Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

Euroopa sotsiaalõiguste samba rakendamine

„Pandeemiast ülesaamise, vajalike reformide ettevalmistamise ning rohe- ja digipöörde kiirendamise kontekstis on aeg kohandada ka sotsiaalreeglistikku. See peaks olema reeglistik, millega tagatakse põlvkondadevaheline solidaarsus ja tunnustatakse ettevõtjaid, kes hoolitsevad oma töötajate eest; reeglistik, mille keskmes on töökohad ja mis loob võimalusi asetab oskused, innovatsiooni ja sotsiaalkaitse võrdsele alusele.“

President von der Leyen, 20. jaanuar 2021

 

Toimingud

Euroopa sotsiaalõiguste samba 20 põhimõtet.

Sotsiaalõiguste sammas seisneb kodanike õiguste paremas teostamises, rajanedes 20 peamisel põhimõttel. Tutvuge 20 põhimõttega kergesti loetavas vormingus.

Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava

Tegevuskava sisaldab konkreetseid algatusi Euroopa sotsiaalõiguste samba elluviimiseks. Selles esitatakse ELi peamised eesmärgid 2030. aastaks.

Taustteave

Euroopas on maailma kõige võrdsemad ühiskonnad, kõrgeimad töötingimuste standardid ja laiaulatuslik sotsiaalkaitse. Euroopa Parlament, nõukogu ja komisjon kuulutasid Euroopa sotsiaalõiguste samba välja Göteborgi tippkohtumisel 2017. aastal. Euroopa sotsiaalõiguste samba 20 põhimõtet juhivad meid 21. sajandi Euroopas tugeva sotsiaalse Euroopa poole, mis on õiglane, kaasav ja võimalusterohke.

Peame suurendama jõupingutusi tagamaks, et samba 20 põhimõtet aitaksid meil luua õiglasemad ja hästi toimivad tööturud ja sotsiaalhoolekandesüsteemid kõigi eurooplaste hüvanguks. Komisjon on Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava kaudu esitanud konkreetsed algatused selle saavutamiseks. Samba elluviimine on ELi institutsioonide, riiklike, piirkondlike ja kohalike ametiasutuste, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonna ühine jõupingutus.

Porto sotsiaaltippkohtumine ja Porto sotsiaalkohustus

Portugali eesistumise ajal, täpsemalt 7.–8. mail 2021 toimus Portos sotsiaaltippkohtumine, kus kinnitati, et Euroopa majanduse taastamisel ja ka edaspidi seatakse inimesed kindlalt esikohale. Porto tippkohtumine oli ka võimalus koondada jõud, et kinnitada kõrgeimal poliitilisel tasandil üle sotsiaalõiguste samba rakendamise kohustus.

7. mail allkirjastasid partnerid Euroopa Komisjoni koostatud Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskavas sätestatud kolm 2030. aasta peamist eesmärki ühises Porto sotsiaalkohustuses.

8. mail võtsid Euroopa Ülemkogu liikmed vastu Porto deklaratsiooni sotsiaalküsimuste kohta.

25. juunil tervitas Euroopa Ülemkogu Euroopa sotsiaalõiguste samba tegevuskava ELi peamisi eesmärke kooskõlas Porto deklaratsiooniga.

Euroopa tööhõive ja sotsiaalõiguste foorum

Euroopa Komisjoni esindajad ning ministrid ja teadlased arutasid poliitikakujundajate ja sidusrühmadega 16.–17. novembril 2022 toimunud esimesel Euroopa tööhõive ja sotsiaalõiguste foorumil rohepöörde praeguseid ühiskondlikke probleeme ja võimalusi.

Praegu on inimeste jaoks ELis peamine probleem elukallidus. Olukorras, kus Ukraina sõja tõttu on energiavarustus muutunud esmatähtsaks, on inimeste põhimure suutlikkus oma arveid maksta. Kui Euroopa Liit soovib saavutada oma kliimaeesmärke, peab ta kehtestama õige poliitika, mis tagab, et üleminek on sotsiaalselt õiglane ja et kõik tulevad sellega toime.

16.–17. novembril 2023 toimunud teise Euroopa tööhõive ja sotsiaalõiguste foorumi teema oli tehisintellekti mõju töömaailmale.

Kiire tehnoloogiline üleminek ja uued digitehnoloogiad aitavad luua uusi töökohti, laiendada juurdepääsu haridusele ning suurendada tootlikkust ja tõhusust. Samas kaasneb nende edusammudega üha süvenev ebavõrdsus ja läbipaistvuse puudumine kogu maailmas. Foorumil kõnelejad arutlesid selle üle, kuidas tagada õiglus, kaasavus ja läbipaistvus uues töömaailmas.

Jälgige viimaseid edusamme ja võtke osa

Jaga seda lehte