1. Vispārīga informācija
Ir daudz dažādu aizsargtērpu un drošības aprīkojuma veidu — no vienkāršiem ausu aizbāžņiem līdz pat sarežģītam elpošanas aparātam un gāzu kontroles aprīkojumam. Tie neietver:
- formas tērpus;
- sliktiem laikapstākļiem paredzētu apģērbu;
- sporta inventāru;
- uzbrukuma gadījumā izmantojamas personīgās aizsardzības trauksmes signalizācijas iekārtas;
- ugunsdzēšanas aprīkojumu un
- aizsargaprīkojumu mašīnām.
2. Jūsu vadības pienākumi
Jūsu vadībai ir jānodrošina jums atbilstošs aizsargtērps un drošības aprīkojums un jāapmāca jūs, kā to droši izmantot. Jums savukārt tas ir jāizmanto pareizi un atbilstoši saņemtajai apmācībai. Lielākā daļa šīs atbildības tiek deleģēta vadītājiem vai veselības aizsardzības un drošības speciālistiem, kuru pienākums ir:
- veikt novērtējumu par visiem riskiem, kas darba gaitā apdraud jūsu veselību un drošību — tas attiecas arī uz nodrošināmo aizsargtērpu un drošības aprīkojumu;
- veikt specifisku riska novērtējumu, lai noteiktu aizsargtērpa un drošības aprīkojuma atbilstību un efektivitāti un to, kāda informācija, norādes un apmācība nepieciešama lietotājiem;
- organizēt attiecīgā aizsargtērpa un drošības aprīkojuma sagādi;
- noteikt pārbaudes, lai pārliecinātos, ka attiecīgie aizsardzības līdzekļi:
- ir piemēroti attiecīgajam uzdevumam;
- efektīvi pilda savu uzdevumu;
- ir labā darba kārtībā;
- tiek uzturēti labā stāvoklī;
- ir tīri un atbilst higiēnas prasībām un
- nepieciešamības gadījumā tiek aizstāti ar citiem;
- veikt uzskaiti par visu aprīkojumu;
- nodrošināt pienācīgu novietošanu/uzglabāšanu laikā, kad aprīkojums netiek izmantots;
- pārliecināties, ka aprīkojums darbojas un tiek izmantots, un
- informēt un instruēt personālu par:
- riskiem, kuru novēršanai vai ierobežošanai ir paredzēts aprīkojums;
- aprīkojuma mērķi un drošu un pareizu veidu, kā tas izmantojams, un
- to, kā rūpēties, lai tas vienmēr būtu efektīvs/higiēnas prasībām atbilstošs.
3. Jūsu pienākumi
Jums ir pilnībā un pareizi jāizmanto visi jums izsniegtie aizsargtērpi un aprīkojums. Neizmantojiet pats savu apģērbu un aprīkojumu gadījumos, kad ir jāizmanto aizsargtērps un drošības aprīkojums!
Jūsu pienākums ir arī:
- veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka aprīkojums tiek droši uzglabāts, kamēr to neizmanto;
- ziņot jūsu vadītājam par jebkādiem defektiem aizsargtērpā vai drošības aprīkojumā vai par to nozaudēšanu un
- pārliecināties, vai jūs esat pienācīgi apmācīts un vai zināt, kā izmantojams aizsargtērps un drošības aprīkojums.
Ņemiet vērā — jebkādas apzinātas manipulācijas ar aizsargtērpu vai drošības aprīkojumu un to ļaunprātīga izmantošana ir kriminālpārkāpums.
4. Kas jāņem vērā mobilās grupas darbiniekiem?
Ja jums jāapmeklē tirgotāja telpas, piemēram, lai veiktu pārbaudes saistībā ar alkoholu, degvielu vai citas pārbaudes apdrošināšanas mērķiem, jums var nākties dažās teritorijās izmantot aizsargtērpu. Šīm teritorijām būtu jābūt apzīmētām ar vienu no
šeit norādītajām zīmēm.
Tirgotājs var izsniegt jums vajadzīgo apģērbu. Pirms tā uzvilkšanas pārliecinieties, vai:
- tam nav redzamu defektu;
- tas ir marķēts (ja tas ir iespējams) ar valsts standartam vai Eiropas standartam atbilstošu marķējumu un
- aizsargķiveres nav „novecojušas".
Ja aizsargtērps neatbilst kādam no šiem kritērijiem, lūdziet tirgotāju izsniegt jums citu. Ja tirgotājs nevēlas to darīt vai ja arī cits aizsargtērps nav prasībām atbilstošs, jums jāveic pasākumi, lai no jūsu vadības saņemtu pienācīgu aprīkojumu. Kamēr tas nav izdarīts, jums nav jāturpina vizīte.
