1. Bendroji informacija

Apsauginių drabužių ir apsaugos priemonių būna labai įvairių: nuo paprasčiausių ausų kaištukų iki sudėtingų kvėpavimo aparatų ir dujų jutiklių. Prie šios kategorijos nepriskiriama:
  1. uniformos;
  2. apsisaugoti nuo prasto oro skirti drabužiai;
  3. sporto įranga;
  4. asmeninės užpuolimo pavojaus signalizavimo priemonės;
  5. gaisro gesinimo priemonės;
  6. mechanizmuose įmontuotos saugos priemonės.


2. Institucijos vadovų atsakomybė

Institucijos vadovai privalo parūpinti tinkamų apsauginių drabužių ir apsaugos priemonių ir pamokyti saugiai juos naudoti. Privalote naudoti juos tinkamai, vadovaudamiesi per mokymus įgytomis žiniomis. Didžiausia atsakomybė šioje srityje tenka vadovams arba sveikatos ir saugos specialistams – jie privalo:
  1. įvertinti dirbant kylančią visų rūšių riziką jūsų sveikatai ir saugai; taip turėtų būti nustatyta, kokių apsauginių drabužių ir apsaugos priemonių reikia parūpinti;
  2. atlikti specialų rizikos vertinimą ir nustatyti, ar apsauginiai drabužiai ir apsaugos priemonės yra tinkami ir veiksmingi, taip pat išsiaiškinti, kokios informacijos, nurodymų ir mokymo reikia naudotojams;
  3. pasirūpinti, kad tokių apsauginių drabužių ir apsaugos priemonių būtų įsigyta;
  4. rengti patikrinimus, siekdami įsitikinti, kad tie daiktai yra:
    1. tinkami reikiamai užduočiai atlikti;
    2. veiksmingi;
    3. tinkamai veikiantys;
    4. tvarkingi;
    5. švarūs ir higieniški;
    6. prireikus pakeičiami;
  5. registruoti visas priemones;
  6. pasirūpinti, kad nenaudojamos priemonės būtų tinkamai laikomos ar saugomos;
  7. užtikrinti, kad priemonės veiktų ir būtų naudojamos;
  8. informuoti darbuotojus ir jiems nurodyti:
    1. kokiai rizikai pašalinti arba sumažinti skirtos tos priemonės;
    2. kokia tų priemonių paskirtis ir kaip saugiai bei tinkamai jas naudoti;
    3. kaip užtikrinti, kad jos būtų veiksmingos ir (arba) higieniškos.


3. Jūsų atsakomybė

Privalote tinkamai vilkėti visus jums parūpintus apsauginius drabužius ir naudoti apsaugos priemones. Ten, kur turėtų būti vilkimi apsauginiai drabužiai ir naudojamos apsaugos priemonės, negalima dėvėti savo drabužių ir naudoti savo priemonių.

Taip pat privalote:
  1. imtis visų pagrįstų veiksmų, kad užtikrintumėte tinkamą nenaudojamų priemonių laikymą;
  2. pranešti vadovui, jei apsauginiai drabužiai ar apsaugos priemonės turi kokių nors defektų arba buvo prarasti;
  3. įsitikinti, kad esate išklausę reikiamus mokymus ir suprantate, kaip tinkamai vilkėti apsauginius drabužius ir naudoti apsaugos priemones.
Įsidėmėkite. Tyčinis apsauginių drabužių ar apsaugos priemonių gadinimas ar netinkamas naudojimas – nusikalstama veika.



4. Ką reikia žinoti ne įstaigoje dirbantiems pareigūnams?

Lankantis prekiautojo patalpose, kad, pvz., atliktumėte alkoholio ar degalų patikrą arba patikrintumėte kitus dalykus, kai kuriose zonose jums gali reikėti vilkėti apsauginius drabužius. Tokios zonos turėtų būti pažymėtos vienu iš čia parodytų ženklų.

Prekiautojas gali jums duoti reikiamus drabužius. Prieš vilkdamiesi patikrinkite, ar:
  1. nėra akivaizdžių defektų;
  2. jie pažymėti nacionalinio arba, jei įmanoma, Europos standarto atitikties ženklu;
  3. nepasibaigusi apsauginių šalmų naudojimo trukmė.
Jei drabužiai neatitinka bent vieno iš šių trijų kriterijų, paprašykite prekiautojo juos pakeisti. Jei prekiautojas nesutinka to padaryti arba kiti drabužiai taip pat netinkami, privalote pasirūpinti, kad tinkamų priemonių gautumėte iš savo institucijos. Kol tai nepadaryta, vizito tęsti negalima.

