Kod przyrządu: G01-01
Nazwa: Cylinder na próbkę z osprzętem
Nazwy synonimiczne: Próbnik do pobierania próbek gazu, pojemnik na gaz, cylinder na gaz

Opis: Odporny na korozję metalowy (nierdzewny) pojemnik na próbki z akcesoriami, złączkami, zaworami i rurkami. Wykonany ze stali nierdzewnej. Gniazda zaworów i uszczelki tłoków muszą być wykonane z materiałów (wyrobów elastycznych) przeznaczonych do tych celów. Cylindry na próbkę stosowane do gazów żrących są powleczone politetrafluoroetylenem (PTFE) lub żywicą epoksydową.

Ilustracja: Obrazy z normy EN ISO 4257


1. Zawór wylotowy, 2. Rurka odprowadzająca (ulażowa), 3. Zawór wlotowy


a - do cylindra na próbkę, b - do źródła produktu
1 - zawór sterujący, 2 - zawór odpowietrzający, 3 - zawór wlotowy, 4 - zawór wylotowy, 5 - nadmiarowy zawór bezpieczeństwa, 6 - uzbrojona elastyczna rurka

Zastosowanie: Do pobierania próbek w stanie gazowym lub gazów/cieczy o wysokiej prężności pary.
Typowym zastosowaniem jest pobieranie próbek gazów płynnych (LPG).

Procedura: Próbka jest wprowadzana do cylindra na próbkę, który jest wykorzystywany także jako pojemnik na próbkę w celu transportu próbki do laboratorium.
  • Cylinder na próbkę znajduje się w pozycji pionowej z zaworem wylotowym u góry. Oba zawory – wlotowy i wylotowy – są zamknięte.
  • Zamknąć zawór odpowietrzający, otworzyć zawór sterujący, otworzyć zawór wlotowy i napełnić próbką cylinder na próbkę.
  • Zamknąć zawór wlotowy oraz zawór przy źródle próbki.
  • Otworzyć zawór odpowietrzający. Po całkowitym obniżeniu ciśnienia odłączyć cylinder na próbkę od przewodu do pobierania próbek.
Procedura z normy EN ISO 4257 (ASTM D1265)

Typowe przykłady: Gazy płynne przechowywane w dużych pojemnikach lub transportowane rurociągami.

Czyszczenie i konserwacja: Jeżeli historia pojemnika na próbki nie jest znana lub jeżeli poprzednia próbka mogłaby wpłynąć na analizę, która ma zostać przeprowadzona, należy przed pobraniem próbki odpowiednio wyczyścić pojemnik na próbki.

Procedurę czyszczenia w przypadku próbki gazu płynnego przeprowadza się w następujący sposób:
  • Podłączyć zawór wylotowy cylindra na próbkę do przewodu do pobierania próbek. Pojemnik musi znajdować się w pozycji pionowej, a zawór wlotowy – u góry.
  • Zamknąć zawór odpowietrzający, zawór wlotowy i zawór wylotowy. Otworzyć zawór sterujący, a następnie zawory wlotowy i wylotowy. Napełniać cylinder na próbkę, aż ciecz zacznie wypływać zaworem wlotowym. Zamknąć zawory wlotowy i wylotowy, a następnie zawór sterujący na przewodzie do pobierania próbek.
  • Poluzować połączenie łączące cylinder na próbkę z przewodem do pobierania próbek i odwrócić pojemnik o 180°, tak by zawór wylotowy znalazł się u góry. Otworzyć zawory wlotowy i wylotowy, aby odprowadzić ciecz.
  • Obrócić pojemnik na próbki z powrotem w taki sposób, by zawór wlotowy znalazł się u góry. Dokręcić połączenie z przewodem do pobierania próbek i powtórzyć tę czynność czyszczenia co najmniej trzy razy.
Jeżeli historia pojemnika na próbki jest znana, ale nie wpłynie na wynik analizy, należy zastosować procedurę uproszczoną:
  • Pojemnik umieścić w pozycji pionowej. Zawór wylotowy musi znaleźć się u góry. Zamknąć zawór odpowietrzający oraz zawór wlotowy i otworzyć zawór sterujący.
  • Otworzyć zawór wlotowy i częściowo wypełnić cylinder próbką, otwierając powoli zawór wylotowy. Zamknąć zawór sterujący i umożliwić części próbki wydostanie się w fazie gazowej przez zawór wylotowy.
  • Zamknąć zawór wylotowy i uwolnić pozostałą część próbki w fazie płynnej, otwierając zawór odpowietrzający. Powtórzyć tę czynność czyszczenia co najmniej trzy razy.
Pojemniki należy sprawdzać pod kątem gazoszczelności. Nieszczelny pojemnik należy naprawić lub wymienić.

Procedura z normy EN ISO 4257 (ASTM D1265)



Zmiany
Wersja Data Zmiany
1.1 15.01.2021 Wersja pierwsza