Mobilita a doprava

Bezpečnostní pásy

Pásy jsou levným, snadným a dostupným řešením, které pomáhá předejít mnoha zraněním. Jejich používání nezávisí na žádném dalším komplikovaném technickém vybavení a jsou montovány do všech aut. Od roku 2006 je v EU jejich používání povinné ve všech vozidlech.

Podle právních předpisů EU má každá osoba povinnost použít bezpečnostní pásy, pokud sedí na sedadle, které je jimi vybavené.

Nerespektování této povinnosti je druhou nejčastější příčinou úmrtí na silnicích (na prvním místě je překračování povolené rychlosti, na třetím alkohol za volantem). Ze studie EU o bezpečnosti silničního provozu z roku 2008 vyplývá, že opatření zaměřená na používání bezpečnostních pásů by mohla každoročně v EU zachránit až 7 300 životů.

A co airbagy? Airbagy nepředstavují náhradu za bezpečnostní pásy. Vždy používejte bezpečnostní pásy, a to i v případě, že je vozidlo vybaveno airbagy!

Děti

 

  • Děti s tělesnou výškou pod 1,35 metru nebo ty, které cestují v autech vybavených bezpečnostními zařízeními, musí používat zařízení schválené pro jejich vzrůst.
  • Děti vyšší než 1,35 m mohou používat pásy pro dospělé.
  • Na předních sedadlech se nesmí používat autosedačky orientované proti směru jízdy v případě, že airbag není vypnut.

Kromě stanovování právních norem EU také finančně přispívá na celoevropské kampaně na podporu používání bezpečnostních pásů dětmi.