Ja tirgotājs mēģina izvirzīt prasību, kas ir acīmredzami neatbilstoša iesaistītajiem riskiem vai kas kavētu jūs veikt savu darbu, jums ir pamatots iemesls atteikties to izpildīt. Ja tā notiek, jums būtu jāseko turpmāk sniegtajām norādēm.
1. solis
Ja tirgotājs mēģina pierunāt jūs izmantot aizsargtērpu un drošības aprīkojumu, kas pēc jūsu domām nav piemērots, ņemot vērā iesaistītos riskus, vai kas kavētu jūs veikt jūsu pienākumus, jums tas jāpasaka tirgotājam un jālūdz to apmainīt.
2. solis
Ja tas ir nepieciešams, jums par šo faktu jāziņo ar tā vadītāja starpniecību, kurš ir atbildīgs par jūsu darbu. Ziņojumā jāiekļauj šāda informācija:
- tirgotāja nosaukums un EORI (ekonomikas dalībnieka reģistrācijas identifikācijas) numurs;
- tirgotāja uzņēmējdarbības veids, ieņēmumu veids un tirdzniecības klasifikācija;
- sīkāka informācija par attiecīgajām telpām;
- sīkāka informācija par apģērbu, kuru tirgotājs jums piedāvā valkāt, un iemeslus šai prasībai;
- vai tāda pati prasība tiek attiecināta arī uz paša tirgotāja darbiniekiem un citām personām;
- cik ilgi šāda prasība ir tikusi piemērota un kādi pasākumi ir veikti;
- kāpēc jūs uzskatāt šo prasību par nepamatotu;
- cik bieži attiecīgās telpas apmeklē darbinieki un kāds ir to darbinieku skaits, kurus šī situācija varētu skart un
- jebkādi attiecīgi komentāri, ko snieguši jūsu darba vadītāji, par drošību atbildīgā amatpersona vai konsultants veselības aizsardzības un drošības jomā.
3. solis
Ja jūsu vadītājs uzskata, ka tirgotāja telpu apmeklējums tomēr ir būtisks, jums jānodrošina, lai tirgotājs zinātu, ka par attiecīgo prasību ir paziņots un ka tā tiek izskatīta. Jums nav jāizpilda tirgotāja prasība, ja jūs nepakļaujat sevi vai citus nesamērīgam riskam. (Vajadzības gadījumā jums vajadzētu saņemt atbilstošu aizsargtērpu no jūsu vadības).
5. Par kopīgām operācijām
Ja tiek veiktas kopīgas operācijas ar personālu, kam nav pazīstama attiecīgā vide vai drošības procedūras (piemēram, ar personālu no citas iestādes, departamenta vai vietas), par operāciju atbildīgajam vadītājam ir jāparūpējas par viespersonālam vajadzīgajiem aizsargtērpiem. Jo īpaši jāpatur prātā tas, ka šiem darbiniekiem, iespējams, nav vajadzības pēc aizsargtērpa to ikdienas darbā un tāpēc tiem var nebūt ne attiecīgā aprīkojuma, ne zināšanu, kā to izmantot.
6. Kā izraudzīties aizsargtērpu un drošības aprīkojumu?
Tas ir no trīs posmiem sastāvošs process:
- nosakiet ar darbu saistītos riskus;
- novērtējiet šos riskus — kādi negadījumi varētu notikt, cik liela ir šāda varbūtība un cik nopietnas būtu sekas; un
- veiciet pasākumus, lai pēc iespējas samazinātu šos riskus.
Piezīme. Ja domājat, ka apmeklējamās telpās var būt nepieciešams aizsargtērps vai drošības aprīkojums, pirms apmeklējuma, ja iespējams, apspriediet to ar uzņēmuma īpašnieku.
Galvenie jautājumi, kas jums kā vadītājam būtu jāapsver, ir šādi:
- Vai attiecīgais uzdevums ir absolūti nepieciešams?
- Vai riskus ir iespējams mazināt vai izvairīties no tiem citā veidā?
- Vai ir spēkā kāda juridiska prasība izmantot aizsargtērpu vai drošības aprīkojumu?
Kad esat pabeidzis riska novērtējumu par jūsu darba vietu un nolēmis, kāds aizsargtērps un drošības aprīkojums ir vajadzīgs, jums jāveic novērtējums par paša aizsargapģērba un drošības aprīkojuma efektivitāti.
