1. W jakim celu się je stosuje?

Obuwie ochronne ma na celu ochronę przed urazami spowodowanymi przez:
Dostępne są różne rodzaje, w zależności od zagrożeń, jakie mogą prawdopodobnie wystąpić.



2. Jakie rodzaje sprzętu są dostępne?

Istnieje wiele rodzajów obuwia ochronnego. Sporządzona przez funkcjonariusza ocena ryzyka w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy powinna określać, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko uszkodzenia jego stóp podczas pracy i – jeżeli tak – jaki rodzaj obuwia ochronnego jest odpowiedni. Niezależnie od wybranego rodzaju musi ono spełniać normy krajowe lub europejskie.

Obuwie antystatyczne: są to buty antypoślizgowe z wierzchem ze skóry chromowej i sztuczną podeszwą antystatyczną. Mają wbudowane stalowe czubki i wzmocnione wyściełane kostki. Są przeznaczone do użytku w potencjalnie łatwopalnych lub wybuchowych środowiskach, takich jak cysterny z ropą i gazem.

Obuwie antypoślizgowe: buty te są podobne do butów antystatycznych, ale mają antypoślizgową rzeźbę podeszwy. Nieodpowiednie do użytku w potencjalnie łatwopalnych lub wybuchowych środowiskach.

Inne rodzaje obuwia ochronnego: w określonych sytuacjach bardziej odpowiednie mogą być inne rodzaje obuwia ochronnego, np. buty żeglarskie i buty stanowiące część munduru; wszystkie mają właściwości antypoślizgowe. Dostępne są również buty ochronne i kalosze ochronne wkładane na obuwie.



3. Gdzie należy stosować środki ochrony stóp?

Jeżeli dana osoba pracuje w instalacjach rafineryjnych lub na pokładzie zbiornikowców, musi przez cały czas nosić obuwie antystatyczne. Inne rodzaje obuwia są nieodpowiednie.

Noszenie obuwia ochronnego może być obowiązkowe także w innych miejscach, na przykład w magazynie, w którym pracuje wózek widłowy, aby chronić stopy przed zmiażdżeniem przez paletę lub spadający przedmiot. Do celów ostrzeżenia w miejscach tych powinien widnieć znak podobny do znaku pokazanego w załączniku E.



4. Jakie są ich ograniczenia?

Wszelkie obuwie ochronne powinno być „antypoślizgowe”. To nie gwarantuje, że dana osoba się nie poślizgnie w najbardziej śliskich warunkach – obuwie jedynie zmniejsza ryzyko. Właściwości antypoślizgowe będą również słabsze w przypadku wycieków i przecieków płynów. Oleje lub rozpuszczalniki mogą trwale uszkodzić powierzchnię antypoślizgową.

Obuwie ochronne nie ochroni przed porażeniem prądem z sieci zasilającej, ale zapewnia ograniczoną ochronę przed niższym napięciem.



5. Jak należy je konserwować?

Należy dbać o obuwie i buty ochronne w dokładnie taki sam sposób, w jaki dba się o zwykłe obuwie, tj. utrzymuje je w czystości i dopilnowuje, aby były suche. Gdy podeszwa zużyje się na tyle, że znacznie zmaleją właściwości antypoślizgowe obuwia, należy je wymienić.



Wskazówki przedstawione w niniejszej sekcji mają stanowić ogólne przypomnienie o zagrożeniach, z jakimi można się zetknąć w trakcie przeprowadzania kontroli i pobierania próbek, oraz o sprzęcie ochronnym, który należy stosować, i środkach ostrożności, jakie należy podjąć.
W celu uzyskania dalszych informacji należy odwołać się do obowiązujących przepisów i wytycznych odpowiedniej administracji krajowej.


Zmiany
Wersja Data Zmiany
1.0 12.10.2012 Wersja pierwsza
1.1 15.07.2020 Update - modifications in text