytowej.

Bezpieczeństwo i ochrona

Wprowadzono zharmonizowany administracyjny okres ważności prawa jazdy wynoszący od 10 do 15 lat dla kategorii motocykli i samochodów osobowych. Dzięki temu organy administracji mogą regularnie aktualizować prawa jazdy poprzez dodawanie do dokumentów nowych zabezpieczeń, które utrudnią ich fałszowanie lub przerabianie. Nieuprawnionym kierowcom czy kierowcom z zakazem prowadzenia pojazdów trudniej będzie wprowadzić w błąd władze we własnym kraju albo gdzie indziej w UE.

Nowe europejskie prawo jazdy również chroni szczególnie zagrożonych uczestników ruchu drogowego dzięki wprowadzeniu tzw. stopniowego dostępu do prawa jazdy na motocykle i inne dwukołowe pojazdy silnikowe. System stopniowego dostępu polega na tym, że kierowcy będą musieli najpierw zdobyć doświadczenie w kierowaniu motocyklem o słabszym silniku, zanim przesiądą się na maszynę o większej mocy. Dla motorowerów wprowadzono osobną kategorię prawa jazdy – AM.

Badania lekarskie

UE ujednoliciła także częstotliwość przeprowadzania badań lekarskich kierowców ciężarówek i autobusów – muszą się oni poddawać badaniu za każdym razem, gdy przedłużany jest okres ważności ich prawa jazdy.

Prawodawstwo europejskie dotyczące prawa jazdy

Prawo jazdy w UE – wymiana, przedłużenie ważności, najczęściej zadawane pytania