7. Uz ko attiecas aizsargtērpa riska novērtējums?
Saskaņā ar noteikumiem par individuālās aizsardzības līdzekļiem ir jāveic specifisks riska novērtējums attiecībā uz aizsargtērpu un drošības aprīkojumu. Tas palīdzēs jums noteikt:
- riskus, kuru dēļ ir jāizmanto aizsargtērps un drošības aprīkojums;
- to, kādā apmērā risks tiek mazināts, ja tiek izmantots aizsargtērps un drošības aprīkojums;
- kāda informācija un apmācība saistībā ar aizsargtērpu un drošības aprīkojumu ir nepieciešama personālam; un
- pareizās procedūras aizsargtērpa un drošības aprīkojuma kopšanai.
Par katru darba vietu būtu jāveic tikai viens novērtējums, bet jums ir jākonstatē, kurām personām piešķirts konkrēts aizsargtērps vai drošības aprīkojums.
Tas, kādā apmērā jūs savā darba vietā spējat sniegt informāciju un nodrošināt apmācību attiecībā uz aizsargtērpu un drošības aprīkojumu, atkarīgs no izmantotā aprīkojuma sarežģītības. Ja jums šķiet, ka nespējat sniegt pienācīgu informāciju par aprīkojuma izmantošanu un kopšanu, jums jāsazinās ar piegādātāju, kas varēs jums palīdzēt.
Ņemiet vērā — jebkuram izmantotajam aizsargtērpam un drošības aprīkojumam ir jāatbilst attiecīgajiem valsts un Eiropas standartiem.
8. Rūpēšanās par aizsargtērpu un aprīkojumu
Nodrošināt uzglabāšanas vietu visiem aizsargtērpiem un drošības aprīkojumam ir juridiska prasība. Tai jābūt piemērotai, lai novērstu mitruma, saules gaismas vai kaitīgu vielu radītus bojājumus.
Procedūras saistībā ar aprūpes un uzturēšanas procedūrām konkrētiem aizsargtērpa un drošības aprīkojuma priekšmetiem ir jānosaka uz vietas. Uzziniet un ievērojiet ražotāja norādes.
9. Kāda uzskaite ir jāveic?
Jums ir jābūt aizsargtērpa drošības novērtējuma kopijai, kura pastāvīgi jāatjauno. Jums ir jāveic arī rakstiska uzskaite par visiem aizsargtērpiem un drošības aprīkojumu, tostarp reģistrējot:
- informāciju par apkopes pārbaudēm;
- pieprasījumus par aizstāšanu un datus par to;
- informāciju par to, kur attiecīgais priekšmets tiek glabāts, kamēr netiek izmantots, un
- informāciju, kad un kam tas ticis izsniegts.
Šie ieraksti ir pastāvīgi jāatjaunina un jādara pieejami.
10. Ja pazudis vai sabojāts aizsargtērps vai drošības aprīkojums
Ja kāds aizsargtērpa vai drošības aprīkojuma priekšmets ir pazudis vai bojāts, jums par to jāziņo savam vadītājam. Ja attiecīgie priekšmeti ir nepieciešami drošai ierēdņa pienākumu veikšanai, parūpējieties, lai jūs nekavējoties saņemtu vietā citu attiecīgo priekšmetu.
11. Vai jums jāparūpējas arī par jaunajiem darbiniekiem un apmeklētājiem?
Jā. Ja runa ir par aizsargtērpu un drošības aprīkojumu, pret jauniem darbiniekiem jums jāattiecas tieši tāpat kā pret ikvienu citu. Tā kā attiecīgā darba vieta un uzdevumi viņiem, iespējams, nav pazīstami, viņi ir pakļauti pat vēl lielākam riskam un tāpēc viņiem vajadzīga atbilstoša aizsardzība. Ir ļoti svarīgi, lai viņi būtu pienācīgi apmācīti, kā izmantot attiecīgo aprīkojumu.
Uz jums gulstas arī zināma atbildība par apmeklētājiem. Ja apmeklētājam ir jāpavada ierēdnis uz vietām, kur nepieciešams aizsargtērps un drošības aprīkojums, jums būtu jāpārliecinās, vai viņa aprīkojums ir līdzīgs jūsējam un vai viņš zina, kādam nolūkam paredzēts aizsargtērps vai drošības aprīkojums un kā tos pareizi uzvilkt un izmantot.
Atbildība par aizsargtērpa un drošības aprīkojuma nodrošināšanu gulstas uz darba devējiem (vai uz jums pašu, ja esat pašnodarbinātais).
Tāpēc darbuzņēmējiem būtu jānodrošina pašiem savs aizsargtērps un drošības aprīkojums. Tomēr jums būtu jāpārliecinās, vai darbuzņēmējam ir piemērots aizsargtērps jebkuram iespējamajam riskam, — jo īpaši tad, ja riski nav acīmredzami personai, kura labi neorientējas attiecīgajā darba vietā. Nepieciešamības gadījumā jums var nākties izsniegt darbuzņēmējam atbilstošu aizsargtērpu vai drošības aprīkojumu.