Mobilność i transport

Postępowanie

Wszyscy możemy przyczynić się bardzo skutecznie do bezpieczeństwa na drogach. Jeśli wszyscy zapniemy pasy bezpieczeństwa zgodnie z przepisami, uznamy ustalone ograniczenia prędkości i nie będziemy prowadzili pojazdów pod wpływem alkoholu, to według szacunków, na drogach europejskich będzie można uratować przeszło 12000 istnień ludzkich każdego roku. Nie kosztuje to wiele, a oczywiste korzyści są olbrzymie.

Rozproszenie uwagi

Celem zapewnienia bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi, konieczne jest, by kierowca pojazdu koncentrował przez cały czas swoją uwagę na odbywającym się wokół niego ruchu drogowym.

Szkolenie

Poza regularnymi zajęciami przed uzyskaniem prawa jazdy, niektórzy kierowcy wymagają dodatkowego instruktażu. Na przykład zawodowi kierowcy muszą przejść specjalne szkolenie, by móc pracować w Unii Europejskiej. Od wielu kierowców notorycznie łamiących przepisy wymagane jest uczestniczenie w programach rehabilitacyjnych, mających na celu poprawę ich zachowania na drodze.

Egzekwowanie

Niezwykle istotna sprawą jest egzekwowanie przepisów ruchu drogowego – nie tylko przez nakładanie sankcji za wykroczenia, lecz także poprzez odstraszanie sprawców wykroczeń oraz zachęcanie do odpowiedzialnego kierowania pojazdami.

Zdolność do prowadzenia pojazdu
Pasy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa są najłatwiejszym i najtańszym środkiem zaradczym, by uniknąć obrażeń przy kolizji. Nie wymagają specjalnej techniki i zainstalowane są we wszystkich pojazdach. Zapinanie pasów bezpieczeństwa w pojazdach jest obowiązkowe od roku 2006.

Przekraczanie prędkości

Przekraczanie prędkości, jeden z największych problemów bezpieczeństwa drogowego, jest głównym powodem około 30% śmiertelnych wypadków drogowych. Problem ten zwiększa także znacznie ryzyko spowodowania wypadku.