1. Kam tas domāts?

Veicot savus pienākumus, jums var nākties strādāt vietās, kur jūs var apdraudēt kaitīgi putekļi, tvaiki vai gāzes, vai kur var būt iespējams skābekļa trūkums (vai abi). Visiespējamākā šāda situācija ir kuģu pārmeklēšanas laikā.

Ja nevarat izvairīties no uzturēšanās šādās vietās (piemēram, izmantojot citādas darba metodes), jums ir jāizmanto elpceļu aizsardzības aprīkojums.

Ir pieejami daudz dažādu veidu aizsardzības līdzekļi, no vienkāršām putekļu aizsargmaskām līdz pat sarežģītiem elpošanas aparātiem. Šajā iedaļā ir runa par respiratoriem, kas paredzēti aizsardzībai pret kaitīgiem putekļiem. Par elpošanas aparātiem, kas paredzēti aizsardzībai pret toksiskiem tvaikiem vai skābekļa trūkumu, būs runa nākamajā iedaļā.



2. Kā izlemt, kurš elpceļu aizsardzības līdzeklis būtu ieteicams?

Jums ir jāpārliecinās, vai elpceļu aizsardzības līdzeklis atbilst apdraudējumiem vietā, kur jūs strādājat. Tad jūs varat izlemt, kāda veida aprīkojums jums jāizmanto (sk. nākamo iedaļu). Lai noskaidrotu, vai aprīkojums ir atbilstošs, jums ir jāuzdod šādi jautājumi:
Norādes jūs varat saņemt arī no ekspertiem. Iedaļā, kurā ir runa par bīstamām vielām, sniegtas norādes par šādu vielu pārbaudēm.



3. Kādi veidi ir pieejami?

Daudzu iestāžu izmantotie respiratori attīra gaisu, iesūcot to cauri filtram, kurš aiztur kaitīgo(-ās) vielu(-as). Ir pieejami dažādu veidu elpceļu aizsardzības līdzekļi, kas jāizraugās atkarībā no iespējamajiem apdraudējumiem.

Ir ļoti svarīgi izraudzīties piemērotu veidu un filtru. Nepareiza veida filtra izmantošana var būt ļoti bīstama, jo tādā gadījumā filtrs jūs neaizsargās.

BRĪDINĀJUMS — Aprīkojumam ir pienācīgi jāpieguļ, un pirms lietošanas jānodrošina apmācība.

Putekļu aizsargmaska
  • Putekļu pamata aizsargmaska nodrošinās IEROBEŽOTU aizsardzību putekļu vidē.
  • Pārliecinieties, ka tā cieši pieguļ degunam un zodam.
  • Iespējams, ka tā nenodrošina aizsardzību pret smalkiem putekļiem vai nanodaļiņām.
  • Tā NENODROŠINĀS aizsardzību pret tvaikiem un gāzēm.
  • TIKAI VIENREIZĒJA IZMANTOŠANA

Mutes un deguna respirators
  • IR VAJADZĪGA APMĀCĪBA, UN APRĪKOJUMAM IR PIENĀCĪGI JĀPIEGUĻ.
  • Izmanto nomaināmus filtrus.
  • Atkarībā no apstākļiem jāizvēlas piemērots filtrs.
  • Tas NENODROŠINĀS aizsardzību pret tvaikiem un gāzēm.
  • Filtri regulāri jānomaina, un jāpārbauda maskas stāvoklis.
  • Var būt nepieciešama papildu aizsardzība acīm.

Visu seju nosedzošs respirators
  • IR VAJADZĪGA APMĀCĪBA, UN APRĪKOJUMAM IR PIENĀCĪGI JĀPIEGUĻ.
  • Izmanto nomaināmus filtrus.
  • Atkarībā no apstākļiem jāizvēlas piemērots filtrs.
  • Filtri regulāri jānomaina, un jāpārbauda maskas stāvoklis.

Gaisu attīrošs respirators ar enerģijas avotu
  • IR VAJADZĪGA APMĀCĪBA, UN APRĪKOJUMAM IR PIENĀCĪGI JĀPIEGUĻ.
  • Rada pozitīvu tīra gaisa spiediena plūsmu ap seju, izmantojot sūkni gaisa filtrēšanai.
  • Izmanto nomaināmus filtrus.
  • Atkarībā no apstākļiem jāizvēlas piemērots filtrs.
  • Filtri regulāri jānomaina, un jāpārbauda maskas stāvoklis.
Ja vidē ir gāze vai tvaiki un skābeklis ir ierobežots, elpceļu aizsardzība jūs neaizsargās.
Jūs nedrīkstat doties iekšā šādās zonās, ja vien neesat apmācīts un jums nav elpošanas aparāta.

Autonoms elpošanas aparāts
  • IR VAJADZĪGA APMĀCĪBA, UN APRĪKOJUMAM IR PIENĀCĪGI JĀPIEGUĻ.
  • Rada pozitīvu tīra gaisa spiediena plūsmu ap seju, izmantojot saspiesta gaisa tvertni.
Sk. sīkāku informāciju sadaļā Elpošanas aparāts.

