Mobilitāte un transports

Transportlīdzekļu vadītāju apmācība

Lai iegūtu autovadītāja tiesības, dažām transportlīdzekļu vadītāju kategorijām vajadzīga īpaša apmācība papildus parastajām nodarbībām. Piemēram, Eiropas Savienībā profesionāliem autovadītājiem jāpabeidz īpaši kursi. Tāpat arī daudziem vadītājiem, kas noteikumus pārkāpuši atkārtoti, uzliek par pienākumu piedalīties īpašās programmās, lai panāktu, ka viņu uzvedība uz ceļa uzlabojas.

Autoskolas kursants un instruktors automašīnāTā kā transporta tirgus kļuvis vienots, ieviesti arī visā ES vienādi standarti profesionāliem autovadītājiem. Ikvienam, kurš vēlas strādāt par šoferi, ir jāpiedalās kursos, jānokārto pārbaudījums un ik pēc pieciem gadiem jāpiedalās atkārtotās mācībās.

Projekti, kas saistīti ar vadītāju apmācību

ES finansē daudzus projektus, kuru mērķis ir uzlabot transportlīdzekļu vadītāju mācības.

  • Projektā “NovEV” tika izvērtētas un salīdzinātas sešu ES dalībvalstu mācību sistēmas cilvēkiem, kas mācās vadīt transportlīdzekli.
  • Projektā “BASIC” salīdzināja jaunas vadītāju apmācības metodes, ko izmanto visā ES, un tika izstrādāti ieteikumi par paraugpraksi.
  • Projekta “TRAIN-ALL” mērķis bija pārbaudīt vadītāju datorizētas apmācības un novērtēšanas rīkus un metodes.
Atkārtoti pārkāpēji

Daudziem vadītājiem, kuri noteikumus pārkāpj vairākkārt vai izdarījuši ļoti nopietnu pārkāpumu, bieži vien ne vien atņem tiesības un/vai uzliek naudassodu, bet arī liek piedalīties īpašā programmā. Šajos kursos šādas personas, kas vēlas atgūt vadītāja tiesības, mācās, kā mainīt savu uzvedību uz ceļa.

Projektā “ANDREA” analizētas atkārtotiem pārkāpējiem domātās programmas, lai noskaidrotu, kuras ir vislietderīgākās un kāpēc.

Savukārt projektā “DRUID” salīdzinātas programmas transportlīdzekļu vadītājiem, kas bijuši pie stūres dzērumā vai narkotiku reibumā. Mērķis ir izveidot sistēmu, kā šādas programmas novērtēt.