Kod narzędzia: L02-01
Nazwa: Zgłębnik
Synonimy: Butelka zanurzeniowa, sonda głębinowa do zastosowań przeciwwybuchowych
Opis: Odłączalny próbnik składający się z butelki/sondy z metalu lub z tworzywa sztucznego z obciążoną podstawą (do szybkiego opuszczania) i korka butelki. Butelka i korek są odpowiednio przymocowane do linki, liny lub łańcucha, co umożliwia pobieranie próbek z różnych poziomów: kiedy zostaje osiągnięty odpowiedni poziom, korek zostaje otwarty mocnym pociągnięciem lub w inny sposób. Pojemność: od 500 ml do 1 000 ml.

Aby można było pobierać próbki cieczy łatwopalnych, zgłębnik musi być wykonany z materiałów nieiskrzących (chromu, mosiądzu niklowanego lub stali nierdzewnej). Lina lub łańcuch, korek i ręcznie obsługiwany bęben również muszą być wykonane z materiałów nieiskrzących.

Zgłębnik i akcesoria powinny spełniać wymagania normy EN 13463-1 Urządzenia nieelektryczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem – Część 1: Podstawowe założenia i wymagania.

Uwaga: Podczas pobierania próbek łatwopalnych i wysoce łatwopalnych cieczy należy postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa w strefach zagrożenia wybuchem. W przypadku przewodzących prąd ręcznie obsługiwanych bębnów z uziemieniem do opuszczania należy stosować wyłącznie liny przewodzące prąd wykonane z materiałów nieiskrzących.
Zdjęcie:
Zastosowanie: Pobieranie próbek z różnych stref głębokości – możliwe jest punktowe i przekrojowe pobieranie próbek. Rodzaj sondy wybiera się w zależności od materiału, z którego ma być pobrana próbka.
Działanie: Należy przestrzegać przepisów w zakresie bezpieczeństwa: wytycznych dotyczących bezpieczeństwa w strefach zagrożenia wybuchem! Sondę umieszcza się w cieczy, z której ma być pobrana próbka. Od góry sonda jest zamknięta korkiem przymocowanym do linki. Gdy sonda osiąga pożądaną głębokość, korek zostaje zwolniony i sonda napełnia się próbką z konkretnej głębokości. Następnie sonda zostaje wyciągnięta, a zawartość przelana do pojemnika na próbkę.
Typowe przykłady: Próbki cieczy
Ropa naftowa i inne produkty, w tym ciemne produkty naftowe, takie jak oleje opałowe i ciemne oleje smarowe.

Rozpuszczalniki i rozcieńczalniki organiczne oraz jasne produkty naftowe, takie jak benzyna, nafta, ropa naftowa i jasne oleje smarowe.

Ciecze mieszające się z wodą.
Czyszczenie i konserwacja: Myć benzyną, następnie wodą, otworzyć korek i suszyć w temperaturze 60°C.


Zmiany
Wersja Data Zmiany
1.0 12.10.2012 Wersja pierwsza