Visu seju nosedzoša maska un visu seju nosedzošs respirators ar enerģijas avotu var nodrošināt aizsardzību pret tvaikiem un gāzēm atkarībā no izmantotā filtra veida.

4. Kādas ir sniegto aizsardzības iespēju robežas?

Respiratori neaizsargā pret toksiskām gāzēm, un tie ir pārsvarā paredzēti aizsardzībai pret kaitīgiem vai traucējošiem putekļiem. To kvalitāte ir atkarīga no filtra materiāla — ja filtra nav, tas ir bojāts vai nolietojies, tad respirators jūs neaizsargās.


Respiratoru filtri var aizsērēt ar putekļiem, un tas apgrūtina elpošanu. Nomainiet filtrus (ārpus piesārņotās vides) atbilstoši ražotāja ieteikumiem.

Ņemiet vērā — dažiem respiratoriem ar kasešu filtriem ir arī ieteicamais “maksimālās izmantošanas” termiņš. Pārliecinieties, vai jūs zināt, kāds tas ir, un ievērojiet to.



5. Kur jāizmanto elpceļu aizsardzības līdzeklis?

Respirators jāizmanto ikreiz, kad jums jāstrādā putekļainā vidē. Tas, vai ir nepieciešams respirators, būtu jānosaka vadītājiem pēc veselības aizsardzības un drošības novērtējuma veikšanas.

Rīkojoties ar bīstamām precēm vai ķīmiskām vielām ar nezināmu sastāvu, arī jāvalkā kombinezoni, kas nosedz visu ķermeni, kopā ar piemērotiem cimdiem un elpceļu aizsarglīdzekļiem.



6. Kā to izmantot?

Ir svarīgi, lai jūs zinātu, kā izmantot visu veidu elpceļu aizsardzības līdzekļus. Jūsu vadītājam būtu jānodrošina jums apmācība, kurā ietilpst šāda informācija:
Visu seju nosedzošas maskas piegulēšana ir īpaši svarīga. Tai hermētiski jāpieguļ sejai. Tāpēc visu seju nosedzoši respiratori nav piemēroti darbiniekiem, kam ir bārda vai kas nēsā brilles.

Pirms respiratora izmantošanas pārbaudiet, kā tas pieguļ.




7. Kā par to rūpēties?

Uzglabāšana. Respirators jāuzglabā tā pārnēsāšanai paredzētajā somā, tīrā metāla kārbā vai tīrā polietilēna maisā.

Pārbaudes. Pirms izmantošanas jebkurš respirators ir jāpārbauda šādi:

MaskaPārbaudiet, vai tai nav plaisu, caurumu vai citu bojājumu.
SiksnasPārbaudiet, vai šuves nav bojātas.
VārstiPārbaudiet, vai nav bojājumu, un pārliecinieties, vai tie brīvi kustas un ir droši piestiprināti.
FiltriPārbaudiet, vai tie nav bojāti, vai tie ir droši piestiprināti un vai tie ir piemēroti tam vielas veidam, pret kuru būs nepieciešama aizsardzība.
Citi komponentiPārbaudiet, vai tie ir droši nostiprināti un nav bojāti.


Filtru nomaiņa. Filtru nomaiņu veiciet atbilstoši ražotāja norādēm vai vēl ātrāk, ja respiratora valkāšanas laikā jums rodas elpošanas grūtības. Rezerves filtru kasetes ir jāglabā tumšā, sausā vietā istabas temperatūrā. Neizmantotajiem filtriem ir glabāšanas laiks, un tos nedrīkst izmantot pēc noteiktā derīguma termiņa beigām.

Tīrīšana. Respirators ir jāuztur tīrs un dezinficēts un pēc katras izmantošanas reizes vizuāli jāpārbauda. Nemazgājiet filtru — izjauciet aprīkojumu un tā daļas mazgājiet ar ziepēm un ūdeni (nevis ar detergentiem vai šķīdinātājiem). Iztīriet un pārbaudiet izelpošanas vārstu un dezinficējiet visu ar vieglu mājsaimniecības vajadzībām paredzētu dezinfekcijas līdzekli. Nenomainiet filtru, līdz respiratora bloks nav pilnībā izžuvis — bet neturiet to tiešā saules gaismā.

Apkope un labošana. Apkope un labošana ir jāveic tikai personām ar attiecīgo pieredzi, parastos apstākļos — ražotājam. Nemēģiniet veikt pat sīkus labojumus, izņemot filtra kasetes nomaiņu.



Sīkāka informācija meklējama jūsu valsts pārvaldes iestāžu izdotajos normatīvajos aktos un vadlīnijās.

Norādes šajā iedaļā ir sniegtas kā vispārīgs atgādinājums par riskiem, ar kādiem iespējams sastapties pārbaudes un paraugu ņemšanas procedūru laikā, par izmantojamo drošības aprīkojumu un veicamajiem piesardzības pasākumiem.

Pēdējā pārskatīšana 10.2.2021