Mobilumas ir transportas

Profesionalūs vairuotojai

Sunkvežimių, autobusų ir įmonių automobilių vairuotojai į avarijas paprastai patenka dėl nuovargio ir per didelio greičio. Kelių eismo įvykiai pramoninėse šalyse yra pagrindinė su darbu susijusios mirties priežastis.

Vairavimo trukmė

Sunkvežimis kelyjeDėl nuovargio įvyksta apie 20 % sunkiųjų komercinių transporto priemonių avarijų.

ES teisės aktais ribojamas laikas, kurį profesionalūs vairuotojai gali praleisti už vairo, kai maršrutas eina daugiau nei vienos ES šalies teritorija.

Neturėtų būti vairuojama ilgiau kaip 9 val. per dieną arba 56 val. per savaitę. Po 4,5 val. vairuotojai turi daryti ne trumpesnę kaip 45 min. pertrauką.

Profesionalių vairuotojų rengimas

Direktyvoje 2003/59/EB nustatomi C ir D kategorijų profesionalių vairuotojų pradinės kvalifikacijos ir periodinio mokymo reikalavimai.

Pagal ją reikalaujama, kad vairuotojai įrodytų savo pradinę kvalifikaciją pasirinkę

  • mokymą ir teorijos egzaminą arba
  • teorijos ir praktinį egzaminą, be privalomo mokymo prieš tai.

Kas 5 metus vairuotojai turi dalyvauti 35 valandų trukmės mokyme, kad išsaugotų ir atnaujintų savo įgūdžius.

Pavojingų krovinių vežimas

Pavojingų krovinių vežimo keliais ES teisės aktuose nustatytomis taisyklėmis visų pirma reglamentuojama:

  • pavojingų medžiagų ir gaminių klasifikacija;
  • su tokių krovinių vežimu susijusių asmenų mokymas;
  • pakuotės;
  • ženklinimas;
  • juos vežančios transporto priemonės.

Europos Sąjungoje taikomos taisyklės suderintos su tarptautiniu mastu taikomomis taisyklėmis (Europos sutartis dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo, prižiūrint Jungtinių Tautų Europos ekonominei komisijai).

Pagalbinė navigacinė įranga

ES finansavo sunkiasvorėms krovininėms transporto priemonėms skirtą pagalbinę navigacijos sistemą pagal projektą „Heavyroute“.

Ši sistema vairuotojams padės rasti geriausią maršrutą, atsižvelgiant į kelionės laiką, kelio dangos tinkamumą, tunelius ir tiltus (ne visi tiltai pakankamai patvarūs, kad išlaikytų sunkiasvores transporto priemones), degalų ir ekologines sąnaudas.

Perkrovimas

Per daug prikrauti sunkiasvorius vilkikus ne tik nesaugu – dėl to padidėja kelių eksploatacijos sąnaudos, o dėl kelių remonto trikdomas eismas.

Vykdant ES finansuojamą projektą REMOVE nagrinėta, kaip taisyklių laikymąsi užtikrinti judančių transporto priemonių svėrimo technologijomis.