1. Kam tie domāti?
Troksnis var būt traucējošs. Ja tas ir skaļš vai ilgstošs, tas var arī radīt īslaicīgus vai paliekošus dzirdes traucējumus. Vislabākais veids, kā mazināt dzirdes traucējumu gūšanas risku, ir atbrīvoties no trokšņa vai samazināt tā līmeni tā rašanās avotā.
Tā kā tas ne vienmēr ir iespējams, ir pieejami dažādu veidu dzirdes pasargāšanas līdzekļi. To uzdevums ir samazināt trokšņa daudzumu līdz tādam līmenim, kas nenodara kaitējumu dzirdei.
2. Kādu veidu dzirdes aizsardzības līdzekļi ir pieejami?
- Ausu aizbāžņi. Ir vairāki aizbāžņu veidi, kas ir paredzēti ievietošanai auss kanālā:
- vienreizlietojami ar vasku piesūcināti vates aizbāžņi;
- vienreizlietojami gumijas vai putu aizbāžņi;
- vairākkārtīgai lietošanai paredzēti ausu aizbāžņi, kurus pēc lietošanas var nomazgāt. Atkārtoti lietojami aizbāžņi pēc pieprasījuma var tikt piegādāti kopā ar aukliņu, kas nostiprināma zem zoda vai uz galvas.
- Ausu aizsargi: Tiem ir cieti apvalki ar mīkstu polsterējumu starplikām, paredzēti ausu nosegšanai. Tie ir vai nu savstarpēji savienoti ar galvas saiti kas notur tos cieši piegulošus ausīm, vai arī vajadzības gadījumā var būt piestiprināti pie drošības ķiveres. Starplikas ir pildītas ar šķidrām putām vai putuplastu, kas mazina trokšņa līmeni, bet ļauj sadzirdēt normāla skaļuma sarunu.
3. Kādas ir to sniegto aizsardzības iespēju robežas?
- Ausu aizbāžņi ir paredzēti tikai īslaicīgai lietošanai, piemēram, pusstundu (tos var izmantot ilgākam laikam aizsardzībai pret zemāka līmeņa troksni). Aizsardzībai pret ļoti augsta līmeņa troksni, piemēram, reaktīvo dzinēju troksni, ir jāizmanto ausu aizsargi. Dažiem cilvēkiem ausu aizbāžņi rada diskomfortu, un tie var palielināt ausu infekcijas risku, ja tos neuztur nevainojami tīrus.
- Ausu aizsargi reizēm var radīt diskomfortu karstā vidē, un tie tikai samazina trokšņa līmeni, bet neapslāpē to pilnībā. Jums ir jāpārliecinās, vai tie pareizi pieguļ, starplikām pilnībā piekļaujoties galvai.
4. Kur ir jānēsā dzirdes aizsardzības līdzekļi?
Jums ir jāizmanto dzirdes aizsardzības līdzekļi ikreiz, kad darba laikā var nākties saskarties ar skaļu troksni. Visvairāk tie ir nepieciešami lidlaukā, kur pat īslaicīga atrašanās reaktīvo dzinēju radītā trokšņa ietekmē var izraisīt ilgstošu vai paliekošu dzirdes bojājumu. Ilgstoša atrašanās mērena trokšņa ietekmē arī var izraisīt neatgriezeniskus bojājumus.
Veselības aizsardzības un drošības jomas tiesību aktos konkrētas teritorijas ir noteiktas par „ausu aizsargu nēsāšanas zonām”.
Šeit attēlotā zīme nozīmē, ka ir obligāti jāizmanto dzirdes aizsardzības līdzekļi.
5. Kā par tiem rūpēties?
- Ausu aizbāžņi: Vairākkārtīgai lietošanai paredzētie aizbāžņi jāuzglabā vēsā, tīrā vietā. Pēc izmantošanas nomazgājiet tos ar vieglu detergentu un periodiski noslaukiet tos ar vieglu dezinfekcijas šķīdumu. Nekādā gadījumā neatstājiet tos iemērktus. Pirms izmantot ausu aizbāžņus, vizuāli pārliecināties, ka tiem nav novalkāšanās vai plīsuma pazīmju.
- Ausu aizsargi: Regulāri pārbaudiet tos, lai pārliecinātos, ka tie nav bojāti un nav nodiluši. Ja ausu aizsargi, kas pildīti ar šķidrumu, ir bojāti, tajos var būt sūce. Nelociet galvas saiti, jo tas var samazināt ausu aizsargu efektivitāti. Periodiski noslaukiet tos ar vieglu dezinfekcijas šķīdumu un, kamēr tie netiek izmantoti, glabājiet tos tīrā vietā.