1. Kokia jų paskirtis?

Atliekant pareigas gali tekti dirbti zonose, kur galimas kenksmingų dulkių, dūmų ar dujų poveikis arba tikėtinas deguonies trūkumas (arba ir viena, ir kita). Tokios sąlygos labiausiai tikėtinos apieškant laivus.

Jei neiti į tokias zonas neįmanoma (pvz., taikant kitokius darbo metodus), būtina naudoti kvėpavimo takų apsaugos priemones.

Tokių priemonių yra įvairiausių tipų: nuo paprastų nuo dulkių saugančių kaukių iki sudėtingų kvėpavimo aparatų. Šiame skyriuje aprašomi apsisaugoti nuo kenksmingų dulkių skirti respiratoriai. Apsaugą nuo toksiškų dūmų ar deguonies trūkumo užtikrinantys kvėpavimo aparatai aptariami kitame skyriuje.



2. Kaip nuspręsti, kokią kvėpavimo takų apsaugos priemonę rekomenduoti?

Būtina įsitikinti, kad kvėpavimo takų apsaugos priemonės tinkamos apsisaugoti nuo jūsų darbo zonoje kylančių pavojų. Tada galima nuspręsti, kokių tipų priemonės naudotinos (žr. kitą skyrių). Kad nustatytumėte, ar priemonė tinkama, reikėtų atsakyti į šiuos klausimus:
Patarimų gali duoti ir specialistai. Pavojingoms medžiagoms skirtame skyriuje pateikiama su tokių medžiagų tyrimais susijusių patarimų.



3. Kokių yra jų tipų?

Daugelyje institucijų naudojamuose respiratoriuose oras valomas kenksmingą (-as) medžiagą (-as) pašalinančiu filtru. Atsižvelgiant į tikėtinus pavojus gali būti naudojami įvairių tipų filtrai.

Labai svarbu pasirinkti tinkamą tipą ir filtrą. Naudoti netinkamo tipo apsaugos priemonę gali būti labai pavojinga, nes neužtikrinama apsauga.

ĮSPĖJIMAS. Apsaugos priemonę reikia tinkamai užsidėti ir prieš tai būti išklausius mokymą.

Kaukė nuo dulkių
  • Paprasta kaukė nuo dulkių suteikia RIBOTĄ apsaugą dulkėtoje aplinkoje.
  • Pasirūpinkite, kad ji gerai priglustų prie nosies ir apimtų smakro sritį.
  • Tokia kaukė gali neapsaugoti nuo smulkių dulkių ar nanodalelių.
  • NEAPSAUGO nuo garų ir dujų.
  • VIENKARTINĖ

Puskaukė su filtru
  • BŪTINA BŪTI IŠKLAUSIUS MOKYMĄ IR TINKAMAI UŽSIDĖTI.
  • Naudojami keičiami filtrai.
  • Būtina parinkti konkrečiomis sąlygomis tinkamą filtrą.
  • NEAPSAUGO nuo garų ir dujų.
  • Būtina reguliariai keisti filtrus ir tikrinti kaukės būklę.
  • Gali būti reikalingas ir akių apsaugas.

Visą veidą dengianti kaukė su filtru
  • BŪTINA BŪTI IŠKLAUSIUS MOKYMĄ IR TINKAMAI UŽSIDĖTI.
  • Naudojami keičiami filtrai.
  • Būtina parinkti konkrečiomis sąlygomis tinkamą filtrą.
  • Būtina reguliariai keisti filtrus ir tikrinti kaukės būklę.

Elektrinis oro valymo respiratorius
  • BŪTINA BŪTI IŠKLAUSIUS MOKYMĄ IR TINKAMAI UŽSIDĖTI.
  • Orui filtruoti naudojant siurblį, veido srityje pučiamas teigiamo slėgio švaraus oro srautas.
  • Naudojami keičiami filtrai.
  • Būtina parinkti konkrečiomis sąlygomis tinkamą filtrą.
  • Būtina reguliariai keisti filtrus ir tikrinti kaukės būklę.
Ten, kur yra dujų ar garų ir (arba) trūksta deguonies, kvėpavimo takų apsaugos priemonės jūsų neapsaugos.
Eiti į tokias zonas galite tik jei esate išklausę atitinkamą mokymą ir užsidėję kvėpavimo aparatą.

Autonominis kvėpavimo aparatas
  • BŪTINA BŪTI IŠKLAUSIUS MOKYMĄ IR TINKAMAI UŽSIDĖTI.
  • Naudojant suslėgto oro rezervuarą, veido srityje pučiamas teigiamo slėgio švaraus oro srautas.
Daugiau informacijos žr. skyriuje Kvėpavimo aparatai.

