1. Kokia jų paskirtis?

Galvos apsaugos priemonės naudojamos, jei yra rizika būti kliudytam krentančių objektų ir (arba) galva atsitrenkti į nejudamą objektą (pvz., žemoje patalpoje).



2. Kokių yra jų tipų?

Dažniausiai naudojamos dviejų tipų galvos apsaugos priemonės:
  1. apsauginiai šalmai – jie turi atitikti nacionalinius standartus arba lygiaverčius Europos standartus, o tai turėtų būti pažymėta šalmo kiauto viduje; tokie šalmai sugeria smūgio jėgą, kai iš dalies sulaužomas arba sugadinamas šalmo kiautas ir vidinė apygalvė arba apsauginis kamšalas; prireikus prie jų gali būti primontuotos klausos apsaugos priemonės ir (arba) apsauginiai skydeliai;
  2. apsauginės kepurės – į įprastines kepuraites arba paminkštintą kepurę dedami plastikiniai skydeliai; jos patogesnės už apsauginius šalmus, tačiau atlaiko tik silpnus smūgius ir neužtikrina tokio lygio apsaugos kaip apsauginiai šalmai, todėl ten, kur privalomi šalmai, tokių kepurių vietoj apsauginių šalmų nešioti negalima.
Šiame skyriuje sąvoka „galvos apsaugos priemonės“ reiškia ir apsauginius šalmus, ir apsaugines kepures. Tačiau tam tikros taisyklės taikomos tik apsauginiams šalmams. Išsami informacija pateikta toliau.



3. Kokie jų trūkumai?

Apsauginiai šalmai skirti tik galvai apsaugoti nuo smūgių ir krentančių objektų. Reikėtų turėti omenyje, kad itin sunkūs arba iš gana aukštai krentantys objektai vis vien gali pažeisti kaklą arba stuburą.

Stiprų smūgį atlaikęs šalmas turi būti pakeistas net jei neatrodo apgadintas.

Įsidėmėkite. Nustatyta plastikinių galvos apsaugos priemonių laikymo trukmė. Pagaminimo data nurodyta šalmo viduje. Šalmo eksploatavimo laikas gali skirtis, tačiau jis negali viršyti 5 metų, priklausomai nuo medžiagos ir tipo, todėl turėtumėte reguliariai tikrinti galiojimo pabaigos datą, net jei šalmas yra kruopščiai prižiūrimas.



4. Kur turi būti naudojamos galvos apsaugos priemonės?

Pagal sveikatos ir saugos teisės aktus tam tikrose zonose privaloma nešioti šalmus. Panašūs į parodytus čia ženklai reiškia, kad turi būti naudojamos galvos apsaugos priemonės.

Galvos apsaugos priemones pareigūnai dažniausiai turi naudoti dokuose, tačiau toks reikalavimas gali būti taikomas ir tam tikrose sandėliavimo zonose arba vietose, kur mašinos naudojamos ar žmonės dirba aukštyje.

Lankantis prekiautojų patalpose reikėtų itin gerai žinoti, kur yra tokių zonų. Zonų, kur privaloma nešioti šalmus, gali būti gamyklų cechuose, statybvietėse ir bendrose pramoninėse teritorijose.

Pagal sveikatos ir saugos teisės aktus tiesiogiai nereikalaujama tam tikrose zonose nešioti apsauginių kepurių taip, kaip reikalaujama dėvėti apsauginius šalmus. Tačiau jei, siekiant sumažinti susižeidimo riziką darbe, jūsų vadovas nurodė nešioti apsauginę kepurę, privalote ją nešioti.

Įsidėmėkite. Tvirtai užveržkite pasmakrės dirželį, antraip netinkamą akimirką šalmas gali nukristi. Taip pat įsitikinkite, kad vidinė diržinė šalmo atrama tinkamai sureguliuota pagal jūsų galvą. Jei vidinė diržinė atrama per didelė ar per maža, iš tiekėjo įsigykite kitą šalmą.



5. Kaip jas prižiūrėti?

Reikėtų užtikrinti, kad galvos apsaugos priemonės būtų švarios, tačiau stipriais plovikliais jų plauti negalima. Jei šalmą dėvi ne vienas žmogus, patartina kiekvieną kartą panaudojus vidų išvalyti švelniu dezinfekantu.

Jokiu būdu negalima apsauginių šalmų dažyti, ant jų klijuoti lipnios juostos ar rašyti žymikliais arba tyčia jų braižyti, nes taip jie gadinami.

Reikėtų reguliariai tikrinti, ar apsauginiai šalmai nėra susidėvėję arba apgadinti. Tokie patikrinimai turėtų būti registruojami.

Nenaudojamas visas galvos apsaugos priemones laikykite vėsioje tamsioje vietoje. Jas reikėtų saugoti nuo ryškios saulės šviesos ir didelio karščio ar šalčio.



6. Ką reikia žinoti apie motociklininkų šalmus?

Važiuojant motociklu paprastai privaloma dėvėti motociklininko šalmą, o dviračiu – dviratininko. Tačiau zonose, kur privaloma nešioti šalmus, tokie šalmai netinkami.



Šiame skyriuje pateiktose gairėse siekiama apskritai priminti apie atliekant tyrimus ir imant ėminius kartais kylančią riziką, taip pat naudotiną saugos įrangą ir taikytinas atsargumo priemones.
Daugiau informacijos ieškokite nacionalinės valdžios institucijų teisės aktuose ir gairėse.


Peržiūra
Versija Data Pakeitimai
1.0 12.10.2012 Pirmoji versija
1.1 15.07.2020 Update - modifications in text