Poniżej przedstawiono przykład bezpiecznego systemu pracy stosowanego w typowym porcie. Old Port to multimodalny port obsługujący głównie ruch statków ro-ro, ale również statków przywożących owoce luzem z regionu Karaibów i Zachodniej Afryki. System obejmuje zarówno działania o charakterze ogólnym, jak i szczególne obowiązki.
UWAGI OGÓLNE Poniższe punkty dotyczą problemów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, jakie wykryto w wyniku ostatnio przeprowadzonych ocen ryzyka. Dokument obejmuje działania prowadzone na zewnątrz budynków.
ODZIEŻ
- Podczas wykonywania pracy na znajdujących się na zewnątrz budynków obszarach przeznaczonych do przeprowadzania odpraw ładunku (w tym w zatokach do przeprowadzania kontroli i na pasach do przeprowadzania procedury zaplombowania) należy zawsze nosić kamizelki o dużej widoczności. Jest to jeden z wymogów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Należy wymienić zużyte lub wyblakłe kamizelki o dużej widoczności.
- Buty o znoszonej podeszwie również muszą zostać wymienione.
- Należy dopilnować, aby elementy biżuterii (pierścionki, kolczyki itp.) oraz artykuły odzieżowe (krawaty) zostały zdjęte przed przystąpieniem do przeprowadzania kontroli lub podejmowania działań związanych z procedurą zaplombowania, jeżeli istnieje ryzyko, że przedmioty takie mogą zaczepić się o elementy opakowania itp.
- W przypadku konieczności wejścia do pojazdu o nisko osadzonym suficie należy założyć kask ochronny.
- Kaski ochronne należy również nosić przy wykonywaniu pracy w wyznaczonej strefie objętej nakazem noszenia kasku ochronnego (np. na obszarze przeładunku ładunków masowych).
BEZPIECZNE PRZEJŚCIA
- Bezpieczne przejścia zostały wyznaczone w celu zagwarantowania bezpieczeństwa pieszych. Należy z nich korzystać w przypadku, gdy pracownicy muszą przemieszczać się na obszarze, na którym przeprowadzana jest odprawa towaru.
RUCH
- Jak dotąd na parkingu nie wyznaczono żadnych bezpiecznych przejść. Przy przechodzeniu przez ten obszar w celu uzyskania dostępu do budynku urzędu należy zachować szczególną ostrożność.
- Kierowcy muszą stosować się do znaków drogowych i przestrzegać instrukcji koordynatorów ruchu na terenie portu lub funkcjonariuszy policji (szczególnie w terminalu ro-ro).
- Piesi przemieszczający się po terminalu ro-ro powinni pamiętać o tym, że pojazdy poruszające się na obszarze portu mają pierwszeństwo na przejściach dla pieszych, dlatego też kierowcy nie zawsze będą zatrzymywali się, aby pozwolić im przejść na drugą stronę drogi.
DZIAŁANIA KONTROLNE I DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z PROCEDURĄ ZAPLOMBOWANIAPALENIE TYTONIU
- Zabrania się palenia tytoniu na obszarach, na których przeprowadzane są kontrole lub podejmowane są działania związane z procedurą zaplombowania.
ŚRODOWISKO
- Kontrole i działania związane z procedurą zaplombowania należy przeprowadzać wyłącznie na wyznaczonych obszarach.
- Pracownicy nigdy nie powinni kierować ruchu do obszarów, na których przeprowadza się kontrole lub działania związane z procedurą zaplombowania, oraz ruchu z tych obszarów lub w ich obrębie. Przypadki wystąpienia zatorów komunikacyjnych należy zgłaszać agencji obsługi portu lub organowi zarządzającemu terminalem portowym. Jeżeli dojdzie do nadmiernego nagromadzenia śmieci lub odpadów oraz rozlania paliwa, należy to zgłosić agencji obsługi portu lub organowi zarządzającemu terminalem portowym.
- Należy zachować szczególną ostrożność w sytuacji, gdy na danym obszarze pracują wózki widłowe lub inne urządzenia. Jeżeli takie działania zagrażają bezpieczeństwu danego funkcjonariusza, powinien on poprosić kierowcę/operatora o przerwanie pracy do momentu zakończenia przeprowadzania odpowiednich czynności.