Visą veidą dengianti kaukė ir elektrinis visą veidą dengiantis respiratorius gali apsaugoti nuo garų ir dujų – tai priklauso nuo naudojamo filtro.

4. Kokie jų trūkumai?

Respiratoriai neužtikrina apsaugos nuo toksiškų dujų ir skirti apsisaugoti daugiausia nuo kenksmingų arba buitinių dulkių. Respiratorių veiksmingumą lemia filtravimo medžiaga – jei jos nėra, ji apgadinta ar susidėvėjusi, respiratorius apsaugos neužtikrina.


Respiratorių filtrams ilgainiui užsiteršus dulkėmis, kvėpuoti tampa sunkiau. Filtrus keiskite laikydamiesi gamintojo rekomendacijų (neužterštoje aplinkoje).

Įsidėmėkite. Nustatytas kai kurių su kasetiniais filtrais veikiančių respiratorių rekomenduojamas ilgiausio naudojimo laikotarpis. Įsitikinkite, kad žinote, koks tai laikotarpis, ir laikykitės šios rekomendacijos.



5. Kur turi būti naudojamos kvėpavimo takų apsaugos priemonės?

Dirbant dulkėtoje aplinkoje visada reikėtų naudoti respiratorius. Ar būtina naudoti respiratorius, vadovai turėtų nustatyti remdamiesi savo atliktais rizikos sveikatai ir saugai vertinimais.

Naudoti kvėpavimo takų apsaugos priemones kartu su viso kūno apsaugos priemonėmis ir tinkamomis pirštinėmis reikėtų ir tvarkant pavojinguosius krovinius ar chemines medžiagas, kurių sudėtis nežinoma.



6. Kaip jas naudoti?

Svarbu žinoti, kaip naudoti visų rūšių kvėpavimo takų apsaugos priemones. Jūsų vadovas turėtų surengti mokymus, per kuriuos būtų aptarta:
Ypač svarbu, kad antveidis gerai priglustų. Jis turi būti sandarus. Todėl visą veidą dengiantys respiratoriai barzdą auginantiems arba akinius nešiojantiems pareigūnams netinka.

Prieš naudodami išbandykite, kaip antveidis priglunda:




7. Kaip jas prižiūrėti?

Laikymas. Respiratorių reikėtų laikyti jo dėkle, švarioje metalinėje dėžutėje arba švariame polietileniniame maišelyje.

Tikrinimas. Prieš naudojant visus respiratorius būtina patikrinti:

AntveidisApžiūrėkite, ar nėra įtrūkių, skylių ar kitokių pažeidimų
ApygalvėPatikrinkite, ar tvirtos siūlės
VožtuvaiApžiūrėkite, ar nėra pažeidimų, ir įsitikinkite, kad jie laisvai juda ir yra gerai pritvirtinti
FiltraiPatikrinkite, ar jie neapgadinti ir gerai pritvirtinti, taip pat įsitikinkite, kad jie reikiamo tipo, taigi apsaugo nuo medžiagų, su kuriomis susidursite
Kitos detalėsPatikrinkite, ar jos gerai pritvirtintos ir neapgadintos


Filtrų keitimas. Filtrus keiskite laikydamiesi gamintojo instrukcijų arba anksčiau, jei su respiratoriumi sunku kvėpuoti. Atsarginės filtrų kasetės turi būti laikomos kambario temperatūroje, tamsioje sausoje vietoje. Nenaudoti filtrai turi nustatytą tinkamumo naudoti laiką ir neturi būti naudojami jam pasibaigus.

Valymas. Respiratorius turi būti švarus ir išdezinfekuotas, o kiekvieną kartą panaudojus – apžiūrimas. Neplaukite filtro – priemonę reikėtų išardyti ir kitą dalį išplauti muilu ir vandeniu (ne plovikliais ar tirpikliais). Išvalykite ir patikrinkite iškvėpimo vožtuvą, išdezinfekuokite visą įtaisą švelnia buitine skysta priemone. Nekeiskite filtro, kol įtaisas nevisiškai išdžiūvęs, bet saugokite jį nuo tiesioginės saulės šviesos.

Techninė priežiūra ir remontas. Techninę priežiūrą ir remontą turi atlikti tik patyrę specialistai, paprastai gamintojo atstovai. Nemėginkite taisyti netgi menkiausių gedimų – leidžiama tik pakeisti filtrų kasetes.



Daugiau informacijos ieškokite savo nacionalinės valdžios institucijų teisės aktuose ir gairėse.

Šiame skyriuje pateiktose gairėse siekiama apskritai priminti apie atliekant tyrimus ir imant ėminius kartais kylančią riziką, taip pat naudotiną saugos įrangą ir taikytinas atsargumo priemones.

Paskutinė peržiūra 10.2.2021