1. Čemu služi?

Za razliku od opreme za zaštitu dišnog sustava, naprava za disanje nije namijenjena za opću uporabu radi zaštite od para i plinova, nego samo ljudima kojima disanje postane otežano.

Zaštitnom napravom za disanje opremaju se osobe koje moraju ulaziti u ograničene prostore (ako se područje smatra sigurnim). Takvi se ograničeni prostori uglavnom susreću na plovilima, ali su mogući i na kopnu, npr. tuneli u zračnim lukama. Riječ je o područjima u kojima je moguć manjak kisika (ili zasićenje kisikom) ili u kojima su prisutne zapaljive ili otrovne pare.

U odjeljku Sigurni uvjeti rada na plovilima možete pronaći upute o postupanju pri ulasku u ograničeni prostor te o načinu upotrebe naprava za disanje.

Zapamtite! Naprava za disanje ne omogućuje vam rad u opasnim atmosferama.

Naprava za disanje osigurava se kako bi vam olakšala sigurno povlačenje iz ograničenog prostora ako se s pomoću opreme za praćenje prisutnosti plina otkrije problem s atmosferom. Bit će vam korisna i za održanje života ako se nađete u poteškoćama dok ste u ograničenom prostoru, dok ne stigne hitna pomoć.



2. Koje su vrste dostupne?

U općoj su upotrebi dvije različite vrste naprava za disanje:
Uz napravu za disanje, mogli biste trebati i sigurnosne pojase i sigurnosnu užad koji se upotrebljavaju u ograničenim prostorima, zajedno s opremom za praćenje.



3. Kako se upotrebljavaju?

Nijednu vrstu naprava za disanje ne smijete upotrebljavati bez liječničkoga pregleda i uspješno završenog tečaja za osposobljavanje.

Više pojedinosti o osposobljavanju, liječničkim pregledima i načinu upotrebe naprava za disanje trebali biste dobiti u svojoj nacionalnoj upravi.

Ako imate bradu ili nosite naočale ne možete se koristiti napravama za disanje jer maska mora prianjati na lice.



4. Koja su njezina ograničenja?

Naprave za disanje namijenjene su samo tome da vas održe na životu dok ne iziđete iz ograničenoga prostora ili dok vas iz njega ne izbavi hitna pomoć. Ni pod koju cijenu ne biste smjeli nastaviti s pregledavanjem dok nosite napravu za disanje.

Nemojte pokušati spašavati kolege zarobljene u ograničenom prostoru – to je posao hitne službe.



5. Kako se održava?

Pregled i održavanje: Postupci ispitivanja i provjere svih vrsta naprava za disanje bit će obuhvaćeni vašim nacionalnim zakonodavstvom. Osnovni su zahtjevi:
  1. pregled traka, maske, ventila i boca
  2. provjere tlaka u bocama te
  3. provjere količine i kvalitete zraka iz naprava „za spašavanje”.
Sve navedene provjere moraju se obavljati najmanje jedanput mjesečno. Za opremu se može sklopiti ugovor o održavanju. Za više pojedinosti obratite se svojem službeniku za opremu.

Vođenje evidencije: Vodite evidenciju obavljenih temeljitih pregleda i ispitivanja, uključujući sljedeće:
Evidenciju možete voditi u bilo kojem obliku, ali mora biti dostupna svakome tko je želi vidjeti. Evidenciju treba čuvati pet godina.

Sigurnosni pojasi i sigurnosna užad: Prije upotrebe, vizualno provjerite ima li znakova habanja i oštećenja. Nakon upotrebe očistite sigurnosnu užad u skladu s uputama proizvođača.

Punjenje boca: Bez obzira na to koliko je dugo boca bila u upotrebi, treba je odmah izvaditi i napuniti. To se odnosi na napravu ELSA i na napravu za preživljavanje.



Upute sadržane u ovom odjeljku trebale bi poslužiti kao opći podsjetnik na rizike koji se ponekad pojave tijekom postupka pregleda i uzorkovanja te na zaštitnu opremu koju trebate upotrijebiti i mjere opreza koje trebate poduzeti.
Za više informacija upućujemo na zakonodavstvo i upute vaše nacionalne uprave.


Revizije
Verzija Datum Izmjene
1.0 12.10.2012 Prva verzija
1.1 15.07.2020 Update - text revision, new text in an article "ELSA"