- Działania kontrolne i działania związane z procedurą zaplombowania należy przeprowadzać wyłącznie po zgaszeniu silników pojazdu oraz opuszczeniu szoferki przez kierowcę. Należy zawsze zachowywać odpowiednią odległość od poruszających się pojazdów.
PASY DO PRZEPROWADZANIA PROCEDURY ZAPLOMBOWANIA – KORZYSTANIE Z BARIEREK
- W środkowej części pasów do przeprowadzania procedury zaplombowania zainstalowano barierki.
Służą one:
- ograniczeniu ryzyka potrącenia przez nadjeżdżające pojazdy ciężarowe osoby już zajmującej się procedurą zaplombowania pojazdu;
- uniemożliwieniu innym pojazdom przejeżdżania przez pasy.
W godzinach szczytu ruch pojazdów będzie postępował powoli, przy czym pojazdy będą prawdopodobnie znajdowały się blisko siebie, co może sprawić, że korzystanie z barierek stanie się niepraktyczne. W takim przypadku i w sytuacji, w której barierki nie są wykorzystywane, należy zastosować inne środki ostrożnościowe przedstawione w bezpiecznym systemie pracy.
W okresie mniejszego natężenia ruchu pojazdy będą poruszały się szybciej, dlatego też kontrolowanie ich ruchu może okazać się trudniejsze. W takiej sytuacji należy oddzielić pasy przy pomocy barierek podczas prowadzenia prac na ich obszarze. Przy obsłudze barierek należy zachować ostrożność, aby zapobiec przytrzaśnięciu palców. Pracownicy powinni również zachować czujność przy opuszczaniu barierek (aby np. uniknąć uderzenia innej osoby).
RĘCZNE PRZENOSZENIE TOWARÓW
- Wszyscy pracownicy muszą stosować się do wskazówek w zakresie podnoszenia przedmiotów, zawartych w dokumencie „Szkolenie w zakresie ręcznego przenoszenia towarów”.
- Za rozładunek towarów i udostępnianie ich w celu przeprowadzenia kontroli odpowiadają funkcjonariusze agencji obsługi portu.
- Pracownikom zabrania się przechodzenia przez towary, przenoszenia ciężkich pudeł bądź otwierania kartonów lub skrzyń.
- Nie należy nigdy otwierać przyczep z uwagi na ryzyko wysypania się towarów znajdujących się w ich wnętrzu.
- Nie należy nigdy pomagać kierowcom przy przeprowadzaniu naprawy pojazdu.
SUBSTANCJE NIEBEZPIECZNE/STWARZAJĄCE ZAGROŻENIE
- Nad zagrożeniami, jakie mogą się wiązać z daną substancją, należy się zastanowić przed przystąpieniem do kontroli. W razie wątpliwości należy wstrzymać się z przeprowadzaniem kontroli.
- W trakcie przeprowadzania kontroli nie należy nigdy wąchać ani próbować towarów.
OBECNOŚĆ PRACOWNIKÓW PRZY KONTROLACH
- Wszystkie kontrole należy przeprowadzać w obecności innej osoby (np. przedstawiciela agencji obsługi portu, agenta okrętowego lub współpracownika).
- Nowym pracownikom powinni towarzyszyć bardziej doświadczeni współpracownicy.
- Kontrole ładunku na wskazanych poniżej obszarach muszą być przeprowadzane przez dwóch pracowników:
- na obszarze przeładunku ładunków masowych;
- w chłodni;
- w magazynie chłodzonym.
CHŁODNIA W TERMINALU RO-RO
- Należy przestrzegać instrukcji postępowania na terenie portu w Old Port.
- Każda osoba wchodząca do chłodni musi być w dobrej kondycji fizycznej.
- Funkcjonariusze przeprowadzający odpowiednie czynności muszą przez cały czas nosić odzież ochronną.
- Do chłodni nie należy nigdy wchodzić w pojedynkę.
- W chłodni nie należy nigdy jednorazowo pracować dłużej niż przez 50 minut (po 50 minutach pracy należy zrobić 15-minutową przerwę).
- Należy powiadomić agencję obsługi portu o wszelkich działaniach podejmowanych na obszarze chłodni.
- Podłoga może być śliska. Należy zachować ostrożność przy przemieszczaniu się na obszarze przeprowadzania kontroli.
- W chłodni nie powinny znajdować się żadne odpady składowanych towarów. Wszelkie problemy należy zgłaszać organowi zarządzającemu terminalem portowym w Old Port.