Zatrudnienie, sprawy społeczne i włączenie społeczne

Razem na rzecz praw: strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Witamy na stronie „Razem na rzecz praw”, kampanii Komisji Europejskiej promującej prawa osób z niepełnosprawnościami w Europie i poza jej granicami.

87 milionów
osób w UE ma jakąś formę niepełnosprawności
Ponad 50 %
czuje się dyskryminowane
50.8%
ma zatrudnienie
40.9%
nie jest w stanie sprostać nieoczekiwanym wydatkom
Ponad 1 milion
osób poniżej 65. roku życia mieszka w placówkach.

Pomimo postępu w wielu dziedzinach osoby z niepełnosprawnościami nadal napotykają znaczne bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, edukacji, zatrudnienia, możliwości spędzania czasu wolnego i uczestnictwa w życiu politycznym.

Problem ten nie dotyczy wyłącznie osób z niepełnosprawnościami czy działających na ich rzecz grup, ale całego społeczeństwa.

Kampania Razem na rzecz praw dąży do tego, aby każdy mógł korzystać ze swoich praw i żyć na równi z innymi w ramach prawdziwej Unii Równości.

Naszym celem jest pokazanie osobom z niepełnosprawnościami, ich sieciom wsparcia oraz całemu społeczeństwu, jakie działania podejmuje UE, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły skutecznie korzystać ze swoich praw.

Dziesięcioletnia strategia UE na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami

Trójka dzieci wesoło spędza czas na wspólnej zabawie. Jedno z nich ma zespół Downa. Napis o treści: razem na rzecz praw, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Dziesięcioletnia strategia Komisji Europejskiej ma na celu wprowadzenie pozytywnych zmian w życiu osób z niepełnosprawnościami w UE i poza jej granicami. Nikt nie powinien być dyskryminowany. Wszyscy powinni mieć możliwość korzystania ze swoich praw w ramach Unii Równości,  zdobycia dobrego wykształcenia, znalezienia pracy, podróżowania i dokonywania wyborów bez żadnych barier. Strategia ta obejmuje konkretne działania, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami będą mogły w pełni korzystać ze swoich praw i mieć w życiu takie same szanse jak wszyscy inni. Więcej informacji.

Dołącz do nas

Wierzymy, że osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do podejmowania własnych decyzji dotyczących ich życia. Dlatego właśnie kampania ta powstała we współpracy z osobami z niepełnosprawnościami i osobami z ich otoczenia.

Zachęcamy wszystkich do dołączenia i zapisania się na naszą listę mailingową, aby otrzymywać najnowsze informacje na temat kampanii oraz materiały, które można dostosować na potrzeby własnego użytku.

Każdy głos ma znaczenie, liczy się każde kliknięcie.

Dołącz do naszej społeczności, wesprzyj nas.

Poznaj naszych ambasadorów

Nasi ambasadorzy promują kampanię w całej Europie. Są to influencerzy i osoby z niepełnosprawnościami, które mają własne spostrzeżenia na temat przeszkód, jakie napotykają, oraz tego, co należy zrobić, aby umożliwić im skorzystanie ze wszystkich możliwości, jakie się przed nimi otwierają.

Poznaj ambasadorów kampanii.

Media

Chcesz opowiedzieć naszą historię? Promować kampanię lub po prostu dowiedzieć się więcej? Materiały i zestaw narzędzi medialnych można znaleźć w sekcji Media.

Udostępnij tę stronę