1. Čemu služi?
Zaštita glave namijenjena je za zaštitu od rizika udarca predmetima koji padaju i/ili udarca glavom u nepomičan predmet (npr. ako je ograničen prostor za glavu).
2. Koje su vrste dostupne?
Općenito su dostupne dvije vrste zaštite za glavu:
- Zaštitne kacige – moraju biti u skladu sa zahtjevima nacionalnih ili odgovarajućih europskih normi i kao takve moraju biti označene na unutarnjoj strani oklopa. Apsorbiraju energiju udarca djelomičnim uništenjem ili oštećenjem oklopa i remena ili zaštitne ispune. Prema potrebi, mogu biti opremljene i štitnicima za uši i/ili vizirima.
- Zaštitne kape – plastični štitnici koji se mogu staviti s unutarnje strane uobičajenih ili obloženih kapa. Udobnije su za nošenje od zaštitnih kaciga, ali su namijenjene samo za slabije udarce. Ne pružaju jednaku zaštitu kao zaštitne kacige i ne smiju se nositi kao zamjena za zaštitne kacige u zonama u kojima je obvezno nošenje zaštitnih kaciga.
Sva upućivanja na zaštitu glave u ovom odjeljku odnose se na zaštitne kacige i zaštitne kape. Kao što ćete vidjeti, postoji nekoliko pravila koja se odnose samo na zaštitne kacige. Sve pojedinosti navedene su u nastavku.
3. Koja su njihova ograničenja?
Zaštitne kacige namijenjene su samo za zaštitu glave od udaraca i predmeta koji padaju. Morate imati na umu da vrat ili kralježnica ipak mogu pretrpjeti oštećenja ako su predmeti posebno teški ili ako padnu s velike visine.
Potrebno je zamijeniti svaku kacigu koja pretrpi ozbiljne udarce, čak i ako na njoj nema vidljivih znakova oštećenja.
Zapamtite: plastična zaštita glave ima rok upotrebe. Datum proizvodnje naznačen je s unutarnje strane kacige. Radni vijek kacige razlikuje se, ali može biti i do 5 godina, ovisno o materijalu i tipu. Redovito provjeravajte rok upotrebe čak i ako se kaciga održava u dobrom stanju.
4. Kada se mora nositi oprema za zaštitu glave?
Na temelju zakonodavstva o zaštiti na radu, neka su područja označena kao „zone u kojima je obvezno nošenje zaštitnih kapa”. Znakovima sličnima
ovdje prikazanim znakovima označuje se obveza nošenja zaštite za glavu.
Službenici najčešće moraju nositi zaštitu za glavu u pristaništima, ali se nošenje može zahtijevati i u određenim skladišnim prostorima odnosno pri radu strojeva ili ljudi na visini.
Ako ste u posjetu poslovnom prostoru poduzetnika, trebali biste znati ako postoje takvi prostori. U tvornicama, na gradilištima i u industrijskim područjima mogu postojati zone u kojima je obvezno nošenje zaštitnih kapa.
Pravom o zaštiti na radu nošenje zaštitnih kapa u nekim područjima ne zahtijeva se izričito i na isti način kao što se zahtijeva nošenje zaštitnih kaciga. Međutim, morate nositi zaštitnu kapu ako vam je voditelj naložio nošenje kao preventivnu mjeru, u cilju smanjenja rizika ozljede na radu.
Zapamtite: učvrstite remen ispod brade. Ako to ne učinite, mogli biste u nezgodnom trenutku ostati bez kacige. Morate ispravno podesiti unutarnju podlogu, tako da pristaje vašoj glavi. Ako je podloga prevelika ili premala, obratite se dobavljaču radi zamjene.
5. Kako se održava?
Morate održavati čistoću zaštite za glavu, ali je ne smijete prati jakim deterdžentima. Ako se kacigom koristi nekoliko osoba, preporučljivo je obrisati unutrašnjost kacige blagim sredstvom za dezinfekciju nakon svakog nošenja.
Zaštitne kacige ne smiju se ni u kojem slučaju oslikavati, ukrašavati ljepljivom vrpcom, označivati flomasterima ili namjerno grepsti jer će se tako oštetiti.
Povremeno biste trebali provjeriti ima li na zaštitnim kacigama tragova habanja ili oštećenja. Potrebno je voditi evidenciju takvih provjera.
Kada nisu u upotrebi, svi dijelovi zaštite za glavu čuvaju se na hladnom i tamnom mjestu. Ne smiju se izlagati jakoj Sunčevoj svjetlosti ni velikoj toplini ili hladnoći.
6. O zaštitnim motociklističkim kacigama
Nošenje zaštitne kacige obično je obvezno pri vožnji motocikla ili bicikla. Međutim, takva kaciga nije prihvatljivo zamjensko rješenje za zone u kojima je obvezno nošenje zaštitnih kapa.