1. W jakim celu się je stosuje?

Kamizelka ratunkowa służy utrzymaniu noszącej ją osoby na powierzchni wody. Kamizelka automatycznie obraca użytkownika do pozycji „twarzą do góry”, zapobiegając zalaniu ust i nosa wodą w celu wyeliminowania ryzyka utonięcia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy wpadając do wody, dana osoba będzie z jakiegokolwiek powodu nieprzytomna.

Pamiętaj: kamizelki nie zostały zaprojektowane jako element odzieży pozwalający utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. W przypadku wystąpienia ryzyka wpadnięcia do zimnej wody, należy założyć odpowiednią odzież ochronną/ocieplaną.



2. Jakie rodzaje kamizelek są dostępne?

Istnieje wiele różnych rodzajów kamizelek ratunkowych, przy czym każdy z nich stosuje się w innej sytuacji. Niezależnie od rodzaju używanej kamizelki należy upewnić się, że spełnia ona normy krajowe lub odpowiednią normę europejską.

Poniżej przedstawiono dwa przykłady kamizelek:

Jednokomorowe kamizelki ratunkowe
Kamizelka nylonowa powlekana poliuretanem nadmuchuje się automatycznie w ciągu czterech sekund od momentu zanurzenia w wodzie. Może zostać również nadmuchana ręcznie poprzez pociągnięcie przymocowanego do niej sznura. Kamizelka zawiera rurkę do nadmuchiwania przy pomocy ust, gwizdek oraz pętlę do wyciągania z wody. Jest wyposażona w tasiemki nylonowe i sprzączkę służącą przytroczeniu jej do ciała użytkownika.

W razie potrzeby można przypiąć do niej również światło ratunkowe (zob. poniżej). Światło to jest zabezpieczone pokrywą trwale przymocowaną do kołnierza kamizelki. Światło zostało zaprojektowane w taki sposób, aby uruchomiło się automatycznie w przypadku, gdy zestaw akumulatorowy ulegnie zanurzeniu w wodzie morskiej (lampa będzie również działała w wodzie słodkiej, ale mniej wydajnie). Światło emitowane przez żarówkę jest widoczne z odległości do 1,2 km (lub ponad 3 km w przypadku zainstalowania żarówki LED o dużej intensywności), przy czym czas jej działania wynosi co najmniej 8 godzin, w zależności od rodzaju zainstalowanej żarówki i akumulatora.

Dwukomorowe kamizelki ratunkowe
Kamizelka nylonowa powlekana poliuretanem wyposażona jest w dwie głowice pompujące, które aktywują się automatycznie w momencie zanurzenia w wodzie i nadmuchują kamizelkę w ciągu czterech sekund. Kamizelka zawiera także rurki do nadmuchiwania ustnego, gwizdek oraz pasek do wyciągania z wody i jest wyposażona w światło ratunkowe uruchamiane w momencie kontaktu z wodą.



3. Jak ich używać?

Kamizelki ratunkowe: wszystkie kamizelki ratunkowe są zaprojektowane w taki sposób, aby automatycznie wypełnić się powietrzem po wpadnięciu ich użytkownika do wody. Kamizelki jednokomorowe można również nadmuchać ręcznie, pociągając za przytwierdzony do nich sznurek. Oba rodzaje kamizelek zostały wyposażone w rurki pozwalające nadmuchać je ustnie.

Światło ratunkowe przytwierdzane do kamizelki ratunkowej: światło ratunkowe to szczelnie zamknięty zestaw akumulatorowy uruchamiany w momencie kontaktu z wodą. Żarówka zostaje uruchomiona w momencie pociągnięcia za linkę wyzwalającą, co powoduje usunięcie plomby i zanurzenie działającego ogniwa w wodzie.



4. Kiedy konieczne jest noszenie kamizelki ratunkowej?

Każda osoba pracująca w pobliżu wody powinna nosić kamizelkę ratunkową – przeprowadzana przez funkcjonariusza ocena ryzyka w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy pozwoli ustalić, w jakich sytuacjach noszenie kamizelki ratunkowej będzie konieczne.

Zaleca się, aby osoby pracujące na małych łodziach lub innych statkach przez cały czas nosiły dwukomorową kamizelkę ratunkową – podobnie jak każdy, kto odbywa podróż statkiem dowolnego rodzaju, np. jako pasażer podróżujący na łodzi pilotowej w celu dostania się na pokład zakotwiczonego statku. Kamizelka ratunkowa powinna zostać wyposażona w światło ratunkowe w każdym przypadku, w którym istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia warunków niedostatecznej widoczności.



5. Co należy z nimi zrobić po ich użyciu?

Kamizelki ratunkowe: po skorzystaniu z kamizelki należy najszybciej jak to możliwe spuścić z niej powietrze i przygotować ją do użycia przez kolejną osobę. Aby upewnić się, że działania te są wykonywane w prawidłowy sposób, należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Światła ratunkowe przytwierdzane do kamizelki ratunkowej: po ich aktywowaniu wskutek zanurzenia w wodzie lub w przypadku zerwania plomby z jakiegokolwiek innego powodu należy wymienić zestawy akumulatorowe.



6. Jak należy je konserwować?

Kamizelki ratunkowe – gdy nie są używane – należy przechowywać w suchym miejscu. Jeżeli ich zewnętrzna powłoka ulegnie zamoczeniu, należy postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta, usunąć mechanizm spustowy (w razie konieczności) oraz odwiesić kamizelkę w celu jej wysuszenia.

Wszystkie kamizelki ratunkowe muszą być poddawane kontroli i konserwacji zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta. W ramach ogólnej zasady:
Należy prowadzić rejestr wszystkich prowadzonych kontroli.

Światła ratunkowe przytwierdzane do kamizelki ratunkowej, jeżeli nie są wykorzystywane, nie wymagają przeprowadzania prac konserwacyjnych i mogą być przechowywane dowolnie długo.



Wskazówki przedstawione w niniejszej sekcji mają stanowić ogólne przypomnienie o zagrożeniach, z jakimi można się zetknąć w trakcie przeprowadzania kontroli i pobierania próbek, oraz o sprzęcie ochronnym, który należy stosować, i środkach ostrożności, jakie należy podjąć.
W celu uzyskania dalszych informacji należy odwołać się do obowiązujących przepisów i wytycznych odpowiedniej administracji krajowej.


Zmiany
Wersja Data Zmiany
1.0 12.10.2012 Wersja pierwsza