1. W jakim celu się je stosuje?

Środki ochrony głowy służą do ochrony danej osoby, gdy istnieje ryzyko, że mogłaby ona zostać uderzona przez spadające przedmioty lub uderzyć głową w obiekt nieruchomy (np. w miejscach, w których wysokość prześwitu jest ograniczona.



2. Jakie rodzaje środków są dostępne?

Zasadniczo dostępne są dwa rodzaje środków ochrony głowy:
  1. kaski ochronne – które muszą spełniać normy krajowe lub równoważne normy europejskie i być oznakowane jako takie wewnątrz czerepu. Pochłaniają one siłę uderzenia poprzez częściowe zniszczenie lub uszkodzenie czerepu oraz uprzęży lub wewnętrznej wyściółki ochronnej. W razie potrzeby mogą być również wyposażone w ochraniacze na uszy lub osłony; oraz
  2. kaski lekkie – plastikowa osłona zaprojektowana tak, aby mieściła się wewnątrz czapek stanowiących część munduru lub czapek wyściełanych. Są wygodniejsze niż kaski ochronne, ale przeznaczone do ochrony jedynie przed lekkimi uderzeniami. Nie zapewniają takiego poziomu ochrony, jak kaski ochronne, i nie wolno ich nosić zamiast nich w strefach, w których należy nosić kaski ochronne.
Wszystkie odniesienia w niniejszej sekcji do środków ochrony głowy mają zastosowanie zarówno do kasków ochronnych, jak i kasków lekkich. Jak się okaże, istnieje kilka zasad, które mają zastosowanie wyłącznie do hełmów ochronnych. Szczegółowe informacje znajdują się poniżej.



3. Jakie są ich ograniczenia?

Kaski ochronne mają na celu wyłącznie ochronę głowy przed uderzeniami i spadającymi przedmiotami. Należy pamiętać, że jeżeli przedmioty są szczególnie ciężkie lub spadają ze znacznej wysokości, wciąż istnieje ryzyko uszkodzenia szyi lub kręgosłupa.

Każdy kask, który zostanie poddany silnemu uderzeniu, należy wymienić, nawet jeżeli nie ma widocznych uszkodzeń.

Należy pamiętać, że: plastikowe środki ochrony głowy mają określony okres przechowywania. Data produkcji podana jest wewnątrz kasku. Okres stosowania kasku może być różny, ale może wynosić do pięciu lat – zależnie od materiału i rodzaju; należy regularnie sprawdzać daty użytkowania, nawet jeżeli dba się o kask.



4. Gdzie należy stosować środki ochrony głowy?

Na podstawie przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy niektóre obszary są oznaczone jako strefy, w których należy nosić kaski ochronne. Znaki podobne do tych pokazanych tutaj wskazują na konieczność stosowania środków ochrony głowy.

Obszarem, na którym funkcjonariusze muszą najczęściej stosować środki ochrony głowy, są doki, ale może być to również wymagane w niektórych obszarach składowania lub w miejscach, gdzie maszyny lub pracownicy pracują na wysokości.

Jeżeli funkcjonariusz odwiedza lokal przedsiębiorcy, powinien być szczególnie świadomy wszelkich takich obszarów. Tereny fabryk, place budowy i ogólne obszary przemysłowe mogą mieć strefy, w których należy nosić kaski ochronne.

Przepisy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie wymagają bezpośrednio noszenia kasków lekkich w określonych obszarach w taki sposób, jak wymagają noszenia kasków ochronnych. Jeżeli jednak kierownik funkcjonariusza nakazał mu noszenie kasku lekkiego jako środka zapobiegawczego mającego na celu ograniczenie ryzyka urazu podczas pracy, musi on go nosić.

Należy pamiętać o zapięciu paska pod brodą. Jeżeli się tego nie zrobi, można stracić kask w nieodpowiednim momencie. Dana osoba musi również się upewnić, że przestrzeń w środku jest odpowiednio dopasowana do jej głowy. Jeżeli jest za duża lub za mała, należy skontaktować się z dostawcą, aby uzyskać inny egzemplarz.



5. Jak należy je konserwować?

Należy utrzymywać środki ochrony głowy w czystości, ale nie wolno ich myć silnymi detergentami. Jeżeli z kasku korzysta więcej niż jedna osoba, wskazane jest przemycie wnętrza łagodnym środkiem dezynfekującym po każdym użyciu.

W żadnym wypadku nie należy malować kasków, dekorować ich taśmą samoprzylepną, oznaczać markerami lub celowo drapać, ponieważ to je uszkodzi.

Należy okresowo sprawdzać kaski ochronne pod kątem oznak normalnego zużycia. Należy prowadzić rejestr takich kontroli.

Wszelkie środki ochrony głowy należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, gdy nie są używane. Nie należy narażać ich na silne światło słoneczne ani ekstremalne ciepło lub chłód.



6. Motocyklowe kaski ochronne

Motocyklowy kask ochronny z reguły jest obowiązkowy podczas jazdy na motocyklu, a kask rowerowy – podczas jazdy na rowerze. Nie są to jednak akceptowalne zamienniki w strefach, w których należy nosić kaski ochronne.



Wskazówki przedstawione w niniejszej sekcji mają stanowić ogólne przypomnienie o zagrożeniach, z jakimi można się zetknąć w trakcie przeprowadzania kontroli i pobierania próbek, oraz o sprzęcie ochronnym, który należy stosować, i środkach ostrożności, jakie należy podjąć.
W celu uzyskania dalszych informacji należy odwołać się do obowiązujących przepisów i wytycznych odpowiedniej administracji krajowej.


Zmiany
Wersja Data Zmiany
1.0 12.10.2012 Wersja pierwsza
1.1 15.07.2020 Update - modifications in text