Mobilita a doprava

Řidičský průkaz

Jednotný řidičský průkaz pro celou EU

EU zavedla harmonizovaný vzor řidičského průkazu a minimální požadavky pro jeho vydávání. To by mělo pomoci zamezit tomu, aby na evropských silnicích řídili lidé, kteří na nich nemají co dělat – ať už budou mít řidičský průkaz odkudkoli.

Nové opatření neovlivní řidičská oprávnění – nadále budete moci řídit stejná vozidla, jako doposud.

Standardní požadavky v EU

Od 19. ledna 2013 mají všechny řidičské průkazy vydané v zemích EU stejný vzhled. Průkazy se vyrábějí z plastické hmoty a mají velikost a tvar kreditní karty.

Bezpečnost

Harmonizovaná platnost průkazu se u motocyklů a osobních automobilů pohybuje mezi 10 a 15 lety. To umožňuje orgánům pravidelně řidičský průkaz aktualizovat novými ochrannými prvky, které znesnadňují jeho padělání. Pro řidiče bez oprávnění nebo se zákazem řízení tak bude těžší oklamat orgány ve vlastní zemi nebo jinde v EU.

Nový evropský řidičský průkaz také chrání zranitelné účastníky silničního provozu zavedením tzv. postupného přístupu u motocyklů a jiných jednostopých vozidel. Postupný přístup spočívá v tom, že než bude řidičům vydáno oprávnění řídit větší motocykly, bude od nich vyžadována zkušenost s řízením méně výkonných strojů. Samostatnou kategorii nazvanou AM nyní představují mopedy.

Lékařské prohlídky

EU harmonizovala také intervaly lékařských prohlídek řidičů kamiónů a autobusů, kteří je musí podstoupit při každém obnovení platnosti řidičského průkazu.

Evropské právní předpisy týkající se řidičských průkazů

Řidičské průkazy v EU – nahrazení, obnovení, časté otázky