Jei prekiautojas kelia susijusios rizikos aiškiai neatitinkantį arba atlikti darbą trukdysiantį reikalavimą, galite pagrįstai atsisakyti jo laikytis. Tokiu atveju reikėtų vadovautis toliau pateiktomis gairėmis.

1 žingsnis
Jei prekiautojas reikalauja vilkėti apsauginius drabužius ir naudoti apsaugos priemones, kurie, jūsų manymu, neatitinka susijusios rizikos arba trukdys jums vykdyti pareigas, reikėtų apie tai pranešti prekiautojui ir siekti, kad reikalavimas būtų pakeistas.

2 žingsnis
Jei to padaryti nepavyksta, reikėtų kreiptis į už jūsų darbą atsakingą vadovą ir pranešti apie įvykį. Pranešime turėtų būti nurodyta:
  • prekiautojo pavadinimas ir EORI (ekonominių operacijų vykdytojo registracijos ir identifikavimo) kodas;
  • veikla, kuria verčiasi prekiautojas, veikla, iš kurios jis gauna pajamų, ir prekybos klasifikavimo duomenys;
  • išsami informacija apie atitinkamą patalpų zoną;
  • išsami informacija apie drabužius, kuriuos prekiautojo pageidavimu turėtumėte vilkėti, ir tokio pageidavimo priežastis;
  • ar toks reikalavimas taikomas ir prekiautojo darbuotojams bei kitiems asmenims;
  • kaip seniai taikomas toks reikalavimas ir kokia nustatyta tvarka;
  • kodėl, jūsų manymu, reikalavimas nepagrįstas;
  • kaip dažnai patalpose lankosi pareigūnai ir kokiam skaičiui kitų pareigūnų ši situacija tikriausiai turės poveikį;
  • susijusios jūsų vadovų, už saugą atsakingo pareigūno arba sveikatos ir saugos srities konsultanto pastabos.
3 žingsnis
Jei, jūsų vadovo nuomone, apsilankymas pas prekiautoją vis vien būtinas, reikėtų užtikrinti, kad prekiautojas žinotų, jog apie jo reikalavimą pranešta ir šis klausimas svarstomas. Jei dėl to jums ar kitiems žmonėms nekyla nepagrįsta rizika, prekiautojo reikalavimo laikytis neprivalote. (Jei reikia, tinkamų apsauginių drabužių turėtumėte gauti iš savo institucijos.)



5. Ką reikia žinoti apie bendras operacijas?

Jei bendrose operacijose dalyvauja aplinkos nepažįstantys ar saugos procedūrų neišmanantys darbuotojai (pvz., dirbantys kitoje institucijoje, departamente arba kitoje vietoje), už operaciją atsakingas vadovas privalo pasirūpinti kviestiniams darbuotojams reikalingais apsauginiais drabužiais, ypač turėdamas omenyje, kad įprastai dirbdami jie galbūt neprivalo vilkėti apsauginių drabužių, todėl neturi reikiamų priemonių ir nežino, kaip jomis naudotis.



6. Kaip pasirinkti apsauginius drabužius ir apsaugos priemones?

Tai trijų pagrindinių etapų procesas:
  1. nustatoma su darbu susijusi rizika;
  2. nustatyta rizika įvertinama – kas gali nepavykti, kiek tai tikėtina ir kokio sunkumo padariniai;
  3. imamasi priemonių nustatytai rizikai kuo labiau sumažinti.
Pastaba. Jeigu manote, kad patalpose, kuriose lankysitės, gali prireikti apsauginių drabužių ar apsaugos priemonių, jei įmanoma, su įmonės savininku tai aptarkite prieš vizitą.

Vadovas turėtų apsvarstyti šiuos pagrindinius klausimus:
  1. ar užduotis neabejotinai būtina;
  2. ar galima kitaip sumažinti riziką arba jos išvengti;
  3. ar nustatytas teisinis reikalavimas vilkėti apsauginius drabužius ar naudoti apsaugos priemones.
Atlikus darbo vietoje kylančios rizikos vertinimą ir nustačius, kokių apsauginių drabužių ir apsaugos priemonių reikia, vėliau reikės atlikti specialų tų drabužių ir priemonių veiksmingumo vertinimą.



7. Kas nustatoma atliekant su apsauginiais drabužiais susijusį rizikos vertinimą?

Pagal taisykles dėl asmeninių apsaugos priemonių reikalaujama atlikti su apsauginiais drabužiais ir apsaugos priemonėmis susijusį specialų rizikos vertinimą. Tai padės nustatyti:
  1. kokios rizikos vengdami turite pasirūpinti apsauginiais drabužiais ir apsaugos priemonėmis;
  2. kiek rizika sumažėja vilkint apsauginius drabužius ir naudojant apsaugos priemones;
  3. kokios informacijos apie apsauginius drabužius ir apsaugos priemones ir su jais susijusių mokymų reikia darbuotojams;
  4. kokios yra tinkamos priežiūros procedūros.
Kiekvienoje darbo vietoje vertinimas turėtų būti atliekamas tik kartą, tačiau reikėtų nustatyti, kokie apsauginiai drabužiai ar apsaugos priemonės išduoti kiekvienam asmeniui.

Kiek informacijos apie darbo vietoje vilkimus apsauginius drabužius ir naudojamas apsaugos priemones galite suteikti ir kokio masto mokymus galite surengti, priklauso nuo naudojamų priemonių sudėtingumo. Jei manote, kad negalite suteikti pakankamai informacijos apie priemonių naudojimą ir priežiūrą, reikėtų kreiptis į jums padėti galintį tiekėją.

Įsidėmėkite. Visi vilkimi apsauginiai drabužiai ir naudojamos apsaugos priemonės turi atitikti susijusius nacionalinius ir Europos standartus.



8. Apsauginių drabužių ir apsaugos priemonių priežiūra

Parūpinti vietą visiems apsauginiams drabužiams ir apsaugos priemonėms laikyti – teisinis reikalavimas. Vieta turėtų būti tinkama, kad daiktams nepakenktų drėgmė, saulės šviesa ar kenksmingos medžiagos.

Konkrečių apsauginių drabužių ir apsaugos priemonių tvarkymo ir priežiūros procedūros turėtų būti nustatytos vietoje. Reikėtų gauti gamintojo instrukcijas ir jų laikytis.



9. Kas turi būti registruojama?

Privalote saugoti naujausią su apsauginiais drabužiais susijusio rizikos vertinimo dokumento kopiją. Be to, reikėtų raštu registruoti visus apsauginius drabužius ir apsaugos priemones, taip pat:
  1. su priežiūra susijusių patikrinimų informaciją;
  2. prašymus pakeisti daiktus ir informaciją apie tokius pakeitimus;
  3. informaciją, kur laikomi nenaudojami daiktai;
  4. įrašus, kada ir kam daiktas išduotas.
Tokie įrašai turi būti atnaujinami ir prieinami.



10. Prarasti ar sugadinti apsauginiai drabužiai ir apsaugos priemonės

Apie prarastą arba sugadintą apsauginį drabužį ar apsaugos priemonę būtina pranešti vadovui. Jei manoma, kad be tų daiktų pareigūnas negalės saugiai vykdyti pareigų, nedelsiant pasirūpinkite jų pakaitalais.



11. Ar privalote aprūpinti naujus darbuotojus ir lankytojus?

Taip, aprūpinant darbuotojus apsauginiais drabužiais ir apsaugos priemonėmis, naujiems darbuotojams turi būti sudarytos visiškai vienodos sąlygos kaip ir visiems kitiems. Kadangi jie tikriausiai nėra susipažinę su darbo vieta ir užduotimis, jiems kyla dar didesnė rizika, todėl juos būtina tinkamai apsaugoti. Privaloma jiems surengti tinkamus mokymus, kaip naudotis priemonėmis.

Taip pat turite tam tikrų įsipareigojimų lankytojams. Reikėtų užtikrinti, kad į zonas, kur turi būti vilkimi apsauginiai drabužiai arba naudojamos apsaugos priemonės, pareigūnus lydintys lankytojai būtų vienodai aprūpinti ir žinotų, kokia tų drabužių ar priemonių paskirtis ir kaip tinkamai vilkėti tuos drabužius ar naudotis tomis priemonėmis.

Parūpinti apsauginių drabužių ir apsaugos priemonių privalo darbdaviai (arba jūs patys, jei esate laisvai samdomi).

Taigi rangovai turėtų apsauginiais drabužiais ir apsaugos priemonėmis pasirūpinti patys. Vis dėlto reikėtų įsitikinti, kad rangovai turi apsauginių drabužių, tinkamų apsisaugoti nuo bet kokios jiems galinčios kilti rizikos, ypač jei darbo vietos gerai nepažįstantiems žmonėms rizika nėra akivaizdi. Prireikus gali tekti rangovui parūpinti tinkamų apsauginių drabužių ar apsaugos priemonių.



Šiame skyriuje pateiktose gairėse siekiama apskritai priminti apie atliekant tyrimus ir imant ėminius kartais kylančią riziką, taip pat naudotiną saugos įrangą ir taikytinas atsargumo priemones.
Daugiau informacijos ieškokite nacionalinės valdžios institucijų teisės aktuose ir gairėse.


Peržiūra
Versija Data Pakeitimai
1.0 12.10.2012 Pirmoji versija
1.1 30.03.2019 Update